Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner

Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner
Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner

Čas plyne jako voda a doplynul opět k okamžiku, kdy si představíme pořádného tech-death-metalového střelce. Dvaatřicetiletý Rakušan Kerim Lechner je známý spíše pod přesmyčkou Krimh a nejsnadnější způsob, jak jej zastihnout, je pochopitelně YouTube. Jeho první profesionální angažmá překvapivě nebylo v rodné zemi, ale v kultovní polské kapele Decapitated. Kerim v Decapitated začal hrát v roce 2009, tedy ve věku dvaceti let, a v roce 2011 s nimi nahrál album Carnival is Forever. Jeho technická vyspělost ve věku pouhých dvaceti let je skutečně

úctyhodná. Mimochodem, album vyšlo na německém labelu Nuclear Blast Records, jehož význam pro metal je nedocenitelný. Pod křídly vydavatelství Nuclear Blast je mnoho kapel zmíněných v tomto seriálu (Meshuggah, Obscura, Opeth), ale také velikáni jako Slayer, Anthrax nebo Dimmu Borgir.

Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner
Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner

Ale zpět ke Kerimovi, který v roce 2012 opustil Decapitated. Účast v konkurzu na místo bubeníka Slipknot, uvolněné po Joeym Jordisonovi bohužel ovoce nepřinesla, nicméně zbyl po ní alespoň velmi vyvedený cover jejich skladby nazvané poeticky People = Shit. Po půlročním záskoku u polských heretiků Behemoth, tedy v roce 2014, Krimh pokračoval ve své hudební pouti Evropou a přidal se k řeckým Septicflesh, kteří shodou náhod (stejně jako Behemoth) také vydávají pod Nuclear Blast Records. Septicflesh patří již třicet let k průkopníkům symfonického deathmetalu, a rozhodně si pod tím označením nepředstavujme soundtrack k Pánovi prstenů, ale spíš pěknou temnotu. Kerim dodává kapele nejen strojově přesné a hyperrychlé groovy, ale taky spoustu energie. Nejedná se totiž o žádného natriggerovaného sprintera s beatery tři centimetry od blány, každá rána je poctivě a s velkou párou vyhraná. Kerim samozřejmě - jako téměř všichni v extrémním metalu - triggery používá, ale odmítá kvůli nim zlenivět a mít je jako berličku. Ono totiž hrát s vervou není taková legrace, jak by se mohlo zdát. Schválně si zkuste natočit video, jak hrajete s co největším nasazením, a vsadil bych se, že výsledek nebude tak velkolepý, jak asi byly vaše pocity při hraní.

Poslední angažmá, které stojí v souvislosti s Krimhem za zmínku, je metalová superkapela the Act of Denial, kde se sešli muzikanti ze Soilwork, Death nebo Freak Kitchen. A také z Decapitated - kruh se uzavřel.

Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner
Profily progresivních bubeníků - Kerim Lechner

K poslechu: Slipknot - People = Shit (Youtube), Decapitated - Homo Sum (Carnival is Forever, 2011), Septicflesh Infernus Sinfonica MMXIX (Youtube)

Psáno pro časopis Muzikus