YAMAHA - S 90, DTXPress II, Tyros

S 90

Na letním NAMM veletrhu v USA představila firma Yamaha nový profesionální Performance syntetizér s označením S 90. Nástroj je vybaven vším, co měl jeho předchůdce, tedy S 80, a navíc ještě vyváženou klaviaturou s Hammer efektem a 512 AWM2 zvuky z top syntetizéru Motif 8. Dalšími zajímavými údaji jsou grafický display, 128hlasá polyfonie, 64 MB Wave ROM se vzorky včetně nového třívrstvého samplu koncertního klavíru Yamaha S-700, arpeggiátor s 248 presety a 128 uživatelskými patterny. Možnosti rozšíření nabízí nejen tři MSPS sloty na plug-in karty, ale také Smart Media karta či USB konektor pro rychlé připojení k PC. Pro využití ke stejnému účelu, tedy při propojení syntetizéru s počítačem, je určen CD Rom, který je součástí nástroje. Obsahuje Audio/MIDI sekvencer SQ01, Voice Editor a Card Filer software. S 90 tak pokračuje v tradici S 80 nástroje ověnčeného mnoha oceněními a navíc přidává ještě něco z řady Motif. Doporučená maloobchodní cena této novinky je 74 000 Kč.

 

DTXPress II

Ani v oblasti bicích elektronických nástrojů Yamaha nespí. Na trh se právě teď dostává nová verze velmi oblíbeného elektronického bicího systému DTXPress II. Tři nové zónové pady a tři zónové funkce na modulu umožňují hrát jedním padem až tři různé zvuky. Ovládání modulu doznalo také jistých změn a je nyní jednodušší a rychlejší. Vylepšena byla i funkce Groove Check. Zásadních změn doznala rampa i samotná sestava elektronických bicích. Rampa nesoucí označení RS65 je nyní variabilnější a velmi lehce a v krátkém čase je připravena k hraní. Navíc v novém systému již lze použít dvojšlapku pro kopák. Základní sada se skládá z nového červeného modulu DTXP2, rampy RS65, 4x bicí pad TP65, 1x třízónového TP65S, 1x činelový pad PCY65, 1x stereo činelový pad PCY65S, 1x hi-hat pad HH65 a 1x kick pad KP65. Inovace doznala i doporučená maloobchodní cena, je totiž o proti starší verzi o 4000 Kč menší, tedy 39 990 Kč. Na ceny jednotlivých komponent nového systému se informujte u svých prodejců.

 

Tyros

Již letos na podzim se vlajková loď klávesových nástrojů firmy Yamaha PSR 9000 dočká svého nástupce. Bude jím keyboard nesoucí označení Tyros. Stejně jako u jeho předchůdce jde o 61klávesový nástroj s mikrofonním vstupem, digitálním mixerem, vokálním harmonizérem, vestavěným digitálním audio systémem, pitch bend a modulation kolečky či aftertouchem. Tyros je plně kompatibilní s jeho předchůdci, tedy PSR 9000 i PSR 8000, plně GM kompatibilní a může být velmi jednoduše - pomocí USB konektoru - připojen k domácímu počítači. Velkým vylepšením se jeví i zvukový systém Megavoice. Jedná se o novou technologii firmy Yamaha produkující realističtější zvuk samplovaných nástrojů. Zvuková kvalita je nejvyšší, jaké kdy Yamaha u přenosných keyboardů dosáhla. Zvýšená 128hlasá polyfonie a nové zvukové samply umožňují věrněji interpretovat veškeré nuance nástrojů. Již samozřejmostí je music database, zde nazvaná Music Finder. Video výstup umožní zobrazení textů písní i na obrazovce televizoru. První nástroj na našem trhu bude představen na výstavě Muzika. Cena tohoto keyboardu není ještě stanovena a bude oznámena později.

Psáno pro časopis Muzikus