Profily progresivních bubeníků - Max Kelly

Profily progresivních bubeníků - Max Kelly
Profily progresivních bubeníků - Max Kelly

Bantamweight je označení lehké váhy v některých bojových sportech, ovšem kalifornské duo stejného jména rozhodně lehkou vahou není. Hudbu, kterou hrají, je těžké nacpat do škatulek, a to samé platí i o bubnování Maxe Kellyho. Ono to totiž není jen bubnování. Kelly má velmi vypracovanou interinstrumentální koordinaci... Dobře, tenhle termín jsem si vymyslel, ale jde prostě o to, že hraje zároveň na bicí soupravu a na klávesy, a to tak,

že neznalý posluchač nepostřehne nic zvláštního. Max dokáže jednou rukou zahrát nejen doprovody, ale i spoustu breaků; pochopitelně se pak jedná spíš o lineární rozklady mezi rukama a nohama, a nikoliv šestnáctinové běhy přes tom tomy, ale to je jedině k dobru věci.

Podstatné je to, že Maxova nástrojová obojetnost není samoúčelná a muzika, kterou duo hraje, je velmi průkopnická i v jiných ohledech. Živá basová kytara a bicí souprava tvoří podklad pro vrstvy synťáků, a hlavně naléhavý vokál Keitha Shackletta. Právě zpěv kapelu odlišuje od jiných podobných projektů, protože Keithův projev nabývá neobvyklé šířky od jemných a téměř šeptaných pasáží v předělávce ikonické nirvanovky Heart Shaped Box až po téměř metalový řev ve skladbách Fall Away nebo Contact. Pokud vás tedy zajímá kombinace skvělého bubnování a žánrově eklektické hudby dosahující od popu a funky přes psytrance a dubstep až po metal, jste s kapelou Bantamweight na správné adrese.

 

K poslechu: Fall Away (Bantamweight, 2021), Heart Shaped Box (Bantamweight - Nirvana cover), Polyverse.TV 12 Bantamweight (YouTube)

Profily progresivních bubeníků - Max Kelly
Profily progresivních bubeníků - Max Kelly
Psáno pro časopis Muzikus