AER Alpha - čtyřicetiwattové akustické kombo

AER Alpha - čtyřicetiwattové akustické kombo
AER Alpha - čtyřicetiwattové akustické kombo

Na tenhle nenápadný malý aparát jsem si poprvé zahrál vloni na veletrhu hudebních nástrojů v Praze. Mým prvním dojmem bylo překvapivé zjištění, že se i přes vysokou úroveň hluku ve výstavní hale a skromné rozměry komba velmi dobře slyším, i když nestojím přímo v ose reproduktoru. Kytara zněla též příjemně, takže jsem si řekl, že by bylo dobré seznámit se s tímto trpaslíkem blíž...

AER (Audio Electric Research) je německá firma specializující se hlavně na aparáty a různé doplňky (snímače, preampy) pro akustické nástroje. Obliba jejích produktů zdá se roste, o tom svědčí i přibývající počet známých jmen užívajících zesilovače AER (např.Peppino D´Agostino, Bob Brozman, Franco Morone, Steve White...).

 

Alpha je nejmenší, nejlevnější a zároveň nejvíc prodávaný aparát z řady výrobků AER. Je to čtyřicetiwattové jednokanálové kombo se dvěma oddělenými vstupy (jack a kombi XLR/jack s vypínacím 24V phantomovým napájením pro každý gain zvlášť) a účinnými společnými korekcemi (Treble, Middle a Bass). Dále má paralelní mono efektovou smyčku, zabudovaný digitální reverb a symetrický výstup DI do PA. Interní osmipalcový reproduktor má dvojitý cone, 96 dB a rozsah 60 Hz–18 kHz. Rozměry komba jsou: 26,5 x 23,5 x 26 cm a váha 7 kg. Součástí vybavení je i praktická taška s popruhem. Hodíte to na rameno a utíkáte – a pak že na velikosti nezáleží...

AER Alpha - čtyřicetiwattové akustické kombo
AER Alpha - čtyřicetiwattové akustické kombo

Test jsem prováděl s použitím akustické kytary Takamine s preampem CT–1 a pololubové elektrické kytary Duesenberg Carl Carlton. Zvuk akustické kytary byl velmi dynamický a barevný. Kombo hraje v širokém frekvenčním spektru a překvapivě hlasitě bez známek zkreslení (vyzkoušel jsem ho i naživo při vystoupení Lenky Filipové a s volume jsem se ani zdaleka nepřiblížil jeho limitům). Velkou předností tohoto aparátu je široký úhel šíření zvuku z reproduktoru. Můžete mít kombo na zemi, a pořád se dobře slyšíte. Další plus je vynikající artikulace a dynamika kytarového zvuku. DI výstup funguje senzačně, to co slyšíte z interního repráku, jde i ven. Kombo není příliš citlivé na zpětnou vazbu, což bych viděl jako velmi praktické. Vyzkoušel jsem též využití obou vstupů zároveň, vedle kytary jsem do aparátu zapojil i mikrofon Shure SM57 a trošku jsem si i „zabéékal“. Aktivní korekce jsem nechal uprostřed na nulách (nejlepší nastavení pro „takamínu“) a ukázalo se, že to funguje i pro zpěv. (Do hospody luxusní „péáčko“!) Moc pěkně přes Alphu hraje i pololubová elektrická kytara. Musí se jen trochu přidat treble na korekcích a dostanete pěkný čistý jazzový zvuk. Do klubů paráda! Navíc kvalita zpracování je moc pěkná, holt Němci... Abych to shrnul, ti kteří tohle vyvinuli, asi sami hodně hrají a mají ucelenou představu o potřebách současných muzikantů. AER Alpha je velmi praktický aparát určený pro hráče na akustické a jazzové kytary použitelný při živých vystoupeních i ve studiu. Jeho cena je 18 330 Kč (v USA pro srovnání 750 $), což myslím odpovídá kvalitě a komfortu, který výrobek nabízí.

 

Info:

AER Alpha je čtyřicetiwattové akustické jednokanálové kombo se dvěma oddělenými vstupy například pro kytaru a mikrofon. Je určené pro hráče na akustické a jazzové elektrické kytary. Cena je 18 330 Kč.

 

Plus:

výborný zvuk

kvalita zpracování

velmi praktické rozměry a váha

 

Mínus:

společné korekce pro oba dva (dražší typy mají korekce již oddělené)

Psáno pro časopis Muzikus