Austrian Audio Hi-X50 On-Ear - studiová sluchátka určená pro náročné použití

Austrian Audio Hi-X50 On-Ear - studiová sluchátka určená pro náročné použití
Austrian Audio Hi-X50 On-Ear - studiová sluchátka určená pro náročné použití

Ten pocit, když se ve vašich uších rozezní „všechny“ frekvence...

První věc, která mně napadla, když jsem si nasadil tahle sluchátka a pustil do nich muziku, byla, že to zní jako v kině. V kině, kde „hrajou“ moderní film a kde jsou špičkové reproduktory. Ten zvuk mně zcela „pohltil“...

Nová rakouská firma Austrian Audio (založená vývojáři a inženýry od AKG) vyvinula své vlastní inovativní 44mm Hi-X sluchátkové drivery. Drivery a komponenty se vyrábějí v Rakousku, což je poněkud překvapivé v době, kdy je skoro všechno „made in China“.

Že sluchátka hrají klíčovou roli v produkci (mixáž, mastering) hudby, nemusím asi zdůrazňovat. Co jsou vlastně důležité vlastnosti sluchátek? A speciálně studiových?

1) aby reprodukovala co nejširší frekvenční rozsah;

2) aby ten rozsah byl co možná nejvíc vyrovnaný;

3) aby měla co nejmenší zkreslení;

4) aby dobře držela na hlavě;

5) abychom je mohli mít na uších dlouho;

6) aby něco vydržela.

 

Takže to vezmeme popořadě...

ad 1) Hi-X50 mají frekvenční rozsah 5 Hz - 28 kHz. To je celkem úctyhodný rozsah, řekl bych. Nebudu to měřit, ani to nebudu komentovat, protože diskusí na internetu o tom, jaké frekvence lidské ucho slyší nebo neslyší, jsou stovky. Věřím rakouským inženýrům. Pro mě je nejdůležitější to, jestli se mi zvuk líbí. Ano, tady u těch sluchátek se mi líbí velmi. Nemá přehnané basy ani výšky, středy jsou velmi konkrétní, jasné, takové až jako průzračné. Sluchátka jsem porovnával s několika svými sluchátky, a žádná nehrají jako Hi-X50. A to nemám úplné „šunky“... Takže frekvenční rozsah je perfektní.

ad 2) Jak jsem napsal, sluchátka nejsou přebasovaná. Ale to vůbec neznamená, že nemají basy. Basy mají hutné, srozumitelné, jasně definované. Na rozdíl od mých několika sluchátek v basových frekvencích nijak nerezonují (tím mám na mysli takový ten nepříjemný rušivý dozvuk, kdy basy rozbíjejí vyšší frekvence). Pravděpodobně to bude díky tuhé membráně, kterou vyvinuli rakouští inženýři.

ad 3) Zkreslení podle mě sluchátka nemají žádné (dle specifikace méně než 0,1 %).

ad 4) Sluchátka dobře sedí na hlavě, nepadají. Komponenty jsou kovové, vyrobeny tak, aby něco vydržely. Jsou skládací, takže vzít je s sebou na gig je možné.

ad 5) Náušníky jsou z velmi měkké tvarovatelné pěnové hmoty s okrajem pravděpodobně z umělé kůže (nepoznám to a ve specifikaci není zmínka). Každopádně se sluchátka pěkně „přicucnou“ k uchu. Krásně ucho obalí a izolují od okolí. Zkoušel jsem je mít na uších delší dobu a zvuk pěkně nahlas. Ani po třech hodinách jsem neměl pocit, že by mi to vadilo. Tady bych měl ještě poznámku, že testovaná sluchátka jsou ve verzi na ucho (on ear). Existuje ještě verze s většími mušlemi přes ucho (over ear). Měl jsem z verze na ucho trochu obavu, ale neopodstatněnou. Zcela mi to vyhovovalo. Technické parametry mají obě verze stejné.

ad 6) Výdrž se počítá. Jak již jsem psal, Rakušané to dělají bytelně. Náhlavní oblouk je kovový, stejně tak klouby skládacího mechanismu a úchyty mušlí. Mušle samotné už asi ne, neměl jsem odvahu do nich rýpnout. Kabel je odpojitelný, což se může hodit v případě jeho poškození kabelu. Prostě vyměníme kabel, a jede se dál. Ve sluchátkách je malý 3,5mm jack. Součástí balení je pozlacená redukce na velký 6,3mm.

 

Ještě jednou bych chtěl pochválit skvělé vyměnitelné náušníky, na kterých je natištěno obřími písmeny L a R, takže dobře vidíme, kde je „vpravo a vlevo“.

 

Závěr

Sluchátka Hi-X50 On-Ear od Austrian Audia se řadí mezi špičku mezi studiovými sluchátky. Jsou určena pro náročné použití a tomu odpovídá i kvalitní mechanické zpracování. Zvuk mají naprosto skvělý, dobře sedí na uších. Ani po delší době používání ničím neobtěžují. Nemám, co bych jim vytkl.

 

Firma Austrian Audio, to jsou především technici, kteří dříve pracovali v Rakousku pro AKG. Po zavření vídeňské pobočky AKG založili její bývalí zaměstnanci vlastní firmu Austrian Audio GmbH. Vyvíjejí a vyrábějí komponenty do špičkových sluchátek a do studiových mikrofonů.

 

Info:

Austrian Audio Hi-X50 On-Ear jsou špičková studiová i pódiová sluchátka vyrobena pomocí nejnovějších technologií a inovací. Cena je 6490 Kč.

 

Plus:

super zvuk

velký frekvenční rozsah

velmi příjemné náušníky

odpojitelný kabel

robustní kovová konstrukce

 

Mínus:

Nejsou moje.

 

Technická specifikace

impedance 25 Ω
frekvenční rozsah 5 Hz – 28 kHz
THD < 0,1 % (@ 1kHz)
zatížitelnost 150 mW
citlivost 118 dB
odpojitelný kabel ano, délka 3 m
pozlacená redukce z 3,5 mm na 6,3 mm, součást balení
rozměry 190 x 170 x 70 mm
hmotnost 285 g (bez kabelu)

 

https://austrian.audio/hi-x50/

Psáno pro časopis Muzikus