Electro-Harmonix Bassballs - nový dynamický filtr s ´oldschoolovým´ designem

Electro-Harmonix Bassballs
Electro-Harmonix Bassballs

Firmu Electro-Harmonix není nutno nikterak dlouze představovat - jedná se o špičkového výrobce analogových efektů již drahnou řádku let. Typický pro jejich produkty je oldschoolový design, robustní konstrukce a fantastický zvuk. Efekt Bassballs se vyráběl v sedmdesátých letech minulého století a před několika lety se dočkal reedice. Vyrábí se dva typy - ruský černý model a o několik stovek dražší americká verze. Recenzovaný model je vyrobený v Rusku, přičemž krabička vzhledem a použitými materiály nezapře svůj zeměpisný původ. Je vyrobena z černého kovu, a při prvním pohledu na ni mi blesklo hlavou, zda-li se spíše nejedná o součást výstroje radisty Rudé armády:-) Ale k věci.

Bassballs je dynamický filtr - což znamená, že reaguje na dynamiku vaší hry, funguje v podstatě jako Auto-Wah. Ovládací prvky jsou naprosto jednoduché - páčkou Distortion se zapíná/vypíná zkreslení připomínající fuzz, potenciometr Sensitivity řídí citlivost efektu - čili jak moc musíme pravačkou zabrat do strun, aby se efekt rozkvákal. Nic víc, nic míň. Efekt se dá napájet jak klasickou 9V baterií, tak i síťovým adaptérem s jackovou koncovkou. Baseballs je velmi zábavná krabička, se kterou je radost experimentovat. Při sepnutém distortionu se snaží produkovat zvuk trochu imitující lidskou řeč v samohláskách, pokud zkreslení vypneme, vytvoří parádní, plný a stoprocentně analogový funkově nakváklý zvuk s příchutí flangeru, který najde využití v bezpočtu žánrů. Co je důležité - ve srovnání s některými jinými filtry tohoto typu - nekrade basy. Dle mého názoru je nejsilnější při pomalejší hře prsty v pasážích, které mu nechají vyniknout. Například v podkladech kytarových sól či při hře na bezpražec, kdy v určitých nastaveních můžete znít, jako byste hráli pod vodní hladinou.

Negativem jsou jeho větší rozměry - je asi dvakrát větší než běžná efektová krabička, takže máte-li více efektů, budete si muset na jejich přenášení pořídit nějaký pedalboard, neb v kapse futrálu basy bude díky "basovým koulím" hodně těsno. Cena je přijatelná - u ruského modelu se na českém trhu pohybuje okolo 1540 Kč, na stříbrný (a hezčí) americký si připravte asi o 150 Kč více. Sám jsem nakonec jeho kouzlu neodolal a efekt si koupil.

Psáno pro časopis Muzikus