Bell CS 1300A - výkonový zesilovač

Bell CS 1300A - výkonový zesilovač
Bell CS 1300A - výkonový zesilovač

Nová řada CS výkonových zesilovačů pracujících ve třídě H renomované německé firmy Bell je spojením bipolárního výkonového zesilovače a spínaného napájecího zdroje. Znamená to, že zesilovače neobsahují rozměrné a těžké transformátory ani baterie filtračních kondenzátorů, takže ho unesete v jedné ruce. Nejsilnější model CS 2000 váží při výkonu 2x 1000 W pouhých 12,5 kg!

 

Výrobce dodává v této řadě tři modely s různým výstupním výkonem. Všechny modely jsou rozměrově a vzhledově shodné, pouze výkonově nejslabší model obsahuje pouze jeden chladící ventilátor. V elektrických parametrech udávaných výrobcem se shodují rovněž, tedy až na zmiňovaný výstupní výkon. Samozřejmostí jsou standardní ochrany a "měkký" náběh při zapnutí (soft start). Síťový přívod je řešen jako odpojitelný. Zesilovače mohou pracovat ve dvou režimech: Dual (stereo) a Bridge (můstek). Maximální zatěžovací impedance je 4 ohmy v režimu Dual a 8 ohmů v režimu Bridge. Výstupní výkony jednotlivých modelů jsou: CS 700A: 2x350W / 4 ohmy, 2x200W / 8 ohmů, 1x700W / 8 ohmů; CS 1300A: 2x650W / 4 ohmy, 2x350W / 8 ohmů, 1x1300W / 8 ohmů; CS 2000A: 2x1000W / 4 ohmy, 2x500W / 8 ohmů, 1x2000W / 8 ohmů

Frekvenční rozsah řady CS je 10 Hz - 30 kHz, odstup šumu dle IHF-A 110 dB při zkreslení pod 0,1% (THD+N)

 

Konstrukce

Přístroj je umístěn v černé robustní kovové skříni standardních rozměrů 19" o výšce dvou jednotek. Přední panel obsahuje regulátory úrovně, síťový vypínač a LED indikátory zapnutí, aktivace ochrany, přítomnosti signálu a limitace. Na zadním panelu se nachází zásuvka síťového přívodu, síťová pojistka 10 A, výstupní konektory (speakon + šroubovací svorky), vstupní konektory (XLR / jack 6,3 mm), konektory linkových výstupů (XLR), přepínač režimů Dual / Bridge a mřížky chladících ventilátorů. Nad pojistkovým pouzdrem je umístěn šroub M8 označený jako zemnící. Při snaze o povolení matky se však protáčí a s ním uvnitř i síťový filtr, jemuž tento šroub slouží jako upevňovací. Vnitřní provedení působí solidním dojmem. Po stranách jsou umístěny bloky koncových stupňů, jimiž je proháněn vzduch zepředu dozadu pomocí řízených ventilátorů, uprostřed pak modul spínaného zdroje s vlastním ventilátorem, deska vstupních obvodů a obvodů ochran.

 

Popis funkce

Přibližně 3 s po zapnutí zesilovače je slyšet cvaknutí relé, tzn. výstupní konektory jsou připojeny ke koncovým stupňům. Stačilo by zvolit čas o sekundu delší a neozvalo by se slabé lupnutí v připojených reproduktorech, které je způsobeno ustalujícím se stejnosměrným napětím z cca 500 mV v momentě přepnutí relé na < 5 mV po 1s. Vstupní úroveň signálu 1,23 V rms (regulátory na max) udávaná výrobcem odpovídá plnému vybuzení zesilovače. Při dalším zvyšování úrovně se aktivuje limiter, bez viditelné (osciloskop) újmy na kvalitě signálu. Přebudit zesilovač se mi nepodařilo. Výstupní výkon odpovídá s rezervou údajům výrobce. Protože je tento test spíše pohledem uživatele, neprováděl jsem další podrobná měření. Pro praxi důležitou věc, zda se uchladí při dlouhodobém max. zatížení, mám úspěšně vyzkoušenou. V režimu Bridge slouží jako vstupní kanál A. K připojení reproduktorů v tomto režimu lze použít pouze šroubovací svorky.

 

Závěr

Popisovaný model má za sebou roční provoz v mobilní zvukové aparatuře jako zesilovač pro napájení monitorů. Byl vystaven mnoha transportům, má za sebou i jednu "sprchu". Po celou dobu pracoval bez problémů a naprosto spolehlivě. Zvukové hodnocení je subjektivní záležitost, záleží i na použití. Provedl jsem jednoduché poslechové srovnání se zesilovačem Zeck PT9 (klasický napájecí zdroj) a nepostřehl jsem žádné rozdíly. Jen když jsem je přenášel. Jediné výhrady mám k regulátorům úrovně. Pro rychlejší orientaci bych uvítal alespoň orientační číselnou stupnici, v lepším případě ocejchování v dB. Víc by se mi líbil i pevný síťový přívod.

 

Info:

Profesionální výkonový zesilovač, jehož hlavní předností je typ použitého napájecího zdroje a velmi nízká hmotnost při vysokém výstupním výkonu. Ceny: CS 700A - 24 480 Kč; CS 1300A - 36 034 Kč; CS 2000A - 39 589 Kč. Ceny jsou včetně DPH.

 

Plus:

vynikající zvuk

nízká hmotnost

spolehlivost

příznivá cena

 

Mínus:

slabé lupnutí při zapnutí

neocejchované regulátory úrovně

Psáno pro časopis Muzikus