Profily progresivních bubeníků - Shigeto

Profily progresivních bubeníků - Shigeto
Profily progresivních bubeníků - Shigeto

Shigeto, celým jménem Zachary Shigeto Saginaw, pochází z městečka Ann Arbor v Michiganu a většinu života strávil v blízkém Detroitu. Detroit je nejen místem, kde vznikla a působila věhlasná nahrávací společnost Motown, se kterou je úzce spojený například legendární Bernard „Pretty“ Purdie,

ale také městem s velmi živou současnou elektronickou scénou. Elektronické beaty zdejší umělci vytvářeli od ranných osmdesátých let a zrod techna jako hudebního žánru je často připisovaný právě Ddetroitské scéně. A právě z kvasu této scény vzešel Shigeto, bubeník, producent a performer v jedné osobě.

Profily progresivních bubeníků - Shigeto
Profily progresivních bubeníků - Shigeto

Shigeto na začátku tisíciletí krátce studoval na univerzitě School of Jazz v New Yorku, nicméně v roce 2003 usoudil, že kreativitě se ve škole nenaučí, a vrátil se do města svého původu, kde od té doby tvoří. Sám sebe chápe primárně jako producenta a vystupování s bicí soupravou vlastně vzniklo, až když začal přemýšlet, jak svou hudbu vlastně prezentovat. Skládat celou kapelu je příliš organizačně náročné a hrát jen jako DJ zase moc obyčejné, a tak Shigeto zvolil něco mezi - jednočlennou kapelu, tady bubeníka hrajícího s elektronickými podklady. Shigetova hudba se pohybuje na pomezí jazzu, hip hopu, house a lehkého techna, ale hudbu je samozřejmě zajímavější poslouchat než popisovat, takže se podívejte na doporučení níže.

 

K poslechu: Detroit part II (The New Monday, 2017), A Child‘s Mind (Lineage, 2012), Shigeto - Full Performance (Live on KEXP) (YouTube)

Psáno pro časopis Muzikus