Akai XR20 - kompaktní a lehce přenosný zvukový modul zaměřený zejména na produkci

Akai XR20  - kompaktní a lehce přenosný zvukový modul zaměřený zejména na produkci
Akai XR20 - kompaktní a lehce přenosný zvukový modul zaměřený zejména na produkci

Předmětem dnešního testu bude Akai XR20 - kompaktní a lehce přenosný zvukový modul zaměřený zejména na produkci hip-hopu a R&B s patternovým sekvencerem a gumovými ovládacími pady.

Popis a ovládání

XR20 je kovově-plastová černá krabice, která svým designem víceméně vychází z klasické řady MPC. Velký podsvícený displej, datové kolečko a sada různých ovládacích gumových tlačítek, z nichž některá - používaná při live hraní - jsou také podsvícená. Na zadním panelu sada konektorů jack, MIDI in/out, napájení, ovladač celkové hlasitosti a vypínač. Kromě 12V adaptéru lze napájet i pomocí šesti baterií AA. Pro navigaci v menu a zadávání údajů jsou k dispozici tlačítka Page Up, Page Dn, Inc, Dec, numerická klávesnice a datové kolečko. Vše velmi jednoduché. XR20 má dvojici hlavních výstupů, jeden výstup aux, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon.

 

Struktura a zvukové možnosti

Modul obsahuje vlastní knihovnu zvuků rozdělenou do tří tzv. layers: Drum (pro klasické zvuky elektronicky zpracovaných bicích samplů), 1-shot (pro různé samostatné zvukové efekty) a Synth (synth basy a jiné synth zvuky). Tyto zvuky lze spouštět pomocí dvanácti gumových padů k tomu určených. Jejich provedení je příjemné a hraje se na ně dobře, nabízejí ale pouze dvě úrovně velocity, takže v rámci dynamiky jste relativně dost omezeni. Na druhou stranu se v uvedených žánrech s dynamikou moc napracuje, takže to zas takový problém není.

Pokud by vám ovládání pomocí padů nestačilo, je možné samozřejmě přes MIDI připojit keyboard, bicí pady apod. Kromě možnosti přímého živého hraní je zde ale i šikovný patternový sekvencer, který umožňuje vše zaznamenávat, kombinovat, editovat, přehrávat a v němž také leží podstatná část možností XR20. Funguje to zcela jednoduše. Vytvoříte si nějakou sekvenci zvuků (pattern), kterou přehráváte několikrát dokola a časem ji zase vyměníte za jinou, pak zase za jinou atd. Tímto způsobem vystavíte celou skladbu (song). Všechny tři layers mohou hrát současně a každá z nich může obsahovat právě jeden zvukový program. Tj. máte v každém momentě k dispozici právě jednu sadu bicích, jednu sadu efektových zvuků a jednu sadu například synth basů. Délku jednotlivých patternů lze zvolit od 1 do 24 beatů, takže lze vytvořit vlastně jakýkoliv rytmický prvek. To vše můžete ještě kombinovat s výše uvedeným živým hraním.

Logická struktura je následovná: jednotlivé samply jsou uspořádány do zvukových programů, kde se jim přiřadí ovládací pad, hlasitost, panorama, efekty atd. Zvukové programy pak lze použít pro vytvoření patternů. Ty se ukládají do presetů vždy jako trojice různých patternů - hlavní patterny A a B a jeden doplňující pattern Fill, který slouží jako přechodový element. Lze mezi nimi přepínat pomocí příslušných tlačítek A, B a Fill. V rámci těchto tří variací se využívá vždy stejný zvukový program ve všech layers. A konečně, z těchto presetů lze vytvářet celé songy. Tempo se dá libovolně měnit v reálném čase buď za pomocí tlačítka Tap Tempo anebo manuálním zadáním z numerické klávesnice. Údaj o tempu je součástí patternů, takže pokud změníte pattern, změní se i tempo.

 

Nahrávání, editace, efekty

K dispozici máte sto továrních bicích sad (drum set) a dalších sto si můžete vytvořit z daných samplů podle sebe. Pattern lze vytvořit a editovat buď manuálně pomocí menu anebo jej přímo nahrát v reálném čase. Lze nahrávat na vícekrát a postupně přidávat jednotlivé zvuky k již nahraným, a to bez přerušení nahrávání, kdy se pattern opakuje pořád dokola a vy jenom přidáváte další zvuky. K dispozici je sto již naprogramovaných továrních patternů, které lze přímo použít k vytváření songů, a další sto volných míst je k dispozici pro vaše vlastní patterny. Songů může být rovněž sto.

Součástí všech drum setů jsou efekty EQ&Comp a Reverb, které fungují globálně, a to tak, že pro každý samotný zvuk v drum setu se nastaví, kolik signálu pošleme do Reverbu a zda má být použit EQ&Comp. Nastavení efektů samotných pak probíhá formou přednastavených presetů (např. Crunch, Bright apod.), detailní ovládání parametrů není k dispozici. Dobrou pomůckou při nahrávání patternů je tlačítko Note Repeat, jehož podržení způsobí, že právě držená nota (pad) se neustále opakuje na každé době až do uvolnění Note Repeat. XR20 podporuje MIDI synchronizaci tempa jako master i jako slave a také SysEx komunikaci pro import a export dat (songů, patternů atd.) do počítače. Komunikuje na libovolném MIDI kanálu anebo na všech současně.

 

Závěrem

Celkově si myslím, že XR20 je poměrně zdařilý produkt, jehož výhodou je kompaktnost, snadná přenositelnost a rychlost práce. Oproti vyšším, ale také dražším zařízením má samozřejmě některá omezení - nelze použít vlastní samply, poměrně chudý efektový procesor, nemá individuální výstupy atd. Ale tady platí jednoduchá matematika - kdo tyto funkce potřebuje, ten si připlatí, a kdo ne, ten si pořídí XR20. Samozřejmě je zde také otázka, zdali není jednodušší použít software, který v mnoha ohledech hardwarové kolegy předhání. To už je na rozhodnutí každého muzikanta. Osobně se přikláním k názoru, že jednoduchost, přímočarost, intuitivní ovládání a zejména spolehlivost hardwaru je u živého hraní mnohem lepší. Ve studiu naopak může převážit softwarová alternativa.

 

Info:

XR20 je kompaktní a lehce přenosný zvukový modul zaměřený zejména na produkci

hip-hopu a R&B.

 

Plus:

dobře připravené zvuky pro hip-hop a R&B

logické a pohodlné ovládání

 

Mínus:

nelze použít externí samply

chybí možnost modulace parametrů v reálném čase

 

Technická specifikace:

vstupy: 1/4” mic, 1/4” footswitch, MIDI

výstupy: 1/4” stereo pair (main), 1/4” stereo (aux), 1/4” stereo headphones, MIDI

zvuková banka: 700 zvuků od Chronic Music, 99 Preset patterns, 99 User patterns

polyfonie: 32 hlasů

displej: podsvícený LCD

ovládání: podsvícené pady blikající v tempu skladby

napájení: baterie/adaptér

Psáno pro časopis Muzikus