Aguilar DB 925 - kvalitní podlahový předzesilovač pro baskytaru

Aguilar DB 925 - kvalitní podlahový předzesilovač pro baskytaru
Aguilar DB 925 - kvalitní podlahový předzesilovač pro baskytaru

Aguilar představuje svůj zvuk pro baskytaru v kompaktním mikrobalení. Jde o historicky první dvoupásmový pre-amp této firmy v tomto formátu.

Když ikonická firma Aguilar uvedla na trh tuto krabičkou, hned jsem se začal ošívat. Vzhledem k minimalistickému počtu ovládacích prvků tohoto efektu vás v tomto testu (pro naplnění dostatečné délku obsahu) obšťastním i o své zkušenosti a náklonost k této značce. Přidám rovněž postřehy z testování přímo v akci.

Aguilar je značka, na kterou si vždy rád brnknu. Byl to po mnoho let můj aparát číslo jedna. Používal jsem dvanáctipalcové boxy, zesilovač a lampové pre-ampy právě této firmy. V současnosti používám aktivní elektroniku Aguilar v několika nástrojích. Pokud neodolám a pořídím si nástroj nový, většinou ho okamžitě vyzkouším s podlahovým pre-ampem Aguilar Tone Hammer, nebo rovnou s on-board pre-ampem OBP-3, tedy aktivní elektronikou od Aguilaru. Na těchto aktivních elektronikách mi osobně vyhovuje to, že zvuk nastavený „na rovno“ zachovává barvu nástroje a nezvyšuje hlasitost oproti pasivnímu zapojení nástroje. Zvuk je pevnější, mohutnější, dynamičtější a korekce určité frekvence reaguje velmi vkusně. Nabývám dojmu, že tento test začínám opačně, tedy popisem zvukových vlastností efektu, prolétnu tedy rychle ohledání objektu.

 

Popis

Firma se vrací ke svému původnímu designu, tedy nástřik stříbřenkou v kombinaci s černým popisem a černou linkou. Jde vlastně o následovníka pre-ampu DB 924, který vznikl v letech 1996-1997. Šlo vlastně o aktivní elektroniku OBP-1 v kovovém šasi. Tento efekt je opravdu miniaturní a stejně jako u podobných produktů se s baterií uvnitř kvůli nedostatku místu nepočítá. Krabička je opatřená vstupem a výstupem jack, LED diodou pro signalizaci zapnutí efektu, spínačem bypassu, napájecím konektorem (9 V) a dvěma knoby potenciometrů, a to pro korekci basů a výšek. Chod korekcí je tzv. „boost only“, tedy jejich pásma můžete pouze přidávat. Původní DB 924 měla navíc ovládání hlasitosti, ale zase jí chyběl spínač. Na basových fórech občas někdo řeší právě absenci potenciometru hlasitosti. Osobně si nemyslím, že absence tohoto prvku je kamenem úrazu tohoto výrobku. Záleží na tom, jak chcete tento efekt používat.

 

Kdyby Aguilar vyráběl boty, hned si dvoje koupím.

(citát neznámého příznivce značky)

 

Zvuk

Na test jsem měl dostatek času a i v této pandemické na koncerty sporé době jsem ho vyzkoušel na cca pěti koncertech. První seznámení s krabičkou jsem prodělal při domácí přípravě k natáčení CD. Krabičku jsem celou tu dobu nevypnul, hraní přes pre-amp mne prostě víc bavilo a efekt dodal baskytaře „opravdovost“, hutnost a dynamiku. Přidal jsem pouze trochu basů. Na pódiu jsem DB 925 porovnával s Tone Hammerem a s OBP-3. Při prvním hraní s pasivním Jazz Bassem byl DB 925 opět neustále zapnutý, a to pouze s lehce přistrčenými basy. Další koncerty jsem ho zkoušel použít pouze pro zhutnění slapového zvuku nebo posílení signálu v momentě mých „sólových aktivit“. Efekt jsem vyzkoušel i se zapnutou aktivkou OBP-3 v nástroji. I takto se dá krabička použít, zvuk je nabuzený, ale není to žádný „overkill“, úroveň šumu je také v pohodě. Zvukový otisk všech výrobků, které jsem porovnával, je velmi podobný. Podtrženo shrnuto, je to Aguilar!

Krabička poslouží jako aktivní elektronika k pasivním nástrojům, do kterých je škoda vrtat. Nabízí se použití s více nástroji, tedy je zde větší možnost akce a porovnávání. Zabudovanou aktivku s jinou basou bez demontáže nevyzkoušíte. Kdo na podlahovém pre-ampu hledá větší výbavu, ten zřejmě sáhne po komplikovanějších zařízeních, je otázka, zda víc knoflíků, filtrů, DI atd. opravdu potřebujete. DB 925 je pre-amp, který nabízí nejpřímější cestu signálu nástroje. Charakter zvuku podle mého zásadně nemění, dle potřeby dodá mohutnost na basech a artikulaci na výškách. Hraje opravdu dobře. Asi bych uvítal větší knoflíky potenciometrů s výraznou ryskou pro lepší orientaci.

Firma Aguilar doslova dýchá pouze pro basisty. Nabízí boxy, zesilovače, efekty a celkem nedávno rozšířila produktovou řadu i o snímače, které najdete na nástrojích vyšší a nejvyšší třídy. Aguilar DB 925 se mi opravdu líbí a bez skrupulí ho mohu každému jen doporučit.

 

Info:

Aguilar DB925 je kvalitní podlahový předzesilovač s možností korekce basů a výšek určený pro baskytaru. Jedná se o miniaturním provedení, tento efekt se na našem trhu prodává za 5370 Kč.

 

Plus:

zvuk

jednoduché ovládání

rozměry

 

Mínus:

malé knoflíky bez orientační značky

 

Technická specifikace

nastavení pásem 40 Hz Bass, 4 kHz Treble
vstup/výstup jack 6,3 mm
napájení 9V adaptér (není součást balení)
rozměry 45 x 93 x 50 mm

 

https://www.aguilaramp.com/effect-pedals/db925/

Psáno pro časopis Muzikus