Blackstar amPlug2 FLY Bass - baskytarové „cvičítko“

Blackstar amPlug2 FLY Bass - baskytarové „cvičítko“
Blackstar amPlug2 FLY Bass - baskytarové „cvičítko“

A máme tady něco pro baskytaristy! Tříkanálový sluchátkový zesilovač. Je dobře, že se taková věc pro baskytaristy začala vyrábět, protože co si budem’ povídat, pro baskytaristy se vyrábí mnohem méně věciček než pro kytaristy, což je nespravedlivé, že? Firma Blackstar si je toho také vědoma, a proto je tu amPlug2 FLY Bass.

Jsem na to zvědav, protože je v tom i automatický bubeník. Navíc se tam prý dá nastavit tempo. Vybalil jsem přístroj, vložil jsem do něj dvě AAA tužkové baterie, tedy mikrotužkové, abych byl přesnější (v balení se dvě obyčejné zinko-uhlíkové baterie nacházejí).

 

Automatický bubeník

Začnu automatickým bubeníkem, protože dát bicí do takové věci, to tu ještě nebylo.

Po delším stisknutí hlavního minitlačítka se to zapne, rozsvítí se barevná LED dioda, která dle barvy signalizuje jeden ze tří kanálů, ale teď k tomu bubeníkovi... Jak se to spouští? Další minitlačítko je vedle tří min potenciometrů, po jeho krátkém stisku se spustí automat. Tempo se dá naklikat tím samým tlačítkem. Po chvilce pokusů se mi docela dařilo nastavit požadované tempo. Rytmických patternů je tady celkem šest. Rock, Funk, R&B, Hip Hop, Blues a Metronome. Patterny se mění delším stiskem (zase toho samého) tlačítka. Pattern Rock ujde, Funk taky, v patternu R&B se hodně uplatňuje hi-hatka (na nácvik jazzu a walking bass je OK), Hip Hop je takový do shuffle, Blues je rockové blues a Metronom je jen zvuk ráfku virblu. Když amPlug2 Bass vypneme a zase zapneme, tak typ patternu i tempose nabízí je vždy tak, jak byl nastaven naposled. Přístroj si to pamatuje i po vyjmutí baterií.

Zvuk bicích je celkem slušný. Audioefekt na tom není žádný, lehký hall by mě bavil. Vypnutí bubeníka se nastaví tak, že je nutné projet všech šest patternů, pak to pípne a je ticho. Není to úplně „user friendly“, ale netrvá to moc dlouho, necelých sedm vteřin od zapnutí do vypnutí. Škoda, že to nemá USB a možnost editace patternů na PC, to by se mi líbilo. Přeci jen bych si rád nastavil alespoň jeden pattern podle sebe.

 

Zvuk

Teď ke zvuku tří basových kanálů. Zvuk amPlugu 2 FLY Bass se ovládá třemi minipotenciometry: celkové Volume, Tone a Gain.

První, „zelený“ zvuk (LED dioda svítí zeleně) je plný, s důrazem na středové frekvence. Zvuk je velmi konkrétní, řadil bych ho kategorie čistý.

Druhý, „oranžový“ zvuk je opak prvního. Když si představíme vícepásmový ekvalizér, tak je hodně „do V“, tedy středy staženy dolů, zůstaly z toho basy a jemné výšky. Zvuk je kulatý, ale zároveň díky výškám není „pod dekou“, taky kategorie čistý.

Třetí zvuk je charakterem podobný na ten první, ale je zkreslený. Tedy dle nastavení, může být trochu zkreslený nebo hodně zkreslený. Zvuk je plný, tlačí a dobře reaguje na práci s potenciometrem hlasitosti na baskytaře.

Na basových zvucích také není žádný efekt. Což je na jednu stranu dobře, protože zvuk nic nemaže. Na druhou stranu (stejně jako u bicího automatu) bych uvítal nějaký jemný dozvuk nebo chorus, bylo by to více inspirativní. Lze na to hrát i na kytaru? Ano lze, ale mějme na paměti, že to je primárně určeno pro baskytaru, takže při použití s kytarou nečekejte zázraky.

Měl bych jednu malou výtku k hlasitosti: Uvítal bych, kdyby bicí automat měl samostatně ovládanou hlasitost, protože zvuky baskytary se dají dát velmi nahlas, až to trochu přehlušuje bicí automat, ale to se dá řešit pomocí potenciometru hlasitosti na baskytaře.

Co se týče výdrže baterií, tak obyčejné baterie vydrží cca 5-6 hodin, dobíjecí (900 mAh) cca 11 hodin a alkalické cca 15 hodin.

Poslední věc. Málem jsem zapomněl na AUX, má to vstup aux pro připojení kablíku s 3,5mm malým jackem, takže do toho můžeme pustit jakékoli externí audio.

 

Závěr

Blackstar amPlug2 FLY Bass je šikovná věcička pro baskytaristy. Oceňuji především automatického bubeníka, nastavitelné tempo a paměť pro uložení posledního nastavení. Baterie vydrží dlouho. Zvuky jsou dobré. Jen mi trochu chybí samostatné ovládání hlasitosti pro bicí automat.

 

Info:

Blackstar amPlug2 FLY Bass je baskytarové „cvičítko“, má to tři kanály a automatického bubeníka s nastavitelným tempem. Cena je 1300 Kč.

 

Plus:

automatický bubeník

možnost nastavit tempo

dlouhá výdrž na baterie

vstup aux

 

Mínus:

Bicí automat nemá své ovládání hlasitosti.

 

Technická specifikace

ovládání Gain, Volume, Tone
počet kanálů 3
počet rytmů 5 + metronom
napájení 2x AAA baterie
rozměry 82 x 35 x 19 mm + jack
hmotnost 37 g + baterie

 

https://www.blackstaramps.com/uk/ranges/amplug2-fly

Psáno pro časopis Muzikus