Randall RM-50 - flexibilní padesátiwattové kombo

Randall RM-50 - flexibilní padesátiwattové kombo
Randall RM-50 - flexibilní padesátiwattové kombo

Před pár lety se na trhu s hudebními nástroji objevila velmi zajímavá koncepce kytarové amplifikace - Modular Tube Systém (MTS).

Její princip spočívá v možnosti snadno a rychle měnit jednotky předzesilovače, které jsou konstruovány tak, aby s pomocí dvou lamp 12AX7 vytvořily zvukové klony známých aparátů. Se společným koncovým zesilovačem pak máte několik různých zesilovačů v jedné bedně. U nás se pro tenhle výrobek americké firmy Randall ujalo označení "šuplíky". V poslední době se nabídka Randall MTS aparátů rozšířila o několik dalších typů a jejich produkty jsou díky levnějšímu dolaru cenově značně přístupnější. Na vyzkoušení jsem si vybral dvoušuplíkové kombo RM-50 a nějaké moduly navíc...

 

Popis

Padesátiwattové kombo Randall RM-50 má koncový zesilovač se dvěma lampami 6L6 a jeden dvanactipalcový reproduktor Celestion G12T-75 s impedancí 16 ?. V části pro předzesilovače je místo na dva moduly (šuplíky). Můžeme tedy přepínat mezi dvěma různými zvuky. Každý modul má svůj gain, master volume a účinné korekce, takže dostaneme optimální zvuk i při nižší hlasitosti a nemusíme kreslit koncovým zesilovačem. Kombo je tedy použitelné i v malých klubech. Celkový zvuk aparátu můžeme ještě ovlivnit pomocí korekcí na koncovém zesilovači (Density -hlubší basy, Presence - ostřejší výšky a Master Volume - celková hlasitost).

 

RM-50 ještě disponuje pružinovým reverbem, paralelní a sériovou efektovou smyčkou, přičemž ta paralelní má lampový buffer a měnitelnou úroveň hlasitosti (knoflík Effects na předním panelu).

 

Současná nabídka zahrnuje tyto moduly: Clean (čistý teplý zvuk - podobný Rolandu JC-120), Blackface (Fender Blackface Twin Reverb), DLX (Fender Blackface Deluxe), Top Boost (Vox AC-30), Tweed (`59 Fender Bassman), JTM (Marshall JTM45), SL+ (Marshall Super Lead), Plexi (Marshall Plexi), Brown (více kreslící Plexi s teplými středy), Treadplate (Mesa/Boogie Dual Rectifier), XTC (Bogner Ecstasy - moc pěkný hi-gain), Modern (hi-gain zvuk vhodný pro nu-metal nebo rock), Ultra (extrémní hi-gain zvuk zesilovačů Randall), UltraXL (ještě masivnější hi-gain -modernější verze Ultra).

Randall RM-50 - flexibilní padesátiwattové kombo
Randall RM-50 - flexibilní padesátiwattové kombo

Zvuk

RM-50 jsem testoval s použitím kytar `79 Fender Stratocaster a Duesenberg Starplayer. Pro začátek jsem si vybral kombinaci modulů Blackface/Plexi a posléze ji změnil na Clean/JTM. Zvukové klony známých zesilovačů zněly přesvědčivě a při opatrném nastavování gainů jsem dosáhl velmi dobrých výsledků, co se týče barvy, dynamiky i tloušťky zvuku. Aparát hrál jaksepatří se singly i s humbuckery a pěkně táhl. Pozornost je třeba věnovat nastavení Density a Presence. Pomocí těchto korekcí se dá napodobit zvuk zavřeného speaker cabinetu (více Density), nebo případně kompenzovat některá specifika akustiky jeviště. Výměna modulů je velmi snadná. Trvá asi tak půl minuty (samozřejmě při vypnutém zesilovači).

 

Resumé

Tato koncepce kytarového aparátu je velmi praktická. Myslím si, že RM-50 ocení zejména multistyloví kytaristé, kteří hrají s více kapelami různé hudební žánry. Prostě si vyberou šuplíky na večer a vyrazí! Nabídka modulů je tak široká, že si asi vybere každý od jazzu přes country, blues, funky, rock až po hard-core.

 

Info:

Randall RM-50 je 50 W kombo se dvěma samostatnými lehce vyměnitelnými lampovými předzesilovači, z nichž každý je zvukovým klonem některého ze slavných vintage nebo moderních aparátů. Má paralelní i sériovou efektovou smyčku a pružinový reverb. Doporučená maloobchodní cena bez modulů je 31 900 Kč, cena se dvěma moduly je 43 400 Kč, moduly samostatně stojí 6600 Kč.

 

Plus:

věrnost zvuků deklarovaným aparátům

flexibilita

snadná obsluha

výhoda mít různé zesilovače v jednom kombu

 

Mínus:

kombo je dost velké (na bednu 1 x 12")

Psáno pro časopis Muzikus