Ibanez PA300E-NSL - elektroakustická kytara

Ibanez PA300E-NSL - elektroakustická kytara
Ibanez PA300E-NSL - elektroakustická kytara

Japonská firma Ibanez má aktuálně ve své kolekci přibližně 80 akustických kytar, pak ukulele, bendža, mandolíny a akustické baskytary. Z této neuvěřitelně široké škály se mi dostala do ruky úžasná elektroakustická kytara Ibanez PA300E-NSL.

První, co bych chtěl vypíchnout, je, že je vyrobena v Číně. Jenže překvapivě kvalitně. Nekoná se žádné škrábání pražců do ruky, nikde netrčí žádné otřepy, vše je dokonale vyhlazeno, kytara má úžasný dohmat, skvělý zvuk, dobře ladí a ladění drží. Navíc je napěchována úžasnou elektronikou, kterou se může pochlubit málokterý model elektroakustické kytary. A použité materiály jsou kvalitní a některé až excelentní.

 

Popis

Přední deska je masiv z německého smrku. Žebrování je typu X-M. Přiznám se, že mi to nic moc neříká, asi je to systém, kterým jsou žebra vůči sobě navzájem poskládána. Masiv z německého smrku je poměrné světlé dřevo z hustými (tenkými lety). Kytara má po obvodu (vpředu i vzadu) zakulacený binding (lišty) z fládrovaného javoru. Na přední desce a kolem otvoru je purfling (vykládání) z nespecifikovaného dřeva. Na hlavě je logo Ibanez z pravé perleti.

Krk je excelentní kousek. Je slepen ze tří kusů afrického mahagonu (pochází ze západní tropické Afriky) a dvou tenčích kusů dřeva pau ferro. Díky tomu je krk velmi pevný, a i když jsou na kytaře nataženy struny třináctky, tak je dohmat velmi nízký, krk tah strun krásně udrží a neprohýbá se.

Hmatník je z makarského ebenu. To je eben z jihovýchodní Asie, který není černý, ale tmavě hnědý a pruhovaný. Oceňuji, že v něm nejsou zafrézovány žádné značky, které mi na hmatníku vždycky vadily. Pražce jsou jumbo, krásně opracovány, nic neškrábe.

Nultý pražec a sedlový pražec jsou z naolejované pravé kosti.

Ladicí mechanika je standardní die-cast (uzavřená, chromovaná) s poměrem 18 : 1. Ladí naprosto přesně, tak jak jsme u kytar této cenové kategorie zvyklí.

Struny jsou nataženy D’Addario XTAPB1356, tj. fosforbronzové třináctky. Protože jsem zvyklý na tenčí struny, čekal jsem, že si na ně moc nezahraju, ale k mému obrovskému překvapení se mi hrálo velmi příjemně, i po hodině velmi intenzivní hry jsem neměl dojem, že mám unavenou ruku. Je to asi tím, že krk má opravdu dokonalý dohmat.

 

Kytary Ibanez „vyrábí“ firma Hoshino Gakki sídlící v Japonsku. Uvozovky u slova vyrábí jsou záměrně, protože i když tahle firma sídlí v Japonsku, kytary Ibanez se vyrábějí i v dalších asijských státech. Moderní éra kytar Ibanez začíná v roce 1957 v továrnách Suzuki, Guyatone a Tama. V letech 1969 až 1970 se začínají kytary Ibanez vyrábět v továrně FujiGen Gakki guitar factory. Kytary Ibanez se postupně vyráběly v Japonsku, Číně, Koreji, v USA a v současné době nejvíc v Indonésii. Ibanez jako první firma na světě vyráběla sériově sedmi- a osmistrunné kytary. V USA se již kytary Ibanez nevyrábějí. Nejdražší modely se dnes vyrábějí v Japonsku.

 

Elektronika

Ibanez PA300E-NSL má tři snímače. Přesněji pět snímačů. Ano pět, protože kontaktní snímač, který je nalepen zespoda na masivní smrkové ozvučnici, je ze tří snímačů. Je nalepen hned za mahagonovou kobylkou. Každý snímač má svou regulaci hlasitosti. Levý potenciometr je elektromagnetický snímač, pravý je piezosnímač pod sedlem a prostřední je kontaktní (trojitý). Kytara má duální výstup - dva jacky. Mono výstup je ten, na který se dává kytarový popruh. Tam jsou smíchány všechny tři snímače dohromady. Ale máme tady i další jack. Když dáme do kytary dva kabely a na zvukovce to namícháme do sterea, tak máme v jednom kanále piezo + kontaktní snímač a v druhém elektromagnetický krkový. Když jsem to „pošteloval“, měl jsem dojem (na sluchátka), že hraju na dvě kytary (byl to skoro orgasmus :-)), zvuk si můžete libovolně namíchat. Každý snímač má jiný charakter, je to prostě nádhera. Devítivoltová baterie je v klasické krabičce zapuštěné do těla kytary a je pod čudlíkem na popruh.

 

Příslušenství

Luxusní gigbag (v ceně) má tlusté polstrování a je z hrubé džínoviny. Zipy jsou „water-sealed“ (překryty gumou, aby do gigbagu nenapršelo). Samozřejmostí je velká přední kapsa. Tento gigbag bych doporučoval i samostatně. Tohle je skvost mezi gigbagy.

 

Závěr

Ibanez PA300E-NSL mě překvapila především velmi kvalitním zpracováním, dokonalým krkem, kvalitou použitých materiálů, velmi dobrým zvukem akusticky a naprosto excelentním zvukem elektricky. Neuvěřitelná je kvalita krku, z pěti kusů dřeva a velmi nízký dohmat. Třešničkou na dortu je luxusní gigbag, který je dodáván v ceně nástroje.

 

Info:

Ibanez PA300E-NSL je elektroakustická kytara, která za velmi slušné peníze může směle konkurovat mnohem dražším modelům. Má tří snímače, každý snímač má nezávislou regulaci hlasitosti. Má duální výstup. Kytara je vyrobena z kvalitního materiálu s nejvyšší možnou péčí k dané lokalitě výroby. Cena je 26 970 Kč.

 

Plus:

dobrý zvuk akusticky

skvělý dohmat

skvělé zpracování

kvalitní materiál

tři typy snímačů

skvělý zvuk z elektroniky

mono, stereo výstup

luxusní gigbag v ceně

 

Mínus:

Tahle kytara nemá žádné mínus.

 

Technická specifikace

  

tvar těla asymetrické jumbo
žebrování vylepšené X-M
vrchní deska masiv, Německý smrk
povrchová úprava přední desky matný lak
zadní deska a boky pau ferro
povrchová úprava boků a zad pololesklý lak
krk africký mahagon a pau ferro z pěti kusů
hmatník makarský eben
kobylka makarský eben
obvodová lišta těla zakulacený fládrovaný javor
purflování (vykládání) pravým dřevem
roseta ozvučniče pravé dřevo
ladící mechanika chromovaná die-cast (18 : 1)
nulatý pražec olejovaná pravá kost
počet pražců 20
sedlový pražec olejovaná pravá kost
struny D’Addario XTAPB1356 (fosforbronzové)
snímače 3x: Ibanez AP11 Magnetic, T-bar Undersaddle & Contact
předzesilovač Ibanez Custom Electronics, tři nezávislé hlasitosti pro každý snímač, duální výstup (mono, nebo stereo)
napájení 9V baterie
příslušenství luxusní gigbag

 

https://www.ibanez.com/usa/products/detail/pa300e_1x_01.html

Psáno pro časopis Muzikus