KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?

KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?
KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?

Ahoj, vítám vás u dalšího dílu Bubenické školky. Tentokrát bych chtěl trochu rozšířit vaše obzory a ukázat několik zdrojů informací, které můžou doplnit povinnou četbu Muzikusu.

 

V českých luzích a hájích je největším bubenickým zdrojem Sféra bubeníků (www.sferabubeniku.info), fórum s desítkami tisíc příspěvků ve více než tisíci diskuzích, které je  dostupné po registraci komukoliv. To je jeho silou i slabinou - dozvíte se zde téměř cokoliv, ovšem občas je také odpověď nesmyslná nebo vám někdo vynadá. Každopádně se jedná o nepřebernou studnici informací, kde se zároveň můžete sami vyjádřit. Obdobně, byť v menším měřítku, funguje několik skupin na Facebooku, ovšem zde se těžko hledá v historii a obecně jde spíše o krátkodobý chat než o přehledný a ucelený zdroj informací. Někdy je zde také obtížné odlišit autentické komentáře od marketingových sdělení.

KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?
KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?

Množina anglicky psaných stránek je výrazně veselejší. Na prvním místě bych měl zmínit Modern Drummer (www.moderndrummer.com), časopis s téměř čtyřicetiletou historií, jehož internetová verze nabízí část obsahu zdarma. Doporučuji ale sehnat si alespoň pár čísel tištěného časopisu, protože je to prostě pěkný artefakt. Na podobném principu funguje magazín Drum! (www.drummagazine.com), část obsahu je placená, část zdarma. Za velmi přínosný zdroj považuji databázi článků Drummer’s Café?

(www.drummercafe.com), ta už není tolik zaměřená na aktuální dění, ale o to více jsou informace obecně platné. Pokud se někomu nechce louskat tolik textu, nabízím například Drum Articles (www.drumarticles.com), kde najdete spoustu inspirativních myšlenek shrnutých do krátkých textů.

 

Dalším podstatným zdrojem informací jsou výuková a obecně bubenická videa. Nepřeberné množství jich samozřejmě nabízí YouTube, ovšem kvalita je někdy pochybná. Za důvěryhodné zdroje považuji Drumeo (www.drumeo.com), kde uvidíte i největší současné bubenické hvězdy, a dále Free Drum Lessons (www.freedrumlessons.com). Pro inspiraci a nahlédnutí do historie bubnování doporučuji klasickou databázi nejpodstatnějších bubeníků Drummerworld (www.drummerworld.com).

KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?
KÝBLOVA bubenická školka - Kde hledat informace?

Kromě informací ze světa bubnování má studium zahraničních (zejména amerických) materiálů ještě jeden pozitivní efekt: Poznáte americkou kulturu a přístup založený na víře v americký sen a v to, že kdo chce, ten svůj sen dokáže naplnit. Občas je to úsměvné, ale zakořeněný český nihilismus je třeba něčím vyvážit a je dobré slyšet, že když chceme něco dokázat (třeba hrát luxusně na bubny), je potřeba zvednout zadek od internetu a jít cvičit. Tak do toho! :-)

Psáno pro časopis Muzikus