Yllas

Yllas
Yllas

YLLAS

 

Milý strýčku, nedávno jsem si koupil efekt, o kterém jsem se dočetl, že je true bypass. Mám ale pocit, že i když ho nechám vypnutý, s výškami to zvukově není zcela v pořádku. Můžeš mi to vysvětlit?

Milý synu, ehm, vlastně synovče, tvůj postřeh nemusí být jen hledání much tam, kde nejsou. Za svého dlouholetého výzkumu efektů typu true bypass jsem se setkal s tvrzením i některých renomovaných firem, že efekty jsou true bypass (pro pořádek - efekt true bypass je takový, při jehož vypnutí nezařadí do cesty audio signálu žádnou elektronickou součástku a propojí přímo vstup s výstupem). Když jsem je rozdělal, protože mi to taky nějak zvukově nesedělo, ouha! V signálové cestě zůstává viset i při vypnutém efektu jeho vstupní obvod. Tedy takový efekt není true bypass, ale jen bypass. Spousta efektů, které mají kulatý kovový stomp switch a jsou v poslední době v nabídkách výrobců jako retro vintage design, nectí ve skutečnosti filozofii true bypass. Naopak ale existuje i pár specializovaných firem, které dělají drtivou většinu svých efektů true bypass.

 

Na druhou stranu je pravda, že pokud máš v pedalboardu všechny efekty true bypass, měl by být vždy alespoň jeden z nich zapnutý, pokud se chceš vyhnout útlumu výšek, který zapříčiní zvýšená kapacita dalšího kabelu, mezi pedalboardem a zesilovačem. Dá se tomu pomoci i speciálním výstupním obvodem - bufferem, který slouží díky své nízké výstupní impedanci ke kompenzaci kapacitního vlivu příliš dlouhého kabelu, ale na druhé straně to zase může charakteristický zvuk některých dobrých krabiček poněkud nevhodně modifikovat.

 

Efekty, které nejsou true bypass, můžeš do tohoto režimu zapojit pomocí lišty True Bypass. Jedná se o extra spínací lištu osazenou vstupními a výstupními jacky, pro zapojení jednotlivých non true bypass efektů. Přepínání signálu mezi jednotlivými jacky a efekty je ovládáno 3PDT true bypass nášlapnými přepínači (například www.fulltone.com) a signalizováno LED diodami.

 

Pokud potřebuješ jen jeden nebo dva efekty zapojit true bypass, pak není zapotřebí celá lišta, která je finančně docela náročná, ale můžeš použít jen true bypass box pro jeden či dva efekty nebo ladičku.

 

Tvůj Yllas

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy