Profily progresivních bubeníků - Navene Koperweis

Profily progresivních bubeníků - Navene Koperweis
Profily progresivních bubeníků - Navene Koperweis

Základní kapela všeho moderního metalu, djentu a metalcoru jsou Animals as Leaders (a před nimi Meshuggah). A základní skladba těchto žánrů je CAFO, která vyšla na jejich první, eponymní desce. Však jsme si taky současného bubeníka AAL Matta Garstku představili hned jako třetího v historii tohoto seriálu. Méně je ovšem známo, že před Garstkou hrál s AAL tři roky Navene Koperweis, který také stál za tvorbou

bubnových partů na jejich druhém albu Joy of Motion. A nejenže Koperweisovo živé ztvárnění CAFO se směle vyrovná tomu Garstkovu, Navene má na svědomí také několik dalších velmi zajímavých projektů, nejen jako bubeník, ale i jako skladatel, producent a multiinstrumentalista. Nepostradatelnou součástí Koperweisova bubnování je perfektní technika umožňující hrát hypersonické deathmetalové party včetně precizního zvládnutí dvojpedálu, ovšem druhou zásadní složkou je schopnost práce s velkým dynamickým rozpětím a nepřeberná zásoba lineárních fillů i doprovodů za použití single i double pedálu.

První skutečně úspěšnou kapelou, ve které figuroval, byli kalifornští The Faceless, což je velmi technický death metal na hranici strojovosti. Jeho angažmá bylo ale dost krátké a po jedné natočené desce se rozhodl věnovat vlastnímu projektu Fleshwrought a také častějšímu vystupování na bubenických workshopech. V roce 2009 pak přišla velká příležitost s Animals as Leaders. Tři roky intenzivního koncertování v USA i po světě a příprava alba Joy of Motion zabrala Koperweisovi veškerý volný čas a on sám toto období zpětně označuje jako nejnáročnější, ale také nejzajímavější v dosavadním životě. Rozchod s kapelou proběhl v dobrém na obou stranách a hlavním důvodem byla Koperweisova touha věnovat se víc skladbě a produkci a méně bicí soupravě.

V současné době se Navene realizuje hlavně kapele Entheos, se kterou vydal dvě alba, a intenzivně koncertuje. Věnuje se zde naplno nejen bubnování, ale také tvorbě skladeb a studiové produkci, přičemž může využít kromě virtuózního bubenictví také svou pokročilou hru na kytaru, klávesy a ovládání softwaru pro DAW. Entheos se vracejí k poněkud syrovější a brutálnější tvorbě (oproti etereálním AAL), ovšem rozhodně se nejedná o muziku jednoduchou, ba naopak - posuďte sami.

 

Pohyblivé obrázky najdete na YouTube: Navene Koperweis - Animals as Leaders - CAFO Live in San Fransisco; Entheos: Live at Saint Vitus in Brooklyn.

Psáno pro časopis Muzikus