Freeware - CD isplay aneb tabulatury ani noty neumřely

Freeware - CD isplay aneb tabulatury ani noty neumřely
Freeware - CD isplay aneb tabulatury ani noty neumřely

Při brouzdání po síti se dají s trochou trpělivosti najít noty a tabulatury snad ke všemu (snad jen kromě našich vlastních skladeb...). Po stažení ale ještě není vyhráno. Jde totiž o to, jak „zobrazit obsah“. Jinými slovy, jak nám to počítač ukáže. A to bývá leckdy horká chvilka, protože po pracném nastavení zobrazení, rozlišení a okrajů první stránky se to často celé, po klepnutí na Next page, opět rozhodí. Na stránce dvacet tři jde už doslova o infarktovou záležitost.

 

Náhodou jsem narazil na tenhle prográmek, CDisplay, který je primárně určen na prohlížení komiksů. A s úžasem jsem zjistil, že stačí mačkat mezerník a vše ostatní už přijde samo. Halelúja!

 

Umí jen grafické formáty jpeg, gif a png. Tolik špatné zprávy. Vše ostatní jsou už jsou jen pozitiva a superlativy. CDisplay je velmi jednoduchý, moc toho neumí, ale to, co dělá, provádí skvěle. Co se týče ovládání a nastavení, konfigurace je poměrně jednoduchá. Těch pár klávesových zkratek se dá pochytit za malou chvilku.

 

Vybereme soubory, na které se chceme podívat. Lze to buď klasicky výběrem složky anebo přetažením souborů myší drag & drop. Možné režimy zobrazení: celoobrazovkový anebo v okně. Z praktických důvodů jsem si oblíbil první.

 

Nyní je třeba nastavit rozlišení. Možné varianty jsou: podle šířky stránky, podle výšky, celá stránka anebo pevné rozlišení, nastavitelné v konfiguraci. Zvolené nastavení zůstává uložené i po vypnutí programu. Takže stačí jednou a hotovo. Rozlišení bohužel nelze měnit klasickou lupou nebo držením Ctrl + kolečko myši.

 

A už se můžeme kochat. Pomocí PgDown a PgUp se lze pohybovat mezi stránkami anebo pomocí šipek posouvat obsah do stran. Za perfektní nápad považuji klávesu mezerník. Každým stiskem se obsah posune doprava. Pokud už je dosaženo pravého okraje, poskočí se dolů a na levý okraj. Opět posun doprava, a pokud už není kam skákat dolů, načte se další stránka. Jinými slovy, funguje to přesně tak, jak při čtení potřebujeme: odleva doprava, odshora dolů (japonologové mají smůlu). Jak prosté a jak skvělé. Při práci s tabulaturami nebo notami (či při čtení nějakého toho lechtivého komiksu...) toho už člověk fakt moc k životu nepotřebuje. Autoři uvádí, že cílem bylo mít možnost pročíst si komiks od začátku až do konce jenom s mezerníkem.

 

Skvělou vymožeností je, že program lze nakrmit jedním komprimovaným souborem (zip, rar, ace, tar) obsahujícím všechny stránky určené ke čtení. Nic není třeba rozbalovat. Stačí soubor chytit, přetáhnout, a mašinka vše ostatní udělá za nás. To vede k tomu, že když máme jednu písničku na třiceti souborech (nebo jedno cédéčko na stovce), pěkně si to všechno sbalíme do jednoho „zipu“ a máme po starostech.

 

Závěrečná bilance? Ergonomie na jedničku. Jednoduché ovládání. Pochválit je nutno elegantní ikonku prográmku v podobě komiksové bubliny. Kromě možnosti plynulé změny rozlišení by se hodila ještě možnost čtení souborů ve formátu pdf. Jinak bez výhrad. A navíc za tu cenu, co by člověk chtěl...

 

www:

www.geocities.com/davidayton/CDisplay

Psáno pro časopis Muzikus