Framus FF-14, FJ-14 a FG-14 - akustické kytary

Framus FF-14 MCE VS
Framus FF-14 MCE VS

Test trojice kytar Framus

Framus je německá značka hudebních nástrojů s tradicí, která započala v roce 1946 a s přerušením po roce 1975 pokračuje dodnes. Značku Framus (Fränkische Musikinstrumentenerzeugung) založil z oblasti Chebska přesídlený Fred Wilfer v bavorském Erlangenu, dnes najdeme sídlo firmy v Markneukirchenu, kde se nachází i muzeum hudebních nástrojů a také sídlo firmy Warwick, dobře známé značky zejména mezi basisty.

Znovuobnovení Framusu (1995) a vznik Warwicku (1983) je dílem syna pana Freda Wilfera, pana Hanse-Petera Wilfera. V některém z minulých testů jsem už sice zmiňoval jeden pozoruhodný fakt, přesto si neodpustím zmínit se o tom znovu: V roce 1796 se v Markneukirchenu narodil Christian Frederick Martin, městečko se nachází přibližně deset kilometrů od Lubů u Chebu. Bez nadsázky lze tedy říci, že lidé z tohoto kraje ovlivňovali a ovlivňují směr světového vývoje hudebních nástrojů.

 

Framus Legacy

Typová řada Legacy (dědictví) nese společné konstrukční a vzhledové znaky - lodičkový tvar palisandrové kobylky, palisandrový hmatník, abalonovou rozetu rezonančního otvoru, systém snímání. Liší se ovšem v použitých materiálech a u testovaných modelů i v menzuře.

 

Testované kytary mají v sobě něco, podle čeho je poznáte v záplavě kytar jiných výrobců na trhu. Jsou vzhledově i zvukově odlišné, mají svůj charakter. Zejména model FF-14 doporučuji vyzkoušet, je velmi zajímavý.

 

FF-14MCE VS

Začněme od nejmenší z trojice. FF-14 je minijumbo s výřezem s oblou hranou. Horní deska je vyrobena z výběrového masivního afrického mahagonu, luby a zadní deska jsou z vrstveného mahagonu, krk je mahagonový, kobylka a hmatník jsou palisandrové. Odlehčené žebrování ve spojení s masivní mahagonovou horní deskou a s krátkou menzurou 628 mm dávají tomuto nástroji krásně měkký, dlouhý a dobře ovladatelný zvuk. Za zmínku stojí a zvuku jistě přispívají kostěný nultý a kobylkový pražec a opravdu dobré seřízení. Pro testování snímaného zvuku jsem použil kombo Schertler Giulia. Zabudovaný Fishman Isys+ je vyrovnaný, což je stejně u kobylkového snímače to nejdůležitější, zkrátka je fajn, když vám pod rukou struny reagují stejně. To, že na ekvalizéru v lubu kytary nenajdete středy nebo presence, vůbec nevadí, basy a výšky jsou naprosto dostatečné. Oceňuji rovněž velkou citlivost snímače, velice snadno se mi hrálo.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Horní deska africký mahagon, masiv
Zadní deska a luby mahagon
Krk mahagon
Hmatník a kobylka palisandr
Nultý a kobylkový pražec kost
Snímání Fishman Isys+ Sonicore
+/- + zajímavá krásná barva zvuku, masivní mahagonová horní deska, lehce se hraje, dobré snímání

