DiMarzio DP225BK BC-1 Billy Corgan, DP184BK The Chopper a DP 226BK BC-2 Billy Corgan - tři minihumbuckery americké firmy DiMarzio

DiMarzio DP225BK BC-1 Billy Corgan, DP184BK The Chopper a DP 226BK BC-2 Billy Corgan - tři minihumbuckery americké firmy DiMarzio
DiMarzio DP225BK BC-1 Billy Corgan, DP184BK The Chopper a DP 226BK BC-2 Billy Corgan - tři minihumbuckery americké firmy DiMarzio

V březnu tohoto roku (psáno pro časopis Muzikus 11/2009, pozn.) DiMarzio vyvinuli a oficiálně představili nové signature snímače pro Billyho Corgana ze Smashing Pumpkins. Test těchto dvou minihumbuckerů, doplněných o minihumbucker Chopper ve střední pozici, si můžete přečíst právě teď.

Seznámení

Snímače přišly z Německa nainstalované na kytaře ESP Vintage Plus v této konfiguraci: u krku DP225BK BC-1 Billy Corgan, střed DP184BK The Chopper a u kobylky DP 226BK BC-2 Billy Corgan. Červené ESP Vintage Plus je typu stratocaster. Kytaru nebudu popisovat, není předmětem testu, pouze pro orientaci ve zvuku nahrávek uvádím materiály: tělo olše, krk javor, hmatník palisandr, mechaniky zamykací Sperzel, kobylka Wilkinson vintage tremolo.

Snímače jsou na této kytaře v pozicích jako na klasickém stratocasteru, tedy s šikmo uloženým kobylkovým snímačem. Přepínač je klasicky pětipolohový. Vzhledově jsou snímače všechny tři stejné, nesou pouze označení DiMarzio, jsou černé, všechny mají kolejničky. Pochopitelně jsou výškově stavitelné, jak je u single (minihumbuckerů) zvykem, dvěma šroubky po stranách snímačů.

 

Popis

Jak jistě víte, Billy Corgan je Smashing Pumpkins. Je zakladatel, skladatel, kytarista, zpěvák a vzhledem k personálním změnám v kapele jsem si dovolil dát mezi Billyho a Smashing Pumpkins rovnítko. Billy chtěl pro svého signature strata snímače s temnějším zvukem basových strun, aniž by došlo ke ztrátě agresivity nemotaných strun. To vše při zachování čitelnosti u velkých gainů. Steve Blucher z firmy DiMarzio vyšel ze snímače Air Norton S pro krk a Tone Zone S pro kobylku. Snížil frekvenční odezvu jedné cívky u každého snímače, aby nakopnul basy a otevřel středy. Billy byl spokojen, a navíc snímače fungují dobře i rozepnuté. Snímače mají čtyři výstupní kabílky, magnet je keramický.

Na stránkách DiMarzio najdete návod, jak snímače instalovat, jde o poměrně snadnou operaci, kterou zvládne každý, kdo umí alespoň trochu s pájkou. Snímače jsou vhodné pro změnu snímačů u kytar typu stratocaster, své uplatnění by našly i u jiných kytar, které jsou vybaveny single coils v daných pozicích.

 

Zvuk

Snímače vůbec nebrumí, ani při velkých gainech, a to ani v mezipolohách. Čitelnost i při vysokých zkresleních je opravdu dobrá, snímače zachovávají charakter akordů. V čistých zvucích v nich poznáte zvuk stratocastera, ale je cítit, že mají více basů, středů a méně výšek. Když hrajete sami, výšky nechybí, zvuk je plný, hladší, v kapele možná sáhnete po ekvalizéru. Snímače spolu dobře fungují barevně, díky tomu, že mají více basů a méně výšek, je krkový hlasitější než kobylkový, resp. má hodně energie. Tak jak znít mají, uslyšíte z nahrávek Smashing Pumpkins, třeba zde: www.myspace.com/smashingpumpkins. Na CD naleznete nahrávky trochu analytičtější, čisté jsou nahrané na combo Fender Blues DeLuxe, vždy od krkového snímače ke kobylkovému. Zkreslené přes Mesa/Boogie Studio Pre, 6L6 power amp, box Vintage 30.

 

Info:

Tři minihumbuckery americké firmy DiMarzio; kobylkový a krkový jsou signature Billyho Corgana, snímač pro střed je model Chopper. Všechny mají keramický magnet.

 

Plus:

provedení

zajímavý zvuk

 

Mínus:

pro někoho ne zcela univerzální zvuk

 

DP 226BK BC-2 Billy Corgan

magnet: keramický

výstup: 315 mV

odpor: 13,47 k

basy: 8,5 k

středy: 8 k

výšky: 4 k

 

DP184BK The Chopper

magnet: keramický

výstup: 260 mV

odpor: 9,16 k

basy: 6 k

středy: 6 k

výšky: 7 k

 

DP225BK BC-1 Billy Corgan

magnet: keramický

výstup: 290 mV

odpor: 11,62 k

basy: 7 k

středy: 6,5 k

výšky: 4,5 k

Psáno pro časopis Muzikus