Moog Little Phatty Stage II - Moog music představil druhou generaci syntezátoru Little Phatty

Moog Little Phatty Stage II - Moog music představil druhou generaci syntezátoru Little Phatty
Moog Little Phatty Stage II - Moog music představil druhou generaci syntezátoru Little Phatty

Moog music představil druhou generaci syntezátoru Little Phatty Stage II. Stejně jako předešlá verze a Tribute Edition nabízí Little Phatty Stage II naprosto analogové signálové cesty, dva napěťově řízené oscilátory, napěťově řízený filtr a další vlastnosti jako externí audio vstup, vstup z externí napěťově řízené klaviatury a plnou kontrolu přes MIDI.

Pro tvorbu monofonního zvuku jsou k dispozici dva oscilátory. Každý oscilátor, které je možné spolu synchronizovat, může být od základní frekvence odladěn o dvě, čtyři, osm nebo šestnáct oktáv. Tvar vlny obou oscilátorů lze plynule měnit od trojúhelníku přes pilu až po obdélník. K dispozici je i modulační nízkofrekvenční sub-oscilátor LFO. Modulovat lze filtr, vlnu, výšku tónu nebo druhý oscilátor. Jednoduchému filtru lze nastavit rezonanční a cutoff frekvenci. Obálky jsou dvě čtyřelementové. Jedna obálka řídí hlasitost a druhá filtr.

 

Namísto MIDI je USB

Dnes už je zvykem, že se namísto klasických MIDI kabelů posílá signál do počítače nikoli pomocí MIDI kabelů, ale přes USB. Výhody jsou zřejmé – kromě ušetření počtu kabelů a (po jediném USB kabelu může jít signál oběma směry) zrychlení komunikace (USB je výrazně rychlejší, po jediném kabelu může jít signál klidně i pro osm MIDI zařízení s plným multitimbrálem tam a zpět) je to i snazší připojení k počítači (přece jenom, USB je dnes již standard, zatímco pětikolíky s MIDI pomalu mizí), včetně rychlého automatického nalezení ovladačů pro daný operační systém. Bohužel chybí možnost updatovat nástroj přes USB a nabízí skutečně pouze přenos MIDI dat.

 

Synchronizace s MIDI

Nová vlastnost MIDI Clock Sync umožňuje synchronizaci nízkofrekvenčního oscilátoru a rychlost arpeggiátoru s tempem MIDI sekvenceru (ať již softwarového nebo hardwarového), rytmeru, nebo jakéhokoliv jiného softwaru, který generuje MIDI Clock. Díky této vlastnosti je možné dokonale časovat nástup modulace, sample and hold, trojúhelník, obdélník, pilu, atd.

 

Arpeggiátor

Nový arpeggiátor nabízí všechny pokročilé funkce moderních arpeggiátorů. Vše je možné synchronizovat s MIDI hodinami. Funkcí Tap Tempo, pomocí které lze ručně nastavit tempo v případě, kdy není přijímán MIDI Clock, lze nastavit tempo pro arpeggiátor

a nízkofrekvenční oscilátor.

 

Nový design

Kromě již zmíněných novinek dostal moog Little Phatty Stage II i nový design, převlékl se do černé barvy.

 

Závěr

Nová generace Little Phatty nepřináší žádné zásadní novinky v samotné zvukové oblasti. Novinky jsou pouze technického typu. Na druhou stranu se tyto nové vlastnosti opravdu hodí. Za nejzásadnější považuji možnost synchronizovat parametry s externími MIDI hodinami. Od věci není ani arpeggiátor a přidané USB je rozhodně pohodlné.n

 

Info:

Monofonní syntezátor s klasickými moog zvuky se dvěma oscilátory a digitálním ovládáním. Doporučená maloobchodní cena včetně DPH je 26 180 Kč.

 

Plus:

vynikající analogový zvuk s digitálním ovládáním

MIDI Clock Sync

impozantní design

 

Mínus:

žádná vskutku zásadní novinka

 

Technická specifikace:

MIDIin/out/USB

klaviatura: 37 kláves

vstupy: monofonní audio vstup jack 6,3 mm

výstupy: monofonní audio výstup jack 6,3 mm

na boční straně

sluchátkový výstup: jack 6,3 mm na čelním panelu

rozměry: 679,5 x 374,7 x 141,5 mm

hmotnost: 9,9 kg

Psáno pro časopis Muzikus