- nic

FG-14SV VSNT
FG-14SV VSNT

FG-14SV VSNT

FG-14 je elegantní jumbo se smrkovou deskou, mahagonovými luby a zadní deskou v matové přírodní povrchové úpravě. Krásnému vzhledu přispívají i želvovinu připomínající lemovky těla, ze stejného materiálu je i pickguard s logem Framus. Krk je vyroben z mahagonu, palisandrový hmatník s menzurou 648 mm má šířku 48 mm, bude tedy svědčit prstové hře nebo hráčům s mohutnější rukou. Pozornost zasluhuje krásná masivní horní deska z výběrového smrku sitka, dřevo je pravidelné s hustými léty a příčnými vlnkami. Nádhera. Zvuk je dobře usazen v basech s příjemnými středy a hodně otevřenými výškami. Zvuk je ale naprosto čitelný, snad je to způsobeno širším hmatníkem a X žebrováním. Kytara je velmi hlasitá a snese i silnější úder trsátkem (používám dvoumilimetrové Dunlop Delrin 500). Na můj vkus je zvuk této nové nerozehrané kytary poněkud syrový, možná ale právě to mnozí kytaristé ocení.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Horní deska smrk sitka A,, masiv
Zadní deska a luby mahagon
Krk mahagon
Hmatník a kobylka palisandr
Nultý a kobylkový pražec kost
Snímání
+/- + kvalitní horní deska, elegantní vzhled

- syrový, hodně otevřený zvuk, ale rozehraje se

FJ 14SCE BK
FJ 14SCE BK

FJ-14SCE BK

Vyrovnanost, přiměřenost a dynamika - tak lze charakterizovat zvuk velkého jumba FJ-14 s oblým výřezem. Kytara v lesklém černém provedení má horní desku ze smrku sitka, luby a zadní deska jsou vyrobeny z vrstveného mahagonu, krk je mahagonový, hmatník palisandrový a u nultého pražce má šířku 45 mm. Menzura této kytary je dlouhá 648 mm, zvuk je dlouhý a proznívá celým nástrojem. Po zapojení do komba Schertler Giulia se ozývají nádherné výšky a obdivuhodně dřevěné středy, na basech musím trochu přidat na ekvalizéru. Ale aspoň to nehouká, nevazbí a zvuk není basová bambule. Kytara se přes snímač i akusticky ozývá rychle a bez námahy se rozezvučí, dobře ladí a je i dobře seřízená. Zajímavě působí krémově bílý pickguard v retro tvaru.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Horní deska smrk sitka, masiv
Zadní deska a luby mahagon
Krk mahagon
Hmatník a kobylka palisandr
Nultý a kobylkový pražec kost
Snímání Fishman Isys+ Sonicore
+/- + vyrovnaný kultivovaný zvuk, decentní vzhled

- basy přes snímač, zejména na struně E6

 

Byla pro mě čest zahrát si na výše popisované nástroje, všechny tři jsou čistě vyrobené, dobře seřízené a ladí v oktávách i v polohách. Přesto se ale neubráním ve svém testu jakýmsi „stupním vítězů“. Na prvním místě se bezpochyby umístila první testovaná kytara, model FF-14. Má velice zajímavý a krásný zvuk, nejspíš díky masivní mahagonové desce. Hraje skvěle i přes snímač, zvuk má svůj charakter. Pomyslnou druhou příčku obsadilo velké jumbo FJ-14, kytara je to také moc dobrá, jen ve snímaném zvuku bych přece jen asi chtěl slyšet víc basů. Akusticky ale hraje naprosto vyrovnaně. Třetí příčku obsadila kytara FG-14, ta bude chtít rozehrát. Ale potenciál má, také díky krásné horní desce. Je spíš pro někoho, kdo hraje více prsty, já střídám prsty a trsátko, proto bych širší hmatník nevyužil. Podotýkám, že toto závěrečné hodnocení je subjektivní, pochopitelně nejlepší je, pokud vás kytary Framus zajímají, vyzkoušet si je sami.

 

Info:

Framus FF-14, FJ-14 a FG-14 jsou polomasivní elektroakustické (FF a FJ) kytary tradiční německé firmy Framus. Vyznačují se kvalitní masivní horní deskou, mahagonovými luby a krkem. Ceny jsou následující: FF-14MCE VS 12 514 Kč,  Framus Legacy FG-14SV VSNT 11 525 Kč a Framus Legacy FJ-14SCE BK 15 478 Kč.

 

www:

www.warwick.de/en/Home.html

Psáno pro časopis Muzikus