Audified MixChecker Pro - rozšířená verze pokročilého asistenta pro každého zvukaře

Zajímavý pomocník, ale chcete ho?

Audified MixChecker Pro - rozšířená verze pokročilého asistenta pro každého zvukaře
Audified MixChecker Pro - rozšířená verze pokročilého asistenta pro každého zvukaře

Česká firma Audified rozhodně není jen další parta, která se snaží simulovat to, co tu už bylo. I když ani v tom ale nejsou špatní... Produkt MixChecker Pro patří spíše mezi inovace. Byť řeší to, co nové není. Snaží se vám ušetřit cestu. Nemusíte už svůj mix tahat do auta, pouštět přes laptop a jiné hrůzy. Celou „partu“ nedobrých, ale častých poslechů můžete simulovat v aplikaci.

A to celkem pohodlně. Záleží na tom, co od aplikace chcete. Pokud potřebujete jen rychlý test, jestli nemáte něco špatně v mixu, asi vystačí tovární nastavení. Pokud chcete špatná poslechová prostředí simulovat věrněji, promění se aplikace na docela sympatickou „nerdy“ věc. Můžete si doladit zkreslení, vnější hluk apod.

Audified MixChecker Pro nabízí simulaci například těchto prostředí: sluchátka typu špunty, mobil, laptop, tablet, auto, počítačové bedničky, „disco“ PA... Vedle toho nabízí i jiné funkce: mono, ale také poslech jen jednoho kanálu. To jsem docela uvítal, byť to jistě jde zařídit i jinak. Sympatický interface je v současnosti doplněn o aplikace pro Android a iOS.

Nabízené algoritmy celkem dobře splňují to, co jsem očekával. Porovnáte svůj mix jako když si ho pustíte z mobilu nebo laptopu a dalších nehezkých poslechů. A to velmi rychle.

 

Na druhou stranu plug-in v některých lidech budí negativní vášně. Proč se vlastně nimrat ve špatném poslechu? V hudbě se otevírá otázka, zda nepřijmout přístup jednoho z předních zvukových inženýrů Andrewa Schepse - neřešit to. Udělat co nejlepší zvuk na svém dobrém poslechu a tak to nechat. Je možné to ale vnímat také tak, že nemá smysl lidem vycházet vstříc v tom, aby dobrou muziku poslouchali ve špatné kvalitě. To, bych řekl, je dost filosofie...

 

Oproti klasickému MixCheckeru vidím hlavní rozdíl v ubrání možnosti kompenzovat svůj vlastní poslech (respektive zohlednit, na čem posloucháte simulace „mršených“ poslechů vy).

Zajímavé je i sekundární použití MixCheckeru, jak o tom píší uživatelé v komentářích na stránkách výrobce. Jednak se dá použít přímo na stopě, kdy může rychle nasimulovat zvuk reprodukčního zařízení a udělat tak nahrávku zajímavější. Dále tuto pomůcku využívají profesionální zvukaři pro „refresh“ uší.

Základní věcí pro každého, kdo by si chtěl plug-in koupit, jsou pochopení jeho možností. Sám o sobě nevylepší váš mix tak, aby hrál dobře na nekvalitních zařízeních, ale dokonce vám ani nedá žádný návod, jak mix vyladit, aby na horších zařízeních hrál lépe. Musíte poslouchat a poslouchat, sami zvážit, jestli vůbec má smysl kvůli nějakým levným peckám do uší rozvrtat výborně smíchanou nahrávku, a když ano, tak jak. Nejcennější je právě ta kontrolní funkce - snadno zjistíte, že některé nahrávky jsou na koncové zařízení více citlivé a některé méně, a to neřešíme triviální záležitosti, jako že nejsou slyšet frekvence, které reproduktor nebo sluchátka prostě nezahrají.

 

Info:

Audified MixChecker Pro je rozšířená verze pokročilého asistenta pro každého zvukaře. Jedná se o plug-in pro aplikace VST, AU a AAX na PC i na Macu. Cena je 2990 Kč.

 

Plus:

snadné, rychlé, efektivní

 

Mínus:

Nemá, snad jen to vybízí k úvahám, jaká je zdravá míra kompromisu v kvalitě hudebního poslechu.

 

Technická specifikace

OS Mac OS X 10.9–10.14, Windows 7–10
Plug-in OS X AAX 32b, AAX 64b, AU 32b, AU 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b
Plug-in Win AAX 32b, AAX 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b
Simulace špunty, reproduktory k počítači, disko PA, rádio, hi-fi, TV, auto, laptop, mobil, iPad, sluchátka a Yamaha NS10

 

https://shop.audified.com/products/mixchecker

 

Psáno pro časopis Muzikus