Aroma AG-60A - multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů

Aroma AG-60A - multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů
Aroma AG-60A - multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů

Kombo AG-60A firmy Aroma, je novým přírůstkem v kategorií věcí určených primárně pro akustikou kytaru nebo obecně akustické nástroje či zpěv. Na webu této poměrně mladé čínské značky najdete spousty zařízení, které pro muzikanty vyrábějí.

Od aparatur, kytarových efektů až po elektronické bicí, ladičky či metronomy... Tedy poměrně široký záběr. Tento aparátek, který zde máme na test, patří spíše do kategorie těch „levnějších“, a tak mě dost zajímalo, jak obstojí v poměrně velké konkurenci, třeba i daleko dražších zesilovačů.

 

Popis

První věc, která mne zaujala, už když jsem krabici, na které bylo mimochodem napsáno velkým písmem made in China, byla váha. Papírová krabice jako by byla prázdná. Kombo totiž váží pouze neuvěřitelných 3,8 kg. Pro ruční přenášení tedy naprosto skvělé. K aparátu o příjemných

rozměrech 37,5 x 19,5 x 18,5 cm je dodávávána docela hezká taška. Škoda jen, že neumožňuje vzít si kombo přes rameno, ale pouze do ruky... No a pak mi, asi po dvou použitích, zůstal v ruce kovový jezdec zipu, a bylo po nadšení. :-) Ale kolegové, futrál přece nehraje, tak jdeme dál. Kombo můžete položit naležato, ale i nastojato. Umožňují to gumové nožíčky uméstěné jak na boku, tak vespod. Nechybí ani možnost přidělání na stojan (kulatý otvor na straně komba). Pokud byste měli dvě tato komba, můžete aparát klidně využít jako takové malé PA. Jdou totiž jednoduše propojit dohromady.

Kombo o dostatečném výkonu 60 W je v podstatě tříkanál. První sekce má vstup 6,3mm jack a je určena primárně pro kytary (strunné nástroje se snímačem). Máme zde k dispozici třípásmový ekvalizér (basy, středy a výšky) a reverb. Druhá sekce má dva samostatné vstupy (viz foto), jeden opět velký jack a druhý klasický duální vstup s kombinací XLR a jacku, tak, jak to známe s mnoha podobných zesilovačů. Tato druhá sekce má společný reverb, ale korekce včetně ovladačů hlasitosti jsou samozřejmě odděleny. Další sekcí je Master, tedy koncová hlasitost všech vstupů. Dále zde najdeme skvělou sekci Notch, tedy možnost vyřezaní frekvencí způsobující zpětnou vazbu (ovladače Freq. a Depth). Další sekci je Bluetooth. Tedy skvělá možnost bezdrátového propojení se smartphonem. Ta má pouze ovladač Volume. Případnou ekvalizaci tedy musíte udělat na telefonu. Jinak funguje skvěle. Úplně vpravo máme sekci Amp In a Out - malé stereo jacky. Ty slouží primárně pouze k propojení s dalšími AG-60A. Nicméně jsem zkusil do vstupu připojit třeba mp3 přehrávač. Áááá, super, funguje to, jen nemáte k dispozici žádný ovladač, ani hlasitosti. Ale jako nouzové propojení, pokud nemáte Bluetooth, by se to dalo použít.

Zbývá už pouze sekce Power. Kombo má v sobě nabíjecí baterku. Tedy bude fungovat po nabití i bez připojení do sítě. Zdroj a současně nabíječka je pochopitelně součástí balení. Stav baterie indikují LED diody. Krom tedy možnosti symetrických nebo aspoň linkový výstupů velmi slušná výbava. Jdeme si tedy zkusit zahrát.

Aroma AG-60A - multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů
Aroma AG-60A - multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů

Hraní

Už z výbavy samotné a v kombinaci s cenou je tak nějak jasné, komu a pro a jaké účely se kombo bude nejlépe hodit a kterému majiteli udělá největší radost. Zvuk mě docela mile překvapil. Nic nešumí, korekce fungují perfektně, reverb je příjemný a v pohodě použitelný (pokud s ním zacházíte rozumně). Trochu mi chybějí zarážky na potenciometrech na 12 h, ale dá se bez toho žít. :-) Jen jsem se trochu nemohl zbavit určitého pocitu gumovosti a takového lehce nosového zvuku, zvláště tedy s nylonkou. Tady bych potřeboval i jinak posazené korekce (středy). Samozřejmě největší rozdíl zaznamenáte, pokud Aromu dáte vedle sebe s dražšími aparáty.

Zvuk Aromy je trochu pod dekou a velké rozdíly jsou především v dynamice. Ale uznávám, že je to nespravedlivé to takto srovnávat s něčím, co je o více než půlku dražší. Na druhou stranu cena kolem třinácti tisíc, kterých Aroma stojí, taky není zanedbatelná.

 

V době, kdy tento článek píšu, je pro muzikanty už dva měsíce úplný lockdown, hrát, nebo dokonce zpívat na veřejnosti se nesmí, ministry zdravotnictví vláda mění častěji než já struny na kytaře a venku to vypadá, že nastal konec světa. A tak věřím, že když budete tento článek číst, bude už veseleji a možná se i bude blížit termín nějakého „live“ vystupovaní. Protože právě k tomu je ono kombo určeno především. :-)

 

Zavěr

Kdo by mohl mít s Aromy tedy největší radost a užitek? Myslím, a to hlavně díky tomu, že není potřeba napájení, že budou naprosto nadšení všichni pouliční umělci, kteří provozují tzv. busking a podobné akce, kde není možné připojení k síti. V tom případě tedy nevadí asi absence výstupu do PA a spíše ocení krom už zmiňovaného napájení na baterky také Bluetooh, pomocí kterého si prostě pustí například základy a mohou vesele zpívat a hrát... Určitě při takových performanci ocení i to, že kombo nic neváží. A zvuk je pro takový účely vzhledem ke všem vlastnost více než skvělý kompromis.

Přeji hodně úspěchu a samozřejmě zdraví.

 

Info:

Aroma AG-60A je multifunkční kombo vhodné pro kytaru, zpěv a pouštění základů s bateriovým napájením, které využijte při hraní, kde není dostupná elektrická síť. Cena je 13 690 Kč.

 

Plus:

Bluetooth

Notch Function

korekce

 

Mínus:

chybí výstup pro PA nebo do mixu

nemožnost nést tašku přes ramenu

 

Technická specifikace

výkon 60 W, zesilovač třídy D
reproduktory 2x 5”
efekty reverb
funkce Bluetooth
kanály 3
ovladače Volume, Treble, Mid & Bass
vstup 1x 6,3 mm jack
vstup 1x duální 6,3 mm / XLR
napájení dobíjecí Li-ion baterie
další funkce Notch – filtr pro potlačení zpětné vazby

 

http://www.aromamusic.cn/en/products-info149.html

Psáno pro časopis Muzikus