Epiphone Les Paul Prophecy EX Midnight Ebony - luxusní epiphonka

Epiphone Les Paul Prophecy EX Midnight Ebony  - luxusní epiphonka
Epiphone Les Paul Prophecy EX Midnight Ebony - luxusní epiphonka

Epifoní les pauly se u nás těší dobré pověsti. Pro mnohé to byla první slušná kytara, tak trochu od Gibsona. Na pár z nich jsem si brnkl, některé byly průměrné, některé velmi dobré. Testovaná kytara Epiphone Les Paul Prophecy eX v provedení Midnight Ebony patří mezi nejvyšší modely, nad ní jsou pouze signature modely Zakka Wylda, Slashe, Joe Perryho a nová série Elitist. Řada Prophecy zahrnuje Les Paul, SG, Futura (Firebird) a EM–2 (nový tvar).

Popis

Řada Prophecy byla představena na zimní NAMM v Anaheimu a LP se vyrábí ve dvou provedeních EX a GX. Model GX se liší od testovaného EX finišem a je osazen snímači Gibson Dirty fingers s možností rozepínání cívek. Epiphone Les Paul Prophecy je klasický les paul, Epiphone má totiž na tvar licenci. Tělo je z mahagonu, s plátem javoru, krk je z mahagonu s ebenovým hmatníkem, což je luxus dnes již málo vídaný. Krk je lakovaný lehkým saténovým lakem, zvukově je to totiž pro dřevo lepší. Tělo lakované je, vyleštěné do vysoké hloubky lesku. Výbava kytary je opravdu luxusní. Mechaniky Grover jsou rozhodně v této cenové relaci nadstandardní, stejně jako snímače EMG. U krku to je typ 85, u kobylky 81. To jsou silné snímače, designované na velké zkreslení. EMG 85 má AlNiCo magnet, EMG 81 keramicko-ocelový. Tyto snímače jsou aktivní, dle EMG vydrží hrát na jednu baterii tři tisíce hodin. Hardware je černý, koresponduje s finišem těla. Kytara má nezvykle pouze dva knoflíky vyložené perletí, volume a clonu pro oba snímače najednou. Třípolohový přepínač je menší než známe, funguje dle očekávání. Na zadní straně kytary najdeme kromě krytu prostoru potenciometrů jeden slot navíc, který ukrývá devítivoltovou baterii. Tu dostanete s kytarou. Piny na popruh jsou klasické, ale pozor, v skvělé výbavě dostanete zámky na pás! Hmatník je dvouoktávový, tedy 24 pražců, typ jumbo. Intarze jsou nového nožového tvaru, z perleti. Zajímavé je, že výztuha krku je z grafitu, což někteří výrobci preferují pro lepší fyzikální a akustické vlastnosti. Spojení krku s tělem je set neck, tedy lepením. Menzura je standardní Les Paul 24,75”. Profil krku je moderní D.

 

Dojmy

Při prvním pohledu do krabice upoutá nádherným vzhledem. Všimnete si nápisu EMG na snímačích, kvalitního hardware, už už na ni hrát. První dojem, když ji vezmete do ruky: ta váha! Pro běžnou rockerskou konstituci „závodní uzenáč“, náročné soustečko. Dobře se na ni hraje vsedě i vestoje, díky tenčímu krku lehce. Action byla velmi nízká, pro pořádný nářez bych natáhl silnější struny než dodávané desítky. Na sucho kytara nepůsobila nijak výrazně. Po zapojení dle očekávání začala řvát. Ne že by neuměla hrát přes čistý kanál, ale nebude ji to bavit. Velí přepnout! Všechny čudlíky na gainech budete točit do nepoznaných končin, snímače nebrumí, nepískají, nešumí. Zvuk se neslévá. Kytara kope, má hodně basů i výšek, opravdu syrový zvuk.

 

Závěr

Krásná kytara pro tvrdé kluky. Perfektně vybavená za zajímavou cenu.

 

Info:

Epiphone Les Paul Prophecy EX je solid body elektrická kytara s aktivními snímači EMG. Tělo a krk z mahagonu, hmatník eben. Mechaniky Grover. Dodávané se zámky na popruh. Doporučená maloobchodní cena je 16 310 Kč včetně DPH.

 

Plus:

vzhled a výbava

zkreslený zvuk

 

Mínus:

váha

nelze hrát bez baterie

 

Technická specifikace:

menzura: 628 mm

radius hmatníku: 355 mm

profil krku: D 

materiál hmatník: eben

materiál krk: mahagon

materiál tělo: mahagon + javor

ovládací prvky: volume, clona

elektronika: aktivní

snímače: EMG 81/85

počet pražců: 24

typ pražců: jumbo

kobylka/struník: tune-o-matic/stop bar

počet strun: 6

další příslušenství: strap-locks

Psáno pro časopis Muzikus