Profily progresivních bubeníků - Sarah Thawer

Profily progresivních bubeníků - Sarah Thawer
Profily progresivních bubeníků - Sarah Thawer

Kanadskou bubenici Sarah Thawer za soupravou rozhodně nepřehlédnete. Vyjma virtuózní hry je totiž pozoruhodná obrovským nasazením a čistou radostí z bubnování. A právě tato kombinace precizního a technického přístupu a na druhé straně naprosté emocionální odvázanosti dělá ze Sarah velmi specifickou postavu. Obvykle totiž máme na jedné straně extrémně přemýšlivé a analytické bubeníky, jako jsou Dave Weckl nebo Gavin Harrison, anebo na druhé straně odvázané hráče, jako jsou Tommy Lee nebo Dave Grohl, ovšem Sarah Thawer v sobě spojuje to nejlepší z

obou světů.

Dle oficiální biografe začala hrát ve dvou letech a poprvé vystupovala v pěti, o čemž si můžeme myslet, co chceme, nicméně jisté je, že ve svých současných šestadvaceti má za sebou úctyhodný seznam spoluprací, ale hlavně obrovskou stopu ve virtuálním prostoru internetu. Dá se říci, že Sarah je progresivní nejen svým způsobem hry, kde kombinuje klasickou západní tradici jazzu a rocku s latinskoamerickými, indickými a dalšími postupy world music, ale také přístupem k vlastní propagaci a vůbec ke způsobu šíření svého díla. Je aktivní na Instagramu, Facebooku a Twitteru a samozřejmě má nespočet videí na YouTube. Důležité v tomto kontextu je, že nestačí být jen zavřený ve zkušebně a nahrávat drum covery, ale je třeba spolupracovat se zavedenými značkami hudební branže, protože ty dokážou dosah vaší tvorby zmnohonásobit. Ať už se jedná o výuková videa ve spolupráci se společností Drumeo, nebo o záznamy vystoupení z veletrhu NAMM Show či z legendárního bubenického festivalu Pasic, anebo videa produkovaná společnostmi, kde je bubeník firemním hráčem (v tomto případě Zildjian nebo Vic Firth). Takže stará dobrá poučka, že předpokladem úspěchu je kromě samotných hudebních schopností také schopnost se socializovat a prodat se, platí stále. A v dnešní době je vlastně do jisté míry záchranou, že se tato socializace přesouvá do virtuálního světa, a alespoň na síti můžeme společně žít a sdílet výsledky své práce.

Profily progresivních bubeníků - Sarah Thawer
Profily progresivních bubeníků - Sarah Thawer

V souladu s výše uvedeným nedávám k nabídce poslechu nahrávky skladeb, ale hesla vyhledatelná na YouTube. Zildjian Live jsou perfektně udělaná videa s mnoha esy světového bubnování a Drumeo je v současné době největší sbírka edukativních záznamů všech možných témat a žánrů, kde se opět můžete setkat se skutečnými bubenickými titány.

 

K vidění a poslechu: Zildjian Live! - Sarah Thawer; Sarah Thawer: Exploring Indian Rhythms on the Drums.

Psáno pro časopis Muzikus