Analogové efekty EBS (3) - basové krabičky od renomované švédské firmy

Analogové efekty EBS (3) - basové krabičky od renomované švédské firmy
Analogové efekty EBS (3) - basové krabičky od renomované švédské firmy

Nyní nás čeká třetí a poslední pokračování testu basových krabiček od firmy EBS.

UniChorus

Je jedním z dalších vydařených efektů, tentokrát ve stereo verzi. Můžete vybírat z režimu tří efektů a nabízí vám Flanger, Pitch Modulation (P. M.) a Chorus. Také v krabičce použil výrobce analogové obvody té nejvyšší kvality. UniChorus zvýrazní zvuk, dodává více tepla, hutnosti a brilance. K jemnému nastavení zvuku slouží potenciometry Depth a Rate.

Flanger - Tento režim dává typický zvuk flangeru se zvláštním důrazem na středové frekvence. Charakteristický zvuk získáte při vysokém nastavení potenciometru Depth a nastavením potenciometru Rate do jedné třetiny.

P. M. - Zvukově velmi bohatý "zpěvný" efekt, využívá relativně dlouhé počáteční zpoždění, je ideální do míst, kde chcete užít široký zvuk s výrazným chorusovým témbrem. Jeho síla je obzvlášť výrazná ve stereo zapojení, kdy zvuku dodává neuvěřitelnou hloubku. Potenciometry Depth a Rate je třeba užívat citlivě.

Chorus - Jde o standardní chorus, lze ho využít i pro jiné nástroje než pouze baskytaru. Nastavením potenciometrů Depth do dvou třetin a Rate do jedné třetiny získáte standardní nastavení. Zajímavý zvuk dostanete při obráceném nastavení. Chorus velmi jemně moduluje signál a ve stereo zapojení zní velmi působivě.

Depth - Potenciometr nastavující hloubku modulace.

Rate - Ovládá rychlost modulace.

 

Plus:

užití i pro jiné nástroje

mnoho modulačních

možností

studiová kvalita

 

Mínus:

absence přepínače citlivosti vstupního signálu

Analogové efekty EBS (3) - basové krabičky od renomované švédské firmy
Analogové efekty EBS (3) - basové krabičky od renomované švédské firmy

ValveDrive

V podobě lampového pre-ampu krabička přináší kvalitní lampové zkreslení. Není mnoho takovýchto efektů a byl jsem velmi zvědav, co umí. Jednodušší ovládání snad už nemůže být a zvuk předstihl mé očekávání. ValveDrive má krásný, teplý a přitom dravý, osobitý zvuk. I v případě minimálního zkreslení má tlak a energii. Je bohatý na vyšší harmonické, je široký a dobře se prosazuje. Dva druhy zkreslení v kombinaci s potenciometry Volume, Treble, Middle, Bass a Gain si můžete nastavit v mnoha variantách. ValveDrive má příjemný design, doplněný o chromový kryt na ochranu lampy. Opět v masivním provedení a na pódiu stabilní.

Gain - Potenciometr pro nastavení vstupní úrovně signálu a určuje míru zkreslení.

Bass, Middle a Treble - Sekce klasických korkcí, které dobarvují zvuk, pomáhají zvuk pročistit a prosadit.

Volume - Řídí celkovou výstupní úroveň signálu.

Active Footswitch - Nožní spínač, kterým zapínáme efekt, s LED diodou pro vizuální kontrolu.

Vintage Footswitch - Volí jeden ze dvou druhů zkreslení. Prvým je standardní, moderní a hrubé zkreslení. Využití může být široké od groove, akordickou hru, až po sólo. Zvuk se dobře prosazuje, má energii a tlak. V druhém režimu, Vintage, je zvuke bohatý na jemnější zkreslení, inklinující k sólové hře a akordům. Vše je otázkou nastavení Gainu.

Do zadního panelu zabudoval výrobce vstupy, výstupy a napájení. Důležité jsou dva přepínače Pad Switch a Bypass/Mute Switch:

Pad Switch - Upravuje vstup efektu pro pasivní a aktivní nástroje a pokud užíváte aktivní baskytaru nebo máte před ValveDrive ještě další efekt, užijte nastavení active. Pro pasivní nástroj volte passive.

Bypass/Mute Switch - Umožňuje vyřadit efekt z činnosti.

 

Plus:

teplý, dravý, osobitý zvuk

bohatý na harmonické

mnoho možností nastavení zkreslení

jednoduché ovládání

vhodný jako předzesilovač k nakopnutí zvuku

 

Mínus:

občas lupne footswitch

 

Závěr

Co říci na závěr. EBS jsou velmi kvalitní efekty. Promlouvají do celkových aranžmá skladeb, inspirují hudebníky a posouvají jejich možnosti. Přestože jsou šité na míru aparátům EBS, velmi dobře komunikují i s jinými aparáty. Zaslouží si vaši pozornost.

 

Info:

EBS UniChorus a ValveDrive jsou basové krabičky od renomované švédské firmy.

 

Ceny

ValveDrive 8700 Kč

UniChorus 5340 Kč

Psáno pro časopis Muzikus