Bare Knuckle Pickups Irish Tour - sada tří jednocívkových snímačů

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi upgradují své nástroje, s velkou pravděpodobností jste narazili na anglickou značku snímačů Bare Knuckle. Testů snímačů obecně moc není. Je to přeci jen obtížnější. Musíte instalovat snímače pokud možno do stejného nástroje a vždy tam zůstává určitá časová prodleva, kdy původní zvuk částečně zapomenete.

Bare Knuckle Pickups (BKP) jsou ve světě hodně známé a uznávané. Používají je i významní výrobci jako Ibanez nebo Fender. V Čechách mám dojem, že je znají hlavně fajnšmekři, a hlavně o snímačích od této firmy asi ví nejvíc hráči, kteří sledují či sami hrají tvrdší styly, jako je např. djent, kde asi nejvýznamnějším hráčem, který tyto snímače používá, je Misha Mansoor z americké skupiny Periphery. I já jsem se o Bare Knuckle dozvěděl vlastně přes Periphery.

Bare Knuckle se pyšní ve svém životopisu několika zajímavostmi: Je to striktně ruční výroba a dále to, že všichni jsou muzikanti. Snímače před uvedením na trh testují ve studiu, na zkouškách i live vystoupeních. Takže filozofie je dobrá. V nabídce mají snímače jak jednocívkové (singly), tak snímače dvojcívkové (humbuckery). Jediné, co chybí, jsou humbuckery ve velikosti singlů. Tak tomuto se evidentně vyhýbají...

Bare Knuckle Pickups Irish Tour - sada tří jednocívkových snímačů
Bare Knuckle Pickups Irish Tour - sada tří jednocívkových snímačů

BKP Irish Tour

Testovaná sada Irish Tour patří do kategorie Hot Vintage, což znamená, že mají silnější vinutí a mají silnější signál než klasické singly. Hodnoty odporů snímačů jsou 7,4 kΩ (kobylkový) a 6,3 kΩ (krkový a středový). Použité magnety jsou AlNiCo 5 (pro zajímavost, BKP používají různé typy magnetů od AlNiCo 2 přes AlNiCo 3 až po keramické). Tento set je učen pro kytary s jasanovým tělem, případně pro ostřeji znějící olše a javorové krky. Prostě tam, kde je vyžadován tlustší vintage zvuk. Výrobce nabízí profily pólových nástavců magnetů Vintage Stagger nebo Flat. Hmm, co vybrat?

Inu zeptal jsem se prodejce a ten mě mimo doporučení zvolit Vintage Stagger odkázal na video výrobce na YouTube BKP Tutorial: Vintage Stagger vs. Flat magnet profile Strat Coils. Stagger, tedy výškové rozložení nástavců, se mi zdálo barevnější než Flat, které má pólové nástavce ve stejné výšce. Flat mi připadal jakoby pod kompresorem. Pěkně vyrovnané, ale méně barevné a razantní. Takže volba byla Stagger.

Z hlediska provedení, balení a příslušenství snímačů nelze nic vytknout. Vše je součástí pro úspěšnou instalaci. Pokud byste chtěli vyměnit kryty, žádný problém. Lehce je vyjmete a nahradíte např. jiným barevným provedením. Já jsem využil doporučení a instaloval jsem je společně s potenciometry (280 kΩ) a kondenzátorem Jensen (0,022 µF), vše od BKP.

 

Přiblížíme si všechny polohy zapojení snímačů

1. poloha - kobylkový snímač

Zvukově je snímač krásně vyvážený ve středech, basech i výškách. Tón je krystalicky čistý a sytý a je kolem něho úžasný headroom. Na zkreslený kanál takový „vanhalenovský“ moderní zvuk. Na čistý kanál snímače nezkreslují a tóny jsou vyvážené po celém hmatníku. Při akordech je slyšet krásný rozestup mezi strunami.

 

2. poloha - kobylkový snímač + střední snímač

Podle mě ideální pro použití na funky. Zvuk je nacinknutý a jde pěkně za rukou. Tóny se neslévají a jsou opět moc hezky oddělené.

 

3. poloha - sřední snímač

Tento snímač je výborný na akustické věci. Zvuk je středovější a zní moc hezky. Asi mi nejvíc připomíná akustickou kytaru.

 

4. poloha - střední snímač + snímač u krku

Tady bych řekl, že se zvuk hodí na bluesovější hraní a ve zvuku se více projeví nižší frekvence. Basové struny jsou dominantnější a vysoké struny zní víc nacinkaně.

 

5. poloha - snímač u krku

Tady se frekvence dorovnají, zvuk se krásně zakulatí a je ve všech spektrech vyrovnaný. Při zkresleném zvuku mi připomíná kulatý sólový zvuk à la Y. J. Malmsteen. Výborně na něm znějí tóny při hraní si s potenciometrem volume na kytaře.

 

Za mě je tady výměna v mém Fenderu Stratocasteru Deluxe za původní snímače jasná volba. Zvuk je široký, konkrétní, brilantní, vyvážený, a musím připomenout headroom, kterého se ve zvuku objevilo podstatně víc než s původními snímači. Najednou se mi zdá, že každá poloha má svůj význam a nové zvuky jsem objevil i při stahování volume a tónové clony. I při použití vyššího zkreslení se zvuk nehltí.

Musím pochválit i konfigurátor na stránkách výrobce, kde si navolíte potřebné parametry a případně je odešlete českému prodejci, pokud si nechcete objednávat přímo od výrobce. A máte vše přesně podle svých požadavků.

 

Info:

Bare Knuckle Pickups Irish Tour je sada tří jednocívkových snímačů z kategorie Hot Vintage. Cena je 5890 Kč.

 

Plus:

konkrétní, vyvážený zvuk

výborný headroom

vyváženost a barva jednotlivých poloh

 

Mínus:

Opět ta cena, ale je lepší si připlatit a mít funkční set než ušetřit a následně se zklamáním prodávat.

 

tech. specifikace

určení pro šestistrunnou kytaru
magnety Alnico 5
pólové nástavce Vintage Stagger nebo Flat
výstupní impedance krkový a střední 6,3 kΩ, kobylkový 7,4 kΩ

 

web

www.bareknucklepickups.co.uk/pickup/strat/irish-tour-single-coil

Psáno pro časopis Muzikus