Blackstar amPlug2 Fly Guitar - kytarový sluchátkový zesilovač

Blackstar amPlug2 Fly Guitar - kytarový sluchátkový zesilovač
Blackstar amPlug2 Fly Guitar - kytarový sluchátkový zesilovač

Kdysi mívali kytaristé problém doma hrát, protože dráždili hlukem všechny své sousedy. Ne že by se dnes sousedé nedali i relativně malým kytarovým kombem vydráždit, jde to stále velmi dobře. Technika ale pokročila a skoro každé domácí kombo i každý multiefekt má již dávno jako povinnou výbavu sluchátkový výstup, takže problém s hlukem odpadá.

Jenže co když chci jet na dovolenou a chci si vzít s sebou elektrickou kytaru, ale nechci tahat kombo a nechci tahat multiefekt? Zabírá to místo, může se to poškodit, hrozí pád ze stolu, polití pivem, zadření plážového písku do potenciometrů atd. :-) Od toho tady máme již několik let šikovná „cvičítka“ - sluchátkové kytarové zesilovače velmi kompaktních rozměrů. Můžete namítnout: Vždyť to nehraje hezky. Omyl, dnes už to je vychytané, tyhle věcičky začínají hrát velmi slušně. A jednou z nich je amPlug2 Fly od Blackstaru.

 

Zvuk a ovládání

Blackstar amPlug2 má tři kanály: Clean, Crunch a Lead. Ovládání je: Volume, ISF a Gain. Navíc je tam mikrospínač na efekty a hlavní mikrospínač. Začnu kanálem Clean, tedy čistým zvukem. Že je nastaven kanál Clean, poznáme podle barvy LED diody (svítí zeleně), dá se nastavit čistý i lehce zkreslený zvuk. Pomocí ovladače Gain a silných humbuckerů to začíná zkreslovat; zkreslení je příjemné, bluesové, asi jako u vybuzeného vintage lampového zesilovače. Kanál Crunch (LED svítí oranžově) už čistý zvuk moc neumí, při ovladači Gain naplno to zkresluje docela dost, jako když hraje Angus od AC/DC. Kanál Lead (LED svítí červeně) je určen především na sóla. Zvuk je ještě více zkreslený než při kanálu Crunch. Hezky to „zpívá“, zkreslení je vydatné, ale není přehnané, takže i s ovladačem Gain naplno se to dá „ukočírovat“.

Kanály se přepínají „hlavním“ mikrospínačem. Nejdříve jím při delším stisku zapneme přístroj a pak při každém dalším krátkém stisku přepínáme kanály.

Výšky, basy, středy to nemá. Tedy potenciometry, naštěstí je zvuk z továrny nastaven v pohodě. Byl jsem překvapen, jak je zvuk z výroby dobře „namíchán“. Má to výšky, středy i basy tak akorát. Není to přehnaně ostré ani „pod dekou“. Basy nejsou přehnané, a přitom tam jsou. A jako každý přístroj od Blackstaru to má ISF (infinite shape feature), to je tady místo klasické tónové clony. Na to jsem byl zvědav. Co dělá to ISF? Přesouvá nějakou blíže nespecifikovanou střední frekvenci. Doprava jsou středy takové hodnější „britské“ a vlevo jsou víc agresivní „americké“. Nejvíc se mi to líbilo zhruba iprostřed. Kdo by chtěl pomocí amPlugu2 nahrávat domácí dema, pro toho je ISF velmi šikovná věc, protože s jednou kytarou s pomocí ISF nahrajete různé zvuky, jako byste hráli přes různé aparáty.

Blackstar amPlug2 Fly Guitar - kytarový sluchátkový zesilovač
Blackstar amPlug2 Fly Guitar - kytarový sluchátkový zesilovač

Efekty a jejich ovládání

Samostatný odstavec si zaslouží zabudované efekty. AmPlug2 obsahuje reverb, delay a chorus. Každý efekt má tři rozdílná, pevná přednastavení. Pevná znamená, že je nelze nijak editovat, prostě jen zapnout nebo vypnout. Efekty se zapínají druhým mikrospínačem. Ty mikrospínače jsou fakt mikro (musejí se nahmatat). Když mikrospínač efektů jednou zmáčkneme, posuneme se mezi efekty. A když ho zmáčkneme dohromady s hlavním mikrospínačem, tak v rámci toho kterého zvoleného efektu se přesouváme mezi třemi presety. Chce to trochu cvik. Všechny efekty jsou bohužel mono, ve stereu by to bylo lepší.

