Roland Blues Cube Hot - tranzistorový zesilovač

Roland Blues Cube Hot - tranzistorový zesilovač
Roland Blues Cube Hot - tranzistorový zesilovač

Přes všechny snahy výrobců jít vpřed a modernizovat setrvává dominantním trendem a dlouhodobě nastaveným standardem (nejen) ve světě kytar technologie, kterou nelze, s ohledem na dnešní tempo pokroku a inovace, objektivně vidět jinak než jako předpotopní. Jsme prakticky vedeni k tomu, že již od svých muzikantských začátků toužíme po lampách, po všem analogovém, páskovém - ideálně přímo „vintage“ se všemi šrámy a oděrkami.

Paradoxem přitom zůstává, že jedním z hlavních cílů a motivacízmiňované inovace je co nejvěrnější přiblíženíse charakteristikám a kouzelně nedokonalé, leckdy i nepředvídatelné, odezvě starých přístrojů, ale bez jejich inherentních (a z pochopitelných důvodů zdaleka ne tolik zmiňovaných) nedokonalostí.

 

Přesně o to se, zdá se, snaží i Roland se svou novou řadou zesilovačů patřící do rodiny populárních komb Cube. Ta má za úkol rozlousknout odvěký problém: udělat lampově hrající a chovající se aparát bez lampy, a to za pomoci, slovy výrobce převratné, technologie Tube Logic.

 

Roland má s tranzistorovými zesilovači zkušenosti jako málokdo. Kromě řady Cube má na kontě Jazz Chorus, asi nejikoničtější nelampová komba všech dob. Ta se pyšnila famózním vestavěným chorusem, který byl posléze roku 1976 představen firmou Boss (tedy divizí Rolandu) jako samostatný pedál CE-1 Chorus Ensemble, který byl zároveň jejím vůbec prvním pedálem.

 

Design a ovládání

Blues Cube Hot je vzhledem až nápadně podobný Fender Blues Jr., což je oproti devadesátkově industriálnímu designu původní řady Cube rozhodně krok správným směrem. Ovládací panel kromě třípásmové ekvalizační sekce nabídne Volume (tj. zisk), Master, Reverb a dvě tlačítka, Boost a Tone. Zásadní funkcí mající svůj vlastní otočný přepínač je redukce výkonu (Power Control), která dokáže původně třicetiwattový zesilovač ochočit na pouhý půlwatt.

 

Zvuk

I přes dušování se výrobce, že je kombo dokonalým zvukovým odlitkem starých tvídů, se jeho charakter dá popsat jako „vágně fenderovský“, tj. není problém se při troše snahy přiblížit prakticky jakémukoliv odstínu tzv. amerického zvuku. Co se týče čistých poloh, Blues Cube bez nadsázky exceluje, a to zejména s lubovými a pololubovými nástroji, což z něj činí kandidáta na výborný jazzový aparát, nicméně se Stratocasterem či Telecasterem si rozumí taktéž velmi dobře. Kombo opravdu „lampově“ komprimuje a je zároveň schopno až překvapivé dynamiky. Vestavěný reverb je povedený (i když pro někoho může mít příliš dlouhý pre-delay), neemuluje ale pružinu, nýbrž dozvuk deskový (plate). Zkreslený zvuk překvapivě není, navzdory přídomku Hot, nejsilnější stránkou zesilovače. Ne že by zněl nedobře, postrádá však sofistikovanost, díky které čistý zvuk vyniká. Pokud ale místo zapnutí tlačítka Boost před kombo postavíme kvalitní zkreslovací pedál, je vše jak má být: Dostaneme všechny pozitivní atributy čistých poloh i ve zkreslených barvách. Přepínač výkonu, i když svou funkci spolehlivě plní, nám připomene staré, tinnitus způsobující pravidlo: čím hlasitěji, tím lépe. To v  případě Blues Cube Hot znamená Power Control na polohu Max (30 W) a Master nejméně na půlku.

Roland Blues Cube Hot - tranzistorový zesilovač
Roland Blues Cube Hot - tranzistorový zesilovač

Závěr

Nemá smysl hodnotit, jestli Tube Logic znamená znovuobjevení zesilovací Ameriky, nicméně lze s jistotou konstatovat jedno: Blues Cube se za svůj tranzistorový původ stydět rozhodně nemusí a nejednomu lampové zkreslení nevyžadujícímu kytaristovi poslouží jako čistá platforma pro pedály, která hraje bezmála tak dobře, jak vypadá.

 

Info:

Roland Blues Cube Hot je tranzistorový zesilovač kvalitně emulující zvuk a odezvu lampových aparátů. Může být váš za 14 843 Kč.

 

Plus:

dospělý a opravdu velice lampový čistý zvuk

výborně si rozumí se zkreslovacími pedály

atenuátor, linkový výstup a USB port dodávají na všestrannosti využití

 

Mínus:

zkreslený zvuk zaostává za čistým

pružinový reverb by přidal na autentičnosti emulace

(cena)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměry 433 x 239 x 413 mm
Hmotnost 12,6 kg
Výkon 30 W
Sluchátkový a linkový výstup ano
USB port pro přímé nahrávání do DAW
Footswitch možnost připojení přepínače pro Boost a Tone

 

www:

www.roland.com/products/blues_cube_hot

Psáno pro časopis Muzikus