Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin

Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin
Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin

... najděte si svůj zvuk

Od té doby, co jsem začal hrát na bicí, se setkávám se zvláštním názorem, že cílem bubeníka je umět zahrát „všechno“. Tím se myslí obstojně zahrát každý hudební styl. Nejdřív mi to dávalo smysl, ale po letech strávených v rybníčku českého showbyznysu jsem nabyl přesvědčení, že opak je pravda.

Nemusí být těžké nějaký hudební styl napodobit, pokud na to máte techniku. Těžké je hrát stylově. Nestačí jen stáhnout si nějakou žánrovou kapelu a poslechnout si, co dělá bubeník. Musíte danému stylu opravdu rozumět, musíte ho prožít. Všimněte si, kolik různých věcí, i mimo hudbu,

patří do hudebního žánru. Hudba, kterou lidi poslouchají, souvisí s tím, co si oblékají, co pijí a jedí, jaké mají životní hodnoty apod. Velmi často můžete od pohledu poznat, jestli člověk poslouchá hip hop nebo metal. Pokud uslyšíte moderní jazz poprvé v životě, nejspíš vám bude připadat pouze jako zvuková změť a naprostý chaos. Pokud ho posloucháte celý život, oceníte i ty nejmenší harmonické nuance.

Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin
Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin

Pamatuji si, jak jsem v sedmnácti hrál se svou první country kapelou. Byli to staří pardálové, co to hráli už mnoho let. Tehdy jsem hodně cvičil a byl jsem na sebe pyšný, jak umím hrát rychle. Basák té kapely mě tehdy pořád ukázňoval, hrál jsem moc kopáku. Mě to hrozně štvalo, všechny písničky mi přišly úplně stejný a já je chtěl nějak ozvláštnit. Až na jednom koncertě za mě na pár písniček zaskočil dlouholetej kámoš mých spoluhráčů. Místo paliček měl slepené špejle, co si sám vyrobil, a držel to jako dvě kladiva. Ale hrál country celej život a jemu to, narozdíl ode mě, šlapalo. Protože tý muzice prostě rozuměl. Musel jsem před ním smeknout.

Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin
Receptář bubenických nápadů - Matouš Holienčin

Když budete hrát všechno celkem dobře, budete celkem dobří bubeníci. Když budete hrát skvěle muziku, která je vám blízká, budete skvělí bubeníci. Proto se nebojte se vyhranit. Snažte se do nejmenší detailů napodobit vše, co máte v hudbě rádi. Zjistěte si, na jaký nástroj hrají bubeníci ve vašich oblíbených kapelách. Jakou používají značku, jaký je materiál bubnů a jaké mají rozměry, jak je mají postavené, jak drží paličky, zkuste si stáhnout noty k jejich písničkám a naučte se je, přečtěte si texty vašich oblíbených kapel atd. Nebojte se kopírovat. To je nejlepší způsob, jak se něco naučit. Pokud se nebudete soustředit na to, abyste zahráli všechno, ale jen to, co vás baví, tak si časem vybrousíte váš vlastní styl a o to jde. Budete pak zapamatovatelní. A to je v showbyznysu vždycky dobře.

Psáno pro časopis Muzikus