Akai Synthstation 25 - sofware k iPodu Touch

Akai Synthstation 25 - sofware k  iPodu Touch
Akai Synthstation 25 - sofware k iPodu Touch

Akai Synthstation 25

V minulém díle Muzikusu byly popsány možnosti využití iPodu Touch jako syntetizéru ve spojení s kontrolérem Akai SynthStation 25. Podívejme se podrobněji na zvukový sofware, který se k tomu používá. Je možno ho koupit přes Apple AppStore.

Základem je plnohodnotný syntezátor (odvozený z nástroje Akai Miniak) se čtyřmi vlnovými průběhy (pila, obdélník, trojúhelník a sinus) a modulací šířky pulsu. Dále tu je filtr (čtyři typy), LFO (šest typů vln), obálky pro filtr, zesilovač, nastavitelná modulace pomocí osy X/Y (ovládá se pomocí dotykového displeje) a modulačního kolečka. Být tu ještě obálka pro ladění, vyrovnal by se tento syntezátor možnostmi programování zvuku virtuálním analogům s nejvyšší flexibilitou. Dá se využít i arpeggiator s pěti typy sekvencí, nastavitelným rytmickým dělením, rozsahem oktáv a swingováním. Kromě toho je tu ještě padesát bicích sad, u kterých lze nastavit ladění, hlasitost a panoramu zvuku. Bicí zvuky se dají hrát pomocí kláves nebo spouštět skrze virtuální pady na displeji. Celkový zvuk může dotvářet ještě efektový procesor s efekty chorus, flanger, phaser a delay. Nastavení typu a parametrů efektu platí globálně pro všechny zvuky.

Struktura celého nástroje je podřízena internímu sekvenceru, takže máme tři stopy zvuků syntezátoru (z toho jedna je polyfonní a dvě monofonní) a stopu bicích, které se dají snadno volit tlačítky na panelu kontroléru. Takto se dá šikovně využít i přepínání zvuků pro živou hru. Celkově je k dispozici 64 paměťových míst pro zvuky syntezátoru, které jsou přepisovatelné. Tím získáváme poměrně silný potenciál. Pokud sekvencer působí ještě trochu primitivním (nicméně i tak do velké míry použitelným) dojmem, syntezátor nabízí mnohem víc. A hlavně - zní to výborně! Zvuková kvalita je vskutku profi. Pokud vám nevadí malý rozměr kláves, trocha snesitelné latence při živé hře a globální nastavení efektu, můžete klidně použít tento nástroj jako kterýkoli jiný virtuální analog - ovšem s tím, že s iPodem můžete dělat i spoustu jiných věcí. Doporučená maloobchodní cena je 2290 Kč.

 

typ syntézy: virtuálně analogová

počet zvuků: 64, bicí sady: 50

efekty: chorus, flanger, phaser, delay

sekvencer: 32 songů, 32 patternů

 

www.akaipro.com/synthstation

Psáno pro časopis Muzikus