Fender George Fullerton Set - 50th Anniversary 1957 Stratocaster a Pro Junior Amp

Fender George Fullerton Set - 50th Anniversary 1957 Stratocaster a Pro Junior Amp
Fender George Fullerton Set - 50th Anniversary 1957 Stratocaster a Pro Junior Amp

V loňském roce se v katalogu firmy Fender objevila kytara designovaná podle jednoho z raných modelů Stratocastera z padesátých let. Od podobných stratů vyráběných v minulých letech (Vintage ’57 Reissue) se liší extrémně vysokou kvalitou zpracování a použitých materiálů. Jedná se o model George Fullerton 50th Anniversary 1957 Stratocaster, pojmenovaný po slavném spolupracovníkovi Leo Fendera, tvůrci modelu Fender Stratocaster, vyráběný luthiery v Custom Shopu – ruční dílně v kalifornské Coroně.

Popis

George Fullerton Stratocaster je nabízen v barevném provedení dvojtónový sunburst, tělo kytary je ze tří kusů olše a krk z jednoho kusu javoru. Povrch je nalakován nitrem, stejně jak tomu bylo v nejslavnějším období Fendera, od padesátých do sedmdesátých let. Krk má příjemný, lehký V-shape profil, je osazený subtilními vintage style pražci a hraje se na něj velmi pohodlně. Mechanika stejně jako kobylka a ostatní hardware jsou rovněž ve vintage stylu s lehce zašlou (relic) povrchovou úpravou. Pickguard bílé barvy je z jednovrstvého plastu. A pozor! Snímače ručně navíjela legendární Abby (Abigail Ybarra), ta samá dáma, která měla na starosti snímače u Fendera v padesátých a šedesátých letech! Přepínač snímačů je třípolohový, stejný jako byl v padesátých letech, ale v luxusním kufru od kytary naleznete ještě jeden pětipolohový. Takže patříte-li k milovníkům mezipolohových straťáckých zvuků, můžete přepínače poměrně snadno s pomocí servismana vyměnit.

Kytara se prodává v setu s celolampovým malým tvídovým kombíčkem Fender Pro Junior Relic (je mírně ošoupané, aby vzbuzovalo dojem starého vintage zesilovače). Jedná se o jednoduchý 15W zesilovač ve třídě A, s lampami 2 x EL84 a 2 x 12AX7, s jednoduchými korekcemi (Volume, Tone) a 8Ω AlNiCo 10” Jensenem. Kombo je made in Mexico, ale hraje pěkně.

 

Zvuk

G. F. Stratocaster jsem testoval s použitím výše zmíněného komba Fender Pro Junior a Fender ’73 Princeton Reverb. Kytara má ušlechtilý, velmi vyrovnaný zvuk ve všech polohách, předlouhý sustain, skvěle táhne a perfektně ladí. Zní tlustě i s kobylkovým nebo prostředním snímačem a má krásný twang (nebo chcete-li kvák). Tento nástroj zosobňuje vše, čím se stal stratocaster legendou. Má tak krásný čistý zvuk, že se mi ani nechtělo zapínat zkreslení. Napadá mě, že je to možná asi nejlepší stratocaster, co jsem kdy měl v ruce...

 

Resume

George Fullerton Stratocaster je luxusní kytara, která jistě splní očekávání nejnáročnějších kytaristů. Svými vlastnostmi se rozhodně hodí pro aktivní hráče. Na takový nástroj by se mělo hrát a neměl by skončit jako artefakt někde ve vitríně. Na druhou stranu nadprůměrné kvalitě odpovídá i vysoká pořizovací cena a bude to chtít jistou dávku odvahy tahat ho s sebou po kšeftech. Těchto mistrovských nástrojů bylo vyrobeno omezené množství – pouze sto padesát kusů – a jejich majitelé se mohou pyšnit ještě certifikátem, podepsaným samotným starým pánem Georgem Fullertonem osobně.

 

Info:

George Fullerton 50th Anniversary 1957 Stratocaster je mistrovská elektrická kytara vyrobená v ruční dílně firmy Fender, Custom Shop, v Coroně (California). Prodává se v setu společně s malým tvídovým kombem Fender Pro Junior. Doporučená maloobchodní cena je 156 000 Kč.

 

Plus:

špičková úroveň zpracování

skvělý zvuk

výborně se na tento nástroj hraje

 

Mínus:

vysoká cena

 

Technická specifikace:

Fender George Fullerton 50th Anniversary 1957 Stratocaster:

menzura: 25,5” (648 mm)

šířka na nultém pražci: 1,65” (42 mm)

profil krku: ’57 Style Soft V Shape

materiál hmatník: javor

materiál krk: javor

materiál tělo: výběrová olše

ovládací prvky: volume, 2 x tone, třípolohový přepínač

elektronika: pasivní

snímače: ’50s Strat Single-Coil Pickups Handwound by Abigail Ybarra

váha: 3,4 kg

lak: nitro (tělo i krk)

počet pražců: 21

kobylka/tremolo: American Vintage Synchronized Tremolo

struny: Fender Super 250R (desítky)

pickguard: jednovrstvý

ladicí mechaniky: Fender/Gotoh Vintage Style Tuning Machines

další příslušenství: Limited Edition Vintage Tweed Case, popruh, kabel, krytka na kobylku, certifikát pravosti podepsaný Georgem Fullertonem, lak: ovaný tvídový kombo Fender Pro Junior

 

Fender Pro Junior Relic:

výkon: 15 W, class A

počet kanálů: 1

lampy: 2 x EL84 a 2 x 12AX7

korekce: Volume, Tone

reproduktor: AlNiCo 10” Jensen

Psáno pro časopis Muzikus