Aston Microphones Spirit - univerzální velkomembránový mikrofon

Aston Microphones Spirit - univerzální velkomembránový mikrofon
Aston Microphones Spirit - univerzální velkomembránový mikrofon

Během nahrávání jednoho CD se mi ve studiu objevil na test mikrofon Aston Microphones Spirit, a tak jsem se rozhodl jej „prubnout“ na nahrávání hlavních zpěvů a vokálů. Tento model mikrofonu by měl být vlajkovou lodí poměrně mladé britské firmy Aston Microphones, která byla založena v roce 2015 a díky poctivému britskému designu se probojovala na špičku hudební produkce. Výrobce se pyšní spoluprací při vývoji s takovými veličinami, jako jsou AC/DC, Iron Maiden, Bob Marley, Limp Bizkit, Deep Purple nebo U2.

Jedná se o univerzální velkomembránový (1”) mikrofon, který navazuje na několikrát oceňovaný model Origin. Mikrofon působí svým kovovým tělem velmi robustně a extravagantně. Ve spodní části je přímo „natvrdo“ umístěn závit pro upevnění. Musím dodat, že je nutné použít originální příslušenství, jako je například speciální upevňovací koš, který je součástí sady Spirit Black Bundle. Ve spodní části je též zdířka XLR pro kabel. Na těle jsou umístěny přepínače pro nastavení mikrofonu, a to čelně zleva: přepínač útlumu, přepínač charakteristiky kulová a low cut filter.

 

Doporučoval bych zakoupit verzi včetně příslušenství Aston Microphones Spirit Black Bundle. Rozdíl v ceně je malý a ušetříte si problém s uchycením mikrofonu.

 

Jak jsem již uvedl, mikrofon jsem použil pro nahrávání hlavního zpěvu a také akustické kytary. Abych měl jistotu, že nahraný signál správně posoudím, použil jsem i standardní zpěvový mikrofon nesrovnatelně vyšší ceny. Oba nahrané signály jsem procesoval stejným způsobem, abych měl porovnání obou signálů. A světe div se, Aston obstál a byl jsem velmi mile překvapen kvalitou záznamu. Rozdíl byl tak nepatrný, že jsem použil i analyzér signálu, který to potvrdil jak u samotného signálu, tak po jeho zpracování procesory. Pokračuji záznamem nějakého nástroje, a protože mě čeká nahrávání akustické kytary, volba je jasná. Při použití mikrofonu pro záznam akustické kytary signál vykazuje lehký zdvih na vyšších frekvencích na úkor nižších frekvencí. Signál je konkrétní a dobře zpracovatelný. Pro mne je to jistý tip pro další nákup. Cena je 8590 Kč.

 

Technická specifikace

typ kondenzátorový
směrová charakteristika kardioida, kulová, osmička
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
hmotnost 0,63 kg

 

https://www.astonmics.com/EN/product/Mics/Spirit

Psáno pro časopis Muzikus