Digidesign Mbox 2 Pro - vícekanálový FireWire audio interface

Digidesign Mbox 2  Pro - vícekanálový FireWire audio interface
Digidesign Mbox 2 Pro - vícekanálový FireWire audio interface

Mbox 2 Pro je nejvyšším produktem řady externích audio zařízení pro platformy PC a Mac v nabídce Digidesign. Koncepčně vychází z původního modelu Mbox 2, ovšem v několika zásadních bodech se od něj odlišuje.

Vícekanálový FireWire audio interface

Za prvé postrádá ono pověstné "ucho" (zbyl z něj jen malý výstupek podél spodní hrany boxu, aby bylo možné zařízení postavit). Za druhé se konektory linkových vstupů pro univerzální kanály 1 a 2 nacházejí na předním panelu (na zadním jsou XLR, což nepovažuji za příliš pohodlné) a za třetí, a to především, má více analogových vstupů/výstupů a k počítači se připojuje přes vysokorychlostní FireWire rozhraní.

 

Co že to máme v balení?

V rozměrné krabici nalezneme vedle samotného Mboxu síťový adaptér (pro provoz zvukovky není nutný, ale máte-li v plánu využít phantomové napájení 48 V pro oba mikrofonní vstupy najednou, není od věci) a FireWire kabel, který je opravdu velmi, velmi dlouhý (a to tak, že delší jsem ještě neviděl). Pod Mboxem v krabici leží čtyři CD s ovladači pro PC/Mac a plnou verzí softwaru ProTools LE 7.2, vše odděleně pro každou z obou podporovaných platforem, a tlustý uživatelský manuál. V něm naleznete sériové číslo pro vaši licenci k Pro Tools LE.

 

Vlastnosti

Jak jsem již zmínil v úvodu, koncepce Mbox 2 Pro v zásadě vychází z dřívějšího modelu. Na přední straně boxu se nacházejí (zleva) dva sluchátkové výstupy s regulací úrovně a tlačítkem 3/4 pro přiřazení signálu ze vstupů 3/4 do odposlechové cesty druhého sluchátkového výstupu. Vedle je umístěn otočný potenciometr Monitor pro nastavení úrovně hlavní odposlechové cesty. Vše napravo od něj je již záležitostí vstupů. Nalezneme zde tlačítko 48 V pro aktivaci phantomového napájení a regulátor zisku vstupní úrovně pro kanály 3 a 4 (aux in) s přepínáním úrovně pro gramofon (phono) nebo běžnou linku. Následují ovládací prvky pro vstupy 1 a 2. Každý má svůj konektor TRS (jack 6,3 mm), potenciometr pro nastavení zisku, tlačítko Pad pro zapnutí útlumového článku (-20 dB) a přepínač typu úrovně (Mic pro mikrofonní a DI pro nástrojovou). Každý ze vstupů má svoji diodu pro indikaci přebuzení a všechna tlačítka na předním panelu jsou opatřena LED indikací stavu.

Na zadní straně Mbox 2 Pro jsou umístěny už jen vstupy a výstupy. První zleva jsou dva mikrofonní XLR konektory, univerzání vstup aux in s velkými jacky pro linkovou úroveň a konektory RCA (cinch) pro gramofon. Tento vstup je osazen gramofonovým korekčním předzesilovačem a samozřejmě u něj nechybí uzemnění. Vedle aux in se nacházejí dva výstupy mon out pro monitoring a linkové výstupy line out pro kanály 1-6. Vedle analogových I/O Mbox 2 Pro disponuje digitálním rozhraním S/PDIF s jedním vstupem a jedním výstupem v provedení RCA a synchronizačním rozhraním Word Clock v podobě dvou konektorů BNC. Úplně vpravo jsou umístěny konektory MIDI in/out, dva FireWire porty a zdířka pro připojení síťového adaptéru.