Seznam efektů:

Reverb: 1. small room, 2. large room, 3. hall (názvy reverbů jsem zvolil zhruba podle toho, jak to hraje).

Chorus: 1. jemný, 2. středně prokreslený, 3. víc prokreslený, rychlejší, s krátkým delayem.

Delay: 1. má cca 120 milisekund, 2. má 240 ms, a 3. má 460 milisekund. Měřil jsem to v programu Audacity. První dva delaye mají 2x opakování (feedback), třetí opakuje 3x, opakování se jako u běžných delayů zeslabuje, první je nejvíc a pak to slábne.

 

Hlasitost

Volume (hlasitost) jsem testoval na několika typech sluchátek. Překvapilo mě, že oproti např. mobilnímu telefonu to hraje mnohem víc nahlas. Dokonce jsem sluchátka přebudil (špunty i mušle). Hlasitosti to má dostatek, to chválím.

 

Blackstar je sice mladá, ale mezi kytaristy již zavedená firma, která se zabývá výrobou kytarových aparátů, komb, reproboxů a efektových krabiček. Ano, takových je víc..., a jak uspět mezi konkurencí, čím zaujmout? Firma Blackstar vymyslela kouzelnou funkci ISF (infinite shape feature), kterážto mění zvuk plynule mezi „americkým“ a „britským“. Uvozovky jsem tam dal, protože sám bych si vůbec netroufl charakterizovat „britský“, „americký“, nebo třeba „jihokorejský“ zvuk. :-) Ale inženýři v Blackstaru si to troufli a ISF dávají teď skoro na všechno. ISF funguje, zvuk to mění, ale zase ne nijak zcela zásadně..., jako bych v tom viděl trochu prsty „pana marketinga“.

 

Výdrž baterií

Baterie se do amPlug2 dávají dvě AAA. To jsou ty mikrotužkové. V balení od výrobce jsou obyčejné. Výdrž na obyčejné baterie mě překvapila. Zaznamenal jsem si časy hraní a pak jsem to sečetl, tři čtvrtiny času jsem hrál na sluchátka a zbytek do linky multitracku. Nehrál jsem to najednou, ale zhruba po půl hodině, takže asi jako běžný „Franta Vomáčka“, když trénuje na kytaru. Po pěti hodinách hry se začala vypínat LED dioda (asi aby se nějaká energie ušetřila) a pak to ještě vydrželo hrát hodinu a dvacet minut. Když se baterie úplně vybijí, přestane to náhle hrát. Až do konce to hraje stále stejně, neslyšel jsem nějaké lupance, nebo že by se zvuk zhoršoval.

Obyč AAA baterky tedy 6 hodin a 20 minut. Dobíjecí baterie Ni-Mh (kapacitu měly 950 mA) vydržely 11 hodin a 30 minut. Alkalické baterie jsem nestihl vybít, sorry. Ale na webu píšou, že vydrží 17 hodin.

Doporučuji dobíjecí, když budeme hrát denně hodinu, vystačí to na 11 dnů. Dobíjecí baterie se dají dobít cca 500x, tak to máme na 5500 dnů cvičení... to jde. :-)

 

Závěr

amPlug2 od Blackstaru je povedená záležitost, hlasitost do sluchátek je více než dostatečná, zvuk kanýlu Clean je při kytaře naplno trochu nakřáplý, jak by to mělo být. Zkreslené kanály jsou OK, filtr ISF je šikovný. Efekty chorus, reverb adelay, jsou vybrány s citem, takže když se trénuje s backing trackem do auxu, tak se to hezky pojí s muzikou a nijak to neruší. Sklápěcí jack je třeba pochválit, funguje, jak má. Dá se to strčit do kapsy a pohodlně používat na různých typech kytar, každý si to natočí podle toho, jak potřebuje.

 

Info:

Blackstar amPlug2 Fly Guitar je kytarový sluchátkový zesilovač. Má tři kanály: Clean, Crunch a Lead, tři typy efektů (chorus, reverb a delay), každý s třemi různými nastaveními, a vstup aux. Cena je 1300 Kč.

 

Plus:

velmi dobrý zvuk

efekty

dlouhá výdrž na baterie

automatické vypnutí po 30 minutách nečinnosti

 

Mínus:

efekty jsou mono

 

Technická specifikace

napájení 2x AAA baterie
vstup aux, jack 3,5 mm
výstup sluchátkový, jack 3,5 mm
rozměry 82 x 35 x 19 mm
hmotnost 37 g bez baterií

 

https://www.blackstaramps.com/uk/ranges/amplug2-fly

Psáno pro časopis Muzikus