Nastupující generace bubeníků - Jan Meduna

Nastupující generace bubeníků - Jan Meduna
Nastupující generace bubeníků - Jan Meduna

Honza je výborný showman, který se stále směje. Na bicí má velmi dobrou techniku, kterou ale využívá účelně a „slouží hudbě“. Momentálně pracuje hlavně na singlu své kapely Excite, se kterou točí desku.

 

Jaké jsou tvé hudební vzory?

Tak momentálně to jsou Soilwork, Amaranthe, Dream Theater a spousta dalších. Pokud jde o bubeníky, tak hlavně Gavin Harrison z Porcupine Tree, Thomas Lang nebo Peter Wildoer.

 

Jak jsi začal s hudbou? Co nebo kdo tě k ní přivedl?

Rodiče. Oba jsou muzikanti, takže mě vždycky podporovali a chtěli, abych hrál.

 

Máš hudební vzdělání. Myslíš, že je to důležité?

Nějakou chvíli jsem studoval na konzervatoři a určitě mi to pomohlo, hodně jsem se toho naučil. Určitě je potřeba znát dobře noty, ale na druhou stranu si myslím, že ne do takové míry, do jaké to na konzervatoři učí. Pro bubeníka je tam spousta zbytečných věcí.

 

Jak často a jakým způsobem jsi cvičil?

Tak často, jak je to jen možný. Potřebuji mít někoho, kdo dohlídne na výsledek, a pak mám mnohem větší potřebu a chuť cvičit. Ale není na škodu si udělat pauzu a klidně dva týdny na paličky nesáhnout, pak se po pauze cvičí lépe. Když je chuť a čas, cvičím klidně několik hodin denně, bohužel většinou se moc času nenajde.

 

Kde jsi hrál a kde hraješ?

Tak v minulosti jsem si prošel více méně amatérské kapely, např. Navoko, Rock Automat, Ex rock, patřila k nim i moje vlastní kapela Marry B, kde jsem ale musel skončit. Dnes hraju s Josefem IX., s kapelou Barbucha. Jako prioritu mám teď ale svoji novou kapelu Excite.

 

Na jaký nástroj hraješ?

Gretsch Catalina Maple, činely Anatolian a Sabian.

 

S jakým basákem by sis rád zahrál a proč?

Hodně těžká otázka, protože jestli s nějakým basákem chci hrát, zjistím až když s ním hraji, musí tam být ta hudební „chemie“. Výjimku by tvořil John Myung.

 

Na jakých nahrávkách si tě můžeme poslechnout?

Natočil jsem nějaká dema s kapelou Barbucha, to poslední a nejlepší se jmenuje Srdce. Ještě dříve, než se kapela Fenris přejmenovala na Marry B, jsme vydali CD pod názvem Znamení světel. Nyní jsem dotočil CD pro Josefa IX. Na cestách, které brzy vyjde a singl s Excite - Fragmenty našich dávných dnů.

 

Jaký máš názor na techniku?

Určitě je důležitá, ale trvá dlouho, než si ji člověk přivlastní, pak už stačí hrát naprosto uvolněně, což je víc než důležité.

 

Co bys doporučil začínajícím bubeníkům?

Aby byli trpěliví a cvičili a cvičili. Jenom tak se můžou zdokonalovat.

 

Kontakt:

http://bandzone.cz/excitegroup

Psáno pro časopis Muzikus