Behringer MS20 - aktivní digitální monitory

Behringer MS20 - aktivní digitální monitory
Behringer MS20 - aktivní digitální monitory

MS20 jsou aktivní digitální monitory známé německé firmy Behringer. Jsou jedním ze tří zástupců nové řady MS, ve které najdete ještě většího příbuzného MS40 a menšího brášku MS16. Řada MS - tedy Monitor Speakers - je určena pro multimediální aplikace, zejména pak jako ozvučení počítače domácího studia.

Co se dozvíme z takového toho běžného prvního pohledu

Pohled z anfasu prozradí, že jsou bedýnky osazeny 92 mm velkým (tedy spíš malým) wooferem a 65mm tweeterem. V levém horním rohu na nás hladově mrkají dva otvory basreflexu. Na pravém monitoru najdeme všechny ovládací prvky a vstupy pro oba monitory. Pravá bedýnka také ukrývá zesilovač. Na jejím předním panelu jsou zleva doprava: síťový vypínač, červenou diodou indikující zapnutí, výstup na sluchátka, který vypíná repráčky, dvoupásmový ekvalizér s aretací nulové polohy a dva ovladače hlasitosti. Levý, pojmenovaný Line 1, se stará o digitální nebo analogový vstup číslo 1. Line 2 pak o analogový vstup číslo 2. Oba vstupní kanály jsou pochopitelně stereo. Jak z předchozího vyplynulo, monitory mají vstup pro digitální signál. Ten můžeme připojit jak coax (tedy souosým kabelem zakončeným konektorem cinch), tak v optice (tedy optickým kabelem zakončeným konektorem toslink)! Mezi optikou a coaxem si volíme přepínačem. Do Line 1 můžeme připojit analogový signál pomocí malého stereo jacku. Do Line 2 připojujeme analogový signál pomocí cinchů. Na zadní straně pravého reproboxu ještě najdeme cinch out do levého reproboxu a vstup pro síťovou šňůru. Formát digitálního vstupu není zmíněn, předpokládáme tedy S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface), převodník v boxu (D/A) je 24bitový, až s 192kHz vzorkováním. Což je tedy skutečně bomba. Boxíky na vás budou pokřikovat silou 2 x 10 W, frekvenčně to umí 65-25 kHz. Pro pořádek ještě dodám, že váží 3,7 kg (pravý box se zesilovačem) a 2,05 kg (levý box). Rozměry jsou 239 mm x 154 mm x 187 mm.

 

Co se dozvíme, když na to koukáme trochu déle a eventuálně si to poslechneme

Zarazí, že uspořádání tweeteru a basreflexu je u obou boxů stejné, tudíž máme nátrubky basreflexu vždy vlevo a tweeter vždy vpravo. Teoreticky by to mohlo ovlivnit stereo obraz, ale u těchto reproboxů to myslím nemá cenu řešit. Uspořádání je jistě důsledkem snahy maximálně snížit náklady na výrobu a sám za sebe nemám pocit, že by to bylo slyšet. Dvakrát deset wattů vypadá jako málo, ale nenechte se mýlit, reproduktory budou mít asi docela vysokou účinnost a spolu s vychytaným frekvenčním průběhem dávají celkem slušný kouř. Rovnou říkám, že jsem je neměl na víc než polovinu a už to byl docela rámus. Líbí se mi, že je výrobek opravdu dotažený. Má správné konektory: cinche a malý stereo jack, má optiku i coax, výrobce myslí na to, že můžete přijít se svým minidiskem nebo mp3 přehrávačem a nechcete nic přepojovat. Nemusíte, máte k dispozici dva kanály, každý s vlastním volume! Bedýnky jsou malé, stíněné, nepřekáží, design neuráží. Výkon je optimální, dostatečný pro předpokládaný poslech ze vzdálenosti maximálně několika decimetrů. Výstup na sluchátka ideální pro noční provoz. Myslím, že v kategorii slušnějších "spíkrů" k počítači je to zajímavý kůň, na kterého lze bez větších obav vsadit.

 

Info:

MS20 jsou aktivní nearfieldové monitory s digitálním vstupem s vysokým rozlišením, magneticky stíněné, určené pro použití v multimediálních aplikacích. Doporučená cena za jeden pár je 3926 Kč vč. DPH.

 

Plus:

digitální vstup jak v coaxu tak v optice

cena a poměr cena/výkon

velmi slušný zvuk

 

Mínus:

vzhledem k ceně nemám fakticky co vytknout

manuál je ve třinácti jazykových mutacích, čeština však chybí

Psáno pro časopis Muzikus