B.C. Rich Warbeast Trace Bass - metalová bestie

B.C. Rich Warbeast Trace Bass - metalová bestie
B.C. Rich Warbeast Trace Bass - metalová bestie

Pokud jsi metalový fanoušek, který právě zakládá kapelu a potřebuje do začátku nějakou basu, pak je tenhle test určen právě tobě.

K téhle značce mám velmi rozporuplný vztah. Zatímco v mládí jsem, coby vášnivý metalista, nástroje B.C. Rich miloval, později, když jsem přesedlal na melodičtější směry, jsem touhle značkou spíše pohrdal. Pak jsem, to bylo v roce 2002, narazil na úplně nádherný kousek, B.C. Rich Innovator, nástroj s tradičním tělem (tedy žádným „patvarem“) vyvedený v červené s černým žíháním a zlatou mechanikou. Tahle basa mne naprosto fascinovala, a to do té míry, že jsem uvažoval, že si nechám z Ameriky dovézt i pětistrunnou verzi. A po letech je tady B.C. Rich Warbeast Trace Bass.

 

Technický popis

Jedná se o klasický nástroj z dílny B.C. Rich. Tvar se velmi špatně popisuje, a proto bych vás odkázal spíše na obrázek, kde je patrné to nejdůležitější.

Tělo je vyrobeno z lipového dřeva a je pokryto onyxově černým lakem s vysokým leskem, na okraji vrchní desky je potom stříbrný pruh. Krk je z javoru a je k tělu připevněn čtyřmi šrouby. Vyztužen je kovovým prutem, jehož ovládání je pod krytkou na hlavě. Menzura krku je 874 mm. Hmatník je vyroben z ebenu a je osazen dvaceti čtyřmi pražci typu „jumbo“. Nultý pražec měří 43 mm.

Hardware baskytary je firemní, B.C. Rich, z litého kovu. Kobylka je nedělená a posuvná.

Elektronika je pasivní. Baskytara je osazena dvěma snímači B.C. Rich Bass Humbucker, vzhledově připomínající snímače Seymour Duncan z Music Mana. K ovládání zvuku slouží tři potenciometry. Dva ovládají hlasitost, každý snímač zvlášť, a poslední je tónová clona, tedy ovládání poměru basů a výšek.

 

Hra

Co se týče hry... No, co k tomu napsat? První patrná věc, která nesporně ovlivňuje kvalitu hry, je vyváženost baskytary. Tak přesně tohle u tohoto nástroje neexistuje. Basa poměrně výrazně přepadává na hlavu. Jak potom vypadá hra, když nemálo námahy musíte věnovat vyvažování nástroje levou rukou, dovedete si jistě představit sami.

Samozřejmě tenhle problém odpadá při hraní vsedě, ale ukažte mi baskytaristu, který by s touhle basou hrál vsedě. Problém pro mne představoval i docela tlustý krk. Opravdu jsem se musel dost namáhat, abych vůbec zahrál to, co na jiné baskytaře hraji s lehkostí. Další, co mi nesedělo, byla příliš velká vzdálenost krku od těla. Myslím tím to, že díky uchycení řemenu na horním rohu baskytary, které je na pozici s 21. pražcem (zatímco u normálních bas je to číslo výrazně nižší – u mojí konkrétně je to na pozici s 13. pražcem).

Na levou ruku tahle basa moc stavěná prostě není. Pravou se mi hrálo docela fajn, neměl jsem žádné problémy.

 

Zvuk

Musím uznat, že na rozdíl od konstrukce, byla basa zvukově velmi příjemná. Hezký tón, dlouhý sustain, barevnost. Dokázal bych si baskytaru s tímhle zvukem představit v mnoha různorodých stylech. Bohužel, ani v této oblasti není basa bez chyby. Tónová clona totiž měla na výsledný tón nulový účinek. Naprosto jsem nepochopil, nač tam je, když se neprojevil žádný rozdíl při protočení do obou krajních poloh. Nicméně i přesto je zvuk basy velmi slušný. A s dobrým předzesilovačem může opravdu fungovat kdekoli. Přirozeně, posuzováno v rámci dané cenové kategorie.

 

Závěr

Basa je primárně určena začínajícím metalovým hráčům. Díky svým vlastnostem, co se týče pohodlí hry, není příliš vhodná pro nějaké jiné styly, přestože zvukově by se jinam i hodila. Její použitelnost je při slapové, tappingové či hammeringové technice značně omezená (zase díky příliš dlouhému krku a převažování). Myslím tedy, že po zvukové stránce v pořádku, po konstrukční nikoli. Pravda, jedno takové plus (pokud to mám počítat mezi plus) je to, že pro basu nepotřebujete stojan. Stojí (ta basa) bez problému i bez něj :-)

 

Info:

B.C.Rich Warbeast Trace Bass je nástroj určený pro začínající metalové hráče, jehož doporučená cena je 10 179 Kč včetně DPH.

 

Plus:

zvuk

tvar (pro metalové hráče)

není třeba stojan

 

Mínus:

převažuje se

tónová clona s nulovým účinkem

nevejde se do standardního gigbagu či kufru

 

Technická specifikace:

tělo: lípa

krk: javor, šroubovaný

pražce: 24 (typ jumbo)

menzura: 874 mm

hmatník: eben

nultý pražec: 43 mm

elektronika: pasivní

snímače: 2 x B.C. Rich humbucker

potenciometry: 2 x volume, 1 x tone

barva: onyxově černá

hmotnost: 4,6 kg

 

Zakladatelem firmy B.C. Rich byl Bernard Chavez Rico. Firmu založil na začátku 70. let jako továrnu na ručně dělané kytary. Postupem času se ale výroba přesunula do továren v asijských destinací. Přesto se v původní továrně ještě vyrábí ručně dělané kytary a basy.

Psáno pro časopis Muzikus