Pódiové sestavy českých basistů - Karel Adam

Pódiové sestavy českých basistů - Karel Adam
Pódiové sestavy českých basistů - Karel Adam

Odbornými médii snad nejvíce opomíjený hráč tvrdé rockové baskytary. Mám-li nějak charakterizovat jeho herní styl, tak první, co mne k tomu napadá, je určitá spojitost se starým příslovečným „jaký kdo je, tak také hraje“. Ale abych upřesnil. Na předem námi smluvenou schůzku přišel naprosto přesně, dokonale vyzbrojen jak v oblasti faktu, tak i historkami poněkud lehčího žánru, a navíc s trvalým úsměvem na rtech, značícím pohodový průběh věcí následujících. Tušíte už?

 

Do dějin českého bigbítu se trvale zapsal roku 1974 jakožto zakladatel (a co málokdo ví) i autor názvu kapely Vitacit, se kterým úspěšně působil až do svého odchodu na vojnu roku 1982. Následovala střídačka s Vildou Čokem v Mopedu (1986-89), nejslavnější období s Láďou Křížkem & Kreyson (1989-94), znovuzrození Vitacitu roku 1994, angažmá v Hájičkově Krucipüsku (1998-2001) a nyní jeho současné působiště - AB Bandu Aleše Brichty.

 

Začínal s Jolanou Basso V, pokračoval s bílou Vikomtkou, veřejně již vystupoval s Jolanou Galaxis („... na tu si pamatuji docela přesně, poprvé jsem ji vytáhl v klubu Dvojka naproti rozhlasu v den, kdy zemřel prezident Svoboda...“), během povinné prezenční služby zakusil, co váží Jolana Superstar, následovaly různé kopie Precision, Vester 4 („... ta byla úžasná - když mi ji ukradli, byl jsem tak nasranej, že dva roky jsem si nic novýho nekoupil a hrál na půjčenou Yamahu...“). Nyní ho asi nejčastěji zaregistrujeme s Lee Hooker Custom Bass s podlaďovákem E struny (občasně také Coxx Clasix Jazz Bass), ale chystá se novinka u výrobců Kobrle & Stehno.

 

Z prvních aparátů nemůže nevzpomenout cívkový magnetofon Tesla B 73 se čtyřmi 10W reproduktory ARO 835. V současné době využívá sestavy - ladička Behringer BTR 2000, vysílačka Nady UHF URR-10 a zbytek vše od Carvin: předzesilovač RSP Readline, konec F 600 a dva boxy V 118 + V 410. Jo a abych nezapomněl, prý je to vše na prodej... :-).

Psáno pro časopis Muzikus