5/2017

Editorial

  • Každoroční návštěva veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem se nesla ve stejném duchu jako jiné roky. Náš tým strávil na obrovském výstavišti dva dny a pokusil se vám přinést to nejzajímavější. O tom, co jsme vyzvěděli na výstavách Musikmesse a Prolight + Sound, se dočtete na straně dvacet čtyři. V obrazové reportáži se s vámi o zajímavosti podělí naši redaktoři Mojmír Mohapl a Petr Štika. Situace se otočila již zcela jasně. Zábavní průmysl vzrůstá, a tím i Prolight + Sound. Ale ti, kteří vyrábějí hudební nástroje pro ty, kteří stojí na pódiích zmíněného zábavního průmyslu, na růžích ustláno nemají. A to se znatelně podepisuje i na Musikmesse.

    Jako každý rok, skoro na každém rohu vidíte a hlavně slyšíte muzikanty na stáncích, jak předvádějí hudební nástroje. Bohužel mnohdy jde spíše o technicko virtuózní cvičení než o hudbu. Nicméně jsem si odnesl jeden hezký zážitek. Zajímavou akcičkou byl Guitar Camp, kde na pojízdných praktikáblech byly vyrovnány sety kytaristů a postupně, dle programu, byly odváženy do odhlučněné kukaně "odehrát" svůj gig a poté vráceny zpět, aby si každý mohl zblízka okouknout jejich kytary a „apec“. Velký zájem budila kytaristka Jen Majura, která v současné době působí u Evanescence. A musím říci, že svému postu ve světové kapele dostála s plným počtem bodů.

    Není lehké popsat její hru. Víte, neohromí vás virtuosní technikou kytarových střelců či speciálními efekty nebo zvukem aparátu. Ale snoubí se v ní cosi, co není moc často vidět ani slyšet. Vše, od dob Jimiho Hendrixe, až po dnešní pojetí moderní elektrické kytary, propojené v jeden kompaktní moderní hudební výraz podaný s nesmírnou energii a přesvědčivostí.

    Myslím, že většina z nás nosila či ještě nosí v hlavě sen, nebo i plán, dostat se na post ve světové kapele. Ale ruku na srdce. Jenino vystoupení s jejím nasazením je zrcadlem, jak dobří, nadaní a přesvědčiví musíme být, abychom mohli zamířit takhle vysoko. Již dříve, před pár lety, jsem s úctou hleděl například na Douga Aldriche na stánku Jima Marshalla a nebo poslouchal hru Nuna Bettencourta v kapele Rihanny… když se nebudete bát poměřovat s těmito muzikanty, možná se sen jednou vyplní.

Články v tomto čísle