Galerie slavných reproduktorů - Tone Tubby

Galerie slavných reproduktorů - Tone Tubby
Galerie slavných reproduktorů - Tone Tubby

V našem sloupečku uvádíme slavné reproduktory historie, ale neměli bychom opomenout ani ty firmy, které se svými výrobky staly rychle známými a vyhledávanými i dnes. To je přesně příklad značky Tone Tubby, značky, na jejíž reproduktory vsadily takové osobnosti a kapely jako Carlos Santana, Derek Trucks (Allman Brothers Band), Steve Morse, Warren Haynes, Robin Trower, Sammy Hagar, Pearl Jam, Keith Richards, R.E.M., Foreigner a mnoho dalších.

 

Roku 2000 si John Harrison, kytarista a zpěvák, řekl, proč nevyužít místo papíru k výrobě membrány konopí? A tak vznikl reproduktor, jehož tónové vlastnosti byly zcela specifické. A než se rozjela výroba, dal ho vyzkoušet Carlosu Santanovi, který si poté u něj objednal do svých komb celou sérii. A zbytek je vlastně historie. Technologie Hempcone z konopných vláken přináší na rozdíl od klasických „papírových“ kuželů sladší, širší a delší tón.

 

Klasikou v nabídce jsou dva typy, 50W Red Alnico, nabízené ve velikostech 10 a 12 palců, a 40W 40/40 Ceramic o velikosti 12”. První z nich je Santanou a dalšími oblíbený 8Ω reproduktor o citlivosti 100 dB a frekvenčním rozsahu 95-5000 Hz. Produkuje výrazné basy, široké středy a neagresivní výšky. Šestnáctiohmová alternativa má o trochu nižší citlivost a užší rozsah, její výšky ale více zasahují do středového pásma.

Dvanáctipalcové osmiohmové 40/40 Ceramic mají vysokou citlivost (101 dB) a frekvenční rozsah posunutý díky magnetu na 50-5500 Hz, což přináší zvýraznění vyšších středů.

 

Obě řady mají své alternativy. U Red Alnico je to 60W řada Black Alnico, u 40/40 Ceramic pak menší desetipalcová verze o stejném výkonu. Nabídku firmy ještě doplňují série Nashville (Alnico i Ceramic), San Rafael a Low Watt.

Psáno pro časopis Muzikus