Air Guitar - Když místo na kytaru hrajete na vzduch

Air Guitar - Když místo na kytaru hrajete na vzduch
Air Guitar - Když místo na kytaru hrajete na vzduch

Zvrácený smysl pro humor prokázali kolegové z Muzikusu a dodali mi k otestování nástroj zvaný Air Guitar. Tedy o hudebním nástroji může být řeč jen s velkou dávkou představivosti. Spíše bych to nazval mučicím prostředkem vhodným pro americké tajné služby. Věřte, že tento přístroj by měl větší účinnost než waterboarding.

 

Nástroj vypadá jako hlavice elektrické kytary s částí krku o délce 2,5 pražce. Vyroben je z plastu. Na „krku“ kytary je sedm tlačítek s názvy not - C, D, E, F, G, A, B. Z boku krku je pole se čtyřmi tlačítky, které určují vlastnosti akordu - křížek a béčko pro určení, od kterého tónu se akord tvoří, 7 pro septakord a m pro mollový akord. Na zadní části je potom kryt baterií, reproduktor, spínač On/Off a 3,5” jackový vstup a výstup. Na nulovém akordu je potom ještě jedno tlačítko, kterým se spouštějí vzorové skladby. Na straně, kde je krk jakoby uříznut, je potom čidlo pohybu spojené se světelným paprskem.

 

Způsob hraní na Air Guitar je vlastně velice primitivní. Nástroj chytíte do levé ruky, jako byste drželi kytaru. Ukazováčkem až malíčkem mačkáte základní tóny akordu a palcem potom vlastnosti akordu. Pak už stačí jen mávat rytmicky pravou rukou (hoblovat) tak, aby ruka protínala světelný paprsek - tím vlastně ruka protíná paprsek čidla pohybu a „hraje“ držený akord. Pak už je to jen otázka cviku, abyste zvládli pár jednoduchých skladeb. K tomu ostatně slouží i deset demo skladeb (mj. Smoke on the Water či Walk This Way).

 

Zvuk této „kytary“ se tomu reálnému podobá jen opravdu v širších obrysech a samotné zkoušení bylo spíše utrpením. Jako dětská hračka by to snad ještě mohlo sloužit - pokud vám nebude vadit fakt, že si dítě ponese doživotní následky poškození sluchu. Osobně mi připadne využití „nástroje“ jako zbraně podstatně užitečnější a příhodnější, než aby sloužil jako byť i jen učební pomůcka pro malé kytaristy.

 

krk: plast

hmatník: plast

tělo: jaký svět nevidělo

Psáno pro časopis Muzikus