Cleartone Acoustic 12’s Phosphor Bronze - kytarové struny

Cleartone Acoustic 12’s Phosphor Bronze - kytarové struny
Cleartone Acoustic 12’s Phosphor Bronze - kytarové struny

V množství povrchově ošetřených potahovaných strun najdeme i novou značku Cleartone. Na rozdíl od tradičních Elixírů, jejichž ochranu před opotřebením a korozí tvoří viditelná vrstva nazývaná výrobcem Polyweb nebo novější Nanoweb, je u strun Cleartone tato ochranná vrstva neviditelná.

 

Vystřídal jsem průběžně snad všechny značky strun, nemohu říci, že by u tradičních výrobců v případě nepotahovaných strun (D’Addario, Martin, Ernie Ball, GHS, La Bella) byl nějaký podstatný rozdíl v životnosti. Upřímně - struny od zmíněných výrobců hrály většinou pěkně, ladily, nepraskaly, ale při intenzivním hraní nevydržely.

 

Protože mám docela rád, když se u akustické kytary ve zvuku ozve i kovové cinknutí, zakoupil jsem struny Elixír. Ty opravdu vydrží, ale jejich zvuk může být na některých kytarách až příliš kovový, někdy i plochý a studený. Struny Cleartone se chovají poněkud jinak - chvíli trvá, než se rozehrají, pak tak po hodině hraní začnou znít zvukem příjemně usazených strun a ten si drží poměrně dlouho. Na struny jsem hrál asi měsíc na kytarách Framus, které mi byly zapůjčeny k testování, šlo o fosforbronzové struny light gauge, tedy dvanáctky (.012, .016, .025, .033, .043, .053). Pocit z těchto strun byl dobrý, řekl bych nelišící se od běžných dvanáctek jiných výrobců, a snad v tom je právě jejich výhoda - struny se prakticky neliší od běžných dobrých strun, jen opravdu déle vydrží hrát jasně a zvonivě.

 

Info:

Fosforbronzové struny od firmy Cleartone v provedení tradičních dvanáctek light gauge. Cena je 134 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus