Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary
Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary

Jak míchat s úsměvem? Používejte nástroje, které vám usnadní život. Jako je tento šikovný plug-in pro basy. Zavřu oči a vidím vaše studiíčko, vás mžourající do monitoru a již hodinu kroutící virtuálními potenciometry, insertující další a další plug-iny na stopu, přepínající mezi plug-iny, čas letí, další káva je studená, a vy pořád nejste o moc blíž k vysněnému výsledku. Pořád to nešlape tak, jak má, a kdy písnička nemá ten správný motor. Jestli se vám to stává, zbystřete, řada plug-inů Audified ToneSpot míří právě na vás.

Zapomněl jsem ve výčtu činností v úvodu ještě něco? Ano, určitě spoustu dalších kroků, například dorovnání hlasitostí mezi více plug-iny v řetězci

na ty správné hodnoty, samozřejmě jsem v duchu viděl vás, jak máte na monitoru zmatek šesti plug-inů a channel stripu vaší DAW, to vše na jedné stopě, a vy se snažíte mezi tím vyznat a neztrácet náladu a tah na branku. K tomu ještě přidám inspirativní presety, které vás trknou, jakým směrem se vydat. Takže co je to Audified ToneSpot a co přináší pro vaši výše popsanou práci?

ToneSpot je řada plug-inů od společnosti Audified, která se snaží přinést jednoduché a přehledné řešení zvuku vždy pro určitý typ stopy. V podstatě něco jako channel strip s nejčastěji používanými efekty a procesory. Podobných řešení sice už v historii bylo víc, ale ToneSpot je velmi přesně a hezky zacílen na daný nástroj/stopu, takže vaše práce pak jde nejen jak po másle, ale díky ToneSpot i jednoduše odhalíte, co jste dříve nepoužívali a úplně zbytečně přehlíželi. Zde máte totiž vše přehledně v jednom okně, a tak je práce a ladění zvuku extrémně rychlé.

K testování jsem dostal verzi pro basové stopy (elektronické i akustické basy, syntezátory, další podobné zdroje zvuku). Přestože se tedy budeme dále věnovat pouze basům, společnost Audified má v nabídce verze ToneSpot I pro:

•akustické nástroje ToneSpot Acoustic,

•elektrické nástroje (hlavně kytary) ToneSpot Electric,

•zpěvyToneSpot Voice,

•bicí ToneSpot Drums.

Testovaná je verze Pro, k dispozici je ještě verze Express, která sice stojí zhruba polovinu, ale její funkce jsou lehce omezené (například nemožnost tvorby uživatelských presetů nebo absence automatického přizpůsobení vstupního a výstupního gainu), takže pokud chcete plug-in používat dlouhodobě a seriózně, je určitě lepší jít do plné verze.

 

Světové zkušenosti v kostce

ToneSpot Bass obsahuje efektové moduly s parametry, které na základě analýzy vývojářů hrají nejčastější roli v řadě skvělých světových nahrávek. Tím vám usnadňuje hledání v bludišti pluginů a omezuje vstup do slepých uliček nesmyslných řešení.

Plug-in je přímo v rámci svého ovládání přepínatelný mono (i s výběrem kanálu, který chcete zpracovávat) / stereo, což řada konkurentů neumí a musíte reinsertovat danou mono či stereo verzi. V návaznosti na něj je zařazen systém automatické regulace zisku (gainu), který usnadňuje celkovou práci se systémem.

První modul Character určuje, co rámcově zpracováváte za nástroj a co chcete získat za zvuk, a podle této volby se plug-in přizpůsobí pro co nejlepší výsledek. Kromě základní volby Vintage/Natural/Modern ještě obsahuje zajímavé volby brutálního zvuku Growl /Scoop s vyřezanými středy a nízkobitovým lo-fi zvukem.

Za ním je SBG, tedy Sub Bass generátor.

Dalším modulem je model saturace se simulací elektronkových obvodů, které jsou v reálním světě hardwarových zesilovačů a předzesilovačů stále zvukovými etalony. Simulace lampového zkreslení umožňuje i mix s nezkresleným signálem.

Sekce Shaping je osmipásmový ekvalizér s luxusním vybavením, včetně filtrů low-pass a hih pass, s přesně naladěnými (vždy s více možnostmi) korekcemi pro jednotlivá pásma a s jasným označením, co který parametr ve zvukovém spektru ovlivňuje, jako je například zcela jasný potenciometr s názvem Fret Noise.

Dalším modulem v cestě je kompresor, který má běžné ovládací prvky, ale výborný je ovladač Mix pro paralelní kompresi. Zcela správně obsahuje grafické zobrazení GR, tedy o kolik dB vám komprese zabírá. Tento kompresor je s pomalým náběhem, o kousek níže narazíte na jeho rychlého bratříčka.

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary
Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary

Za kompresorem je modul Surgery, tedy přesný nástroj pro chirurgické operace, když předchozí ekvalizér a moduly ještě nestačí a zvuk se pořád motá v nějakých nepříjemných frekvencích. Surgery obsahuje totiž dva moduly parametrického ekvalizéru, vždy s přepínatelnou strmostí Q.

Po této operaci je asi váš zvuk již v dobrém stavu, jdeme tedy do finálních kroků úpravy, nejprve do kompresoru s rychlým náběhem pro eliminaci špiček. Kombinací více kompresorů s různými charakteristikami můžete dodat zvuku to správné mojo.

Následuje efektová sekce s automatickým kvákadlem, oktáverem a nejčastěji používanými modulačními efekty chorus/phaser/flanger.

O závěrečné naleštění zvuku se nám postará multipásmový dynamický ekvalizér.

No a tohle všechno máte před sebou v jednotném, přehledném designu, v jednom okně bez přepínání jinam, bez hledání v nabídkovém menu s desítkami či stovkami pluginů.

 

Spot je podle cambridgeského slovníku malá, často kruhová oblast, která je jinak zabarvená nebo tmavší či světlejší než okolní oblasti. V poslední době máme u nás takový nešvar psát nespisovně, tedy pro čtenáře ignorující pravidla češtiny dodávám, že spodky se česky píšou s d, ne s t, bez ohledu na to, jakou barvou mají zabarvenou malou oblast, spot je něco jiného. Vraťme se ale ke zvuku. Spot je zde ve významu zaměření se na určitou oblast zvuku s tím správným zacílením a výsledným přesným zabarvením. Výsledek tak bude odlišný od okolí, což je právě to, co pozitivně hodnotím u testovaného produktu.

 

Zvuk, o to je to, oč tu běží

Samozřejmě o zvuk jde v první řadě. A tak vám tedy rovnou řeknu, jak se mi s ToneSpot Bass Pro pracovalo: Výborně. Samotný zvuk už na prvním testovaném nástroji, což byla elektronická basa ze syntezátoru, pořádně pulzující jako srdce celým trackem, dostala rychle lepší kabátek, po pár desítkách vteřin bylo nastavení hotové a zvuk lépe obohatil celek bez nějakého přehnaného přeefektovaného zvuku. Podobně úspěšně dopadl následující test s baskytarou MusicMan, opět rychlá práce s dobrým výsledkem. Podobně úspěšné byly i další zvukové testy s basovými nástroji z různých mých projektů.

Jedním z pozitivních bodů při začátcích práce s ToneSpot byla i spousta prakticky dobře použitelných presetů. Vždyť jistě znáte množství plug-inů, které mají stovky takřka nepoužitelných presetů od výrobce, jenž jsou jen pro efekt, ale nehodí se pro reálnou práci. Zde byl výchozím bodem pro práci výběr podobného presetu a rychlé donastavení parametrů, které už od výrobce byly blízko požadavkům, což kvituji. Ono rychlé donastavení bylo možné i díky společnému oknu grafického rozhraní pro všechny ovládací prvky. Asi si umíte představit, o kolik to zrychlí práci oproti samostatným plug-inům v insertech. Jen ještě jednou připomínám, že verze Express - oproti verzi Pro - neumožňuje ukládání vlastních presetů, tedy toto musíte absolvovat pokaždé, u verze Pro si můžete svůj výsledek uložit. Samozřejmě můžete namítnout, že ve své DAW si můžete uložit preset celého určitého kanálu, to ano, ale jednak je práce s uloženými presety jednodušší a jednak verze Express má více dalších omezení.

Velmi příjemně mne překvapila možnost kalibrace v servisním menu. Umožňuje vám doladit analogovou a digitální nulu tak, aby následně odpovídaly přesně hodnoty na zobrazovačích gainu hodnotám signálu a vy jste si v systému nevytvářeli nějaké nežádoucí zkreslení.

Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary
Audified ToneSpot Pro Bass - komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary

Závěrečné slovo díků

Ano. Musím firmu Audified za tento produkt pochválit. Pracovalo se mi s ním dobře, rychle, s jistotou dobrého výsledku a zvuku. Co si víc mohu přát? Jistě, můžete chtít nějaký speciální typ zkreslení nebo efektu, ale pro rychlou, kvalitní a profesionální práci je ToneSpot Bass velmi době navržen a je to vhodný společník k té zmíněné odpolední kávě, kterou si nyní při míchání s úsměvem konečně vychutnáte.

 

Info:

Audified ToneSpot Bass Pro je komplexní efektový plug-in pro řešení zvuku baskytary a dalších basových nástrojů. Cena je 2200 Kč.

 

Plus:

snadná a rychlá editace vedoucí k dobrému výsledku + přehledné workflow

jen ty prakticky dobře využitelné funkce

 

Mínus:

Pro ty, co ho ještě nemají, je zde nutnost pořídit iLok pro autorizaci verze Pro (není potřeba pro verzi Express).

 

Technická specifikace

Formát AAX, AU, VT2 a VST3
Podporované operační systémy: macOS 10.9 a novější a Windows 7 a novější
Požadavky na úložiště 200 MB úložného prostoru
Psáno pro časopis Muzikus