Digidesign Mbox 2  Pro - vícekanálový FireWire audio interface
Digidesign Mbox 2 Pro - vícekanálový FireWire audio interface

Mbox 2 Pro v praxi

Instalace ovladačů zvukovky z přiloženého CD je rychlá a bezproblémová. Po jejím úspěšném dokončení se v systému objeví nové zařízení, které je okamžitě k dispozici ve vaší oblíbené audio aplikaci. Ovšem mimo ni si s Mboxem mnoho zábavy neužijete. Ovladače neobsahují žádnou aplikaci v podobě ovládacího panelu s virtuálním mixerem, takže jakékoli nastavení úrovní a routování lze provádět pouze na předním panelu boxu pomocí nepřesných otočných potenciometrů (a vlastně ani nemáte možnost sledovat úroveň na vstupech a výstupech pomocí VU metru). Vzhledem k tomu, že kromě hlavní cesty pro monitoring prakticky nemáte možnost nastavit úrovně hlasitosti, je Mbox mimo přehrávání samostatně použitelný teprve ve chvíli, kdy otevřete vaši oblíbenou audio aplikaci. Konfigurace vstupů/výstupů, směrování signálu, latence pro ASIO drivery, zkrátka vše nastavujete zde. Mbox 2 Pro jsem v provozu testoval na záznamu a přehrávání v softwarech WaveLab 6, Cubase SX 3 a samozřejmě s přibaleným vícestopým editorem Pro Tools LE. Audio rozhraní pracovalo spolehlivě i při relativně nízkých latencích (5 ms a méně) a bez problému. Když jsme s kytaristou nahrávali kytarové party přes AmpliTube 2 na novém MacBooku (Intel Core Duo 2 GHz), při bufferu 128, a dokonce i 64 vzorků (efektivní latence asi 1,5 ms) fungovalo vše hladce a vytížení procesoru se nezvýšilo o tolik, jak bych očekával.

 

Podtrženo sečteno...

Mbox 2 Pro může být i přes několik zmíněných výhrad, které k němu mám, dobrým pomocníkem pro hudebníka na cestách nebo v domácím studiu. V profesionálních studiích, kde je třeba více vstupů, přesná kalibrace poslechových monitorů a vůbec preciznější přístup, se spíše neuplatní. Ostatně k tomu ani není primárně určen. A právě v předchozích třech větách spočívá jádro největšího nedostatku tohoto zařízení, kterým je cena. Částka hodně převyšující dvacet tisíc korun totiž podle mého názoru nejenže neodpovídá rozpočtu běžného hudebníka, ale ani parametrům tohoto audio rozhraní. Svůj podíl na tom má pochopitelně i přibalený software Pro Tools LE, ovšem pro uživatele, který je zvyklý používat jiný software a neplánuje okamžitě konvertovat vstříc (byť velmi kvalitním) aplikacím impéria Digidesign, by mohla právě cena představovat asi největší problém při rozhodování.?

 

Info:

Externí vícekanálový audio interface s FireWire rozhraním včetně softwaru Pro Tools LE. K dostání je za 23 491 Kč včetně DPH.

 

Plus:

rozměry

design

stabilita (myšleno během provozu)

kompatibilita se systémy řady Pro Tools LE

 

Mínus:

absence jakéhokoli softwarového ovládacícho panelu/mixeru

nemožnost nastavení výstupní úrovně pro ostatní kanály kromě cesty pro monitoring

cena

 

Technická specifikace:

samplovací frekvence: 44,1-96 kHz

bitová hloubka: 24 bitů

USB: ne

vstup/výstup: 4/6 (+ 1 x S/PDIF in/out)

typ monitoringu: ASIO Direct Monitoring

ovladače: ASIO, Core Audio

maximální gain: +40 dB

frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz (+/-0,1 dB)

vstupní impedance: 3,5 kOhm (mic), 10 kOhm (line)

maximální úroveň: 10 dBu (minimum gain)

dynamický rozsah: 107 dB (in), 109 dB (out)

odstup signál/šum: -100 dB

THD: +N0,001 % (mic/line), 0,008 % (DI)

 

mikrofonní vstup

vstupní impedance: 2,5 kOhm-150 Ohm

maximální úroveň: 21 dBu (minimum gain, pad on)

signál/šum: 100 dB

THD: +N0,001 %

phantom: 48 V

Psáno pro časopis Muzikus