Ampeg Dan Armstrong Reissue - plexisklo? proč ne...

Ampeg Dan Armstrong Reissue - plexisklo? proč ne...
Ampeg Dan Armstrong Reissue - plexisklo? proč ne...

Průhlednou kytaru Ampeg vymyslel na konci 60. let konstruktér Dan Armstrong, otec výrobce snímačů Kenta Armstronga. Záměrem bylo vytvořit nástroj z materiálu, který co nejlépe přenáší zvukové kmity. Výsledkem byla kytara s atraktivním "neviditelným" vzhledem a perfektním sustainem. Na pódiu ji nejvíce proslavil Keith Richards.

Testovaná reedice ADAG2 v kouřovém provedení byla vyrobena v Japonsku v roce 2001 a dovezena z USA. Materiálem průsvitného korpusu je polymetylmetakrylátová pryskyřice (PMMA), která po vytvrzení vypadá jako sklo. Odtud název plexiglas (plexi nebo acrylic). Tento materiál byl vynalezen v roce 1928. Jeho další vlastností je velká hustota, což u testované kytary představuje problém s hmotností. Nástroj je dost těžký, ale přitom dobře vyvážený. Druhou nepříjemností jsou poměrně ostré hrany tři centimetry silného korpusu, jehož silueta vzdáleně připomíná kytary Gibson SG. Korpus má tři rolny na uchycení řemenu. Javorový krk je pevně spojený s tělem čtyřmi masivními šrouby, které jsou umístěné obráceně jako u původní verze. Krk má dvacet čtyři pražce a krásný palisandrový hmatník. Hlava je potažená tmavou dýhou a osazená poniklovanou mechanikou typu 3 + 3. Jak hlava, tak i kryt šroubu výztuhy jsou bez nápisu. Nápis najdeme na kovové desce s ovládacími prvky, potažené plastem se vzorem dřeva. Dva aluminiové knoflíky slouží k ovládání hlasitosti a barvy tónu. Kytara je konstruovaná pro jeden snímač s originální volbou zvukového zabarvení.

Ampeg Dan Armstrong Reissue - plexisklo? proč ne...
Ampeg Dan Armstrong Reissue - plexisklo? proč ne...

Třípolohový páčkový přepínač ve střední poloze vyřazuje z činnosti tónovou clonu, v krajních polohách přepíná mezi dvěma různými kapacitami filtru (10 a 47 nF). Nástroj má tak k dispozici dvě tónové clony, jednu s hlubším zabarvením. Jack je umístěn shora za ovládacími prvky. Kobylka má konstrukci z palisandrového dřeva s kompenzací ladění pomocí mosazných kamenů. Podobný systém lze najít na české kytaře Jolana Alfa ze 70. let. Zde je však kobylka spojená přímo se struníkem, kterým je kovová destička. V přenosu vibrací strun do těla nástroje je tento způsob velice efektivní. Specialitou je možnost výměny snímačů. V příslušenství k tomuto modelu jsou dva speciální ručně vyráběné snímače, označené jako RT (Rock Treble) a MD (Modern Drive). Oba jsou dílem Kenta Armstronga a mají podobu bloků z čokoládově hnědé hmoty, které se zasouvají do korpusu. Výměna je rychlá, není třeba povolení strun. Stačí jen vsadit snímač do žlábku a zajistit z druhé strany kytary šroubem. Elektrické propojení se děje pomocí banánkových kontaktů. U novější verze z roku 2006 je dodáván jak originální snímač Rock Treble, který je reedicí původního typu, tak humbucker Rock Sustain (RS). Zvuk kytary je kovově zvonivý, s velkou převahou vyšších harmonických. Výborně se kytara chová ve spojení s aparáty Crate, zvláště na kanálu s největším zkreslením (high-gain). Oba testované snímače jsou přes úctyhodné rozměry jednocívkové a je potřeba počítat s citlivostí na brum. Dvouoktávový krk umožňuje snadné dosažení nejvyšších poloh. K nejznámějším plexi-hráčům v současné době patří Dave Grohl, z našich kytaristů Antonín Salva (www.cherry-band.tk).

 

Info:

Ampeg Dan Armstrong Acrylic Guitar Reissue je kytara s "neviditelným" vzhledem a perfektním sustainem. Cena tohoto nástroje je 26 970 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zkreslený zvuk

atraktivní vzhled

kvalitní materiály

 

Mínus:

váha nástroje

hrany korpusu

nemá humbucker

 

Technická specifikace:

výrobce: Ampeg (www.ampeg.com)

země původu: Japonsko

počet strun: 6

menzura: 628 mm (24,75 ")

materiál krku: javor

materiál hmatníku: palisandr

rádius hmatníku: 305 mm (12 ")

ladicí mechaniky: Grover

materiál těla: PMMA

barevné provedení: smoky

elektronika: pasivní

ovládací prvky: 1 x volume, 1 x tone, třípolohový přepínač

snímače kobylka: 1 výměnný

počet pražců: 24

typ pražců: medium jumbo

kobylka: palisandr

váha: 4,5 kg

 

Akrylové umělé pryskyřice se odvozují od stejnojmenné ústrojné kyseliny a od kyseliny metakrylové čili metylakrylové. Kyselina akrylová se polymeruje, ponechá-li se v klidu, ozařuje-li se ultrafialovými paprsky, zahřívá-li se nebo destiluje. Polymeraci urychluje účinek kyslíku. Akrylové a metakrylové umělé pryskyřice mají celkem podobné vlastnosti jako pryskyřice vinylové. Jsou známy pod názvy acronal, acrisol, borron, plexiglas, stabol apod. Z těchto hmot je zvláště důležitá hmota plexiglas, protože je čirá a jasná jako sklo, netříštivá, pružná a lehká. Nazývá se také organickým sklem (z Ottovy encyklopedie - heslo Umělé hmoty).

Psáno pro časopis Muzikus