Big Joe Stomp Box Company Vintage R-403 - kytarový overdrive

Big Joe Stomp Box Company Vintage R-403 - kytarový overdrive
Big Joe Stomp Box Company Vintage R-403 - kytarový overdrive

Nové butikové pedálové firmy vznikají ve Spojených státech snad každý měsíc. Některé z nich jsou úspěšné méně, některé více, nicméně vzhledem k jejich počtu se jich ve větší míře dostane minimum do Evropy, natož do České republiky. Je proto potěšující vidět, že do tuzemské distribuce doputovaly výrobky od firmy Big Joe Stomp Box Company ze státu Connecticut, vzdávající svým názvem hold kytaristovi Big Joemu Williamsovi, jednomu z velikánů delta blues.

 

Testovaný pedál, nesoucí oproti jménu firmy poněkud nepoetické označení Vintage R-403, je dle slov výrobce overdrivem, který má napodobovat zkreslení starých lampových aparátů. Najdeme na něm tři potenciometry, Presence, Drive, Output a dvoupolohový přepínač upravující spodní frekvence. Šasi pedálu je naprosto fantasticky robustní (550 g !), je proto vhodný i k sebeobraně; dobrým dojmem působí i hliníkové knoflíky. Na stránkách firmy sice genezi pedálu nenajdeme, nicméně je pravděpodobné, že se, soudě dle zvuku, jedná o pedál typu Marshall Bluesbreaker.

 

Charakter zkreslení je tedy zdánlivě paradoxním až magickým mixem transparentnosti a osobitého charakteru, s tím, že zhruba do poloviny rozsahu zisku zvuk pouze nabývá na jiskrnosti, aniž aby byl znatelně saturovaný, ale i při maximální míře zkreslení je zvuk stoprocentně použitelný a ani v nejmenším neztrácí pro Marshally typickou dravost; čitelnost jednotlivých tónů v komplexních akordech se zahuštěnými intervaly je stejně dobrá jako u nezkresleného zvuku, míra šumu je až neuvěřitelně nízká. Výtečně reaguje na dynamiku i na práci s potenciometry volume a tone, zní velice otevřeně, ale netrpí přehnanou kompresí, má dostatek sustainu, což zajišťuje výborný pocit ze hry.

 

Ačkoliv je Big Joe společností poměrně novou, její produkty si našly cestu do pedalboardu kytaristů takového formátu, jako je Caleb Followill z kapely Kings of Leon. Vzhledem ke kvalitě testovaného pedálu není divu.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměry 122 x 79 x 35 mm
Hmotnost 550 g
Vstupní a výstupní impedance N/A
Spotřeba N/A
Bypass true bypass

 

www:

www.bigjoestompboxcompany.com/comingsoon/rawseries

Psáno pro časopis Muzikus