Pódiové sestavy slavných klávesistů - Minoru Mukaiya

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Minoru Mukaiya
Pódiové sestavy slavných klávesistů - Minoru Mukaiya

Jméno tohoto u nás poměrně málo známého hráče je spjato se vznikem legendární japonské fusion kapely Casiopea (*1976) - Issei Noro (kytara), Tetsuo Sakurai (baskytara), Minoru Mukaiya (klávesy) a Takashi Sasaki, později Akira Jimbo (bicí). Obecně by bylo možno styl tohoto výjimečného klávesisty popsat jako spojení japonské lidové tradice se západními vzory v oblasti jazzu, popu, funku a latin music. Zpěvné, krátké motivky, výrazně rytmické rify, propracovaná aranžmá, elektrický sound bezpečně prozrazují důkladné studium vzorů, jako např. Chicago, Earth, Wind and Fire, Mezzoforte, Rippingtons nebo Chick Corea Elektric Band. Pro Mukaiyho projev jsou typická závratně šplhající sóla, jež však umí v pravý čas ukončit a věnovat se rozvíjení melodie - velmi podobné idiomatice kytarových sól! Ačkoli převážně zůstává v rámci terciové harmonie s rozšířenou tonalitou, nápadité akordické nadstavby umožňují maximálně využít harmonický potenciál skladeb. Více než zvuků klasického klavíru má Minoru v oblibě sound Fender Rhodes, Hohner, elektrického klavíru a kovově lesklých syntezátorových barev tak typických pro značku Yamaha. (... většina písní je v rychlejším tempu - kolem 132 bpm; pozn. aut) Písně Eyes of the Mind, Gypsy Wind, Galaktic Funk, Asayake (Issei Noro), Time Limit, Misty Lady, Street Performer, Halle se staly světoznámými.

 

Desky k poslechu: Eyes of the Mind (1981), Mint Jams (1982), Casiopea World Live ’88 (1988), Main Gate (2001), Signal (2005).

 

Klávesy: Yamaha KX 76 - první keyboard, jenž měl ve výbavě funkci MIDI, DX 7 - dnes již klasický, charakteristický zvuk padů a elektrických pian, Motif ES 7.

Psáno pro časopis Muzikus