Blackstar HT-5R - pětiwattovej lampáč

Blackstar HT-5R - pětiwattovej lampáč
Blackstar HT-5R - pětiwattovej lampáč

Firma Blackstar nabízí hned několik kytarových miniaparátů a na jeden z nich, pouze pětiwattové kombo HT-5R, se dnes zaměříme. Vnější rozměry komba určuje použitý dvanáctipalcový reproduktor. Shora přístupné chromované knoflíky ovládacího panelu jsou přístupné na zadní vykousnuté hraně horní plochy komba. Zadní strana skříně je asi z jedné třetiny otevřená, reproduktor uvnitř chrání kovová černá mřížka. Decentně sympatický retro design kromě klasicky černé koženky podtrhuje lehce tvídovaná průzvučná tkanina, zlatá lemovka čelní strany, nebo nenápadně černé kovové rohy.

 

Dvoukanálové celolampové kombo obsahuje pouhé dvě elektronky - předzesilovací ECC83 a méně běžnou dvojitou triodu 12BH7. A právě ta v push-pull režimu koncového stupně zajišťuje oněch pět wattů. Princip tohoto unikátního dvoulampového řešení vychází z konstrukce staršího modelu HT-5, který je v podobě samostatné hlavy a boxů podrobněji popsán v testu Muzikusu 04/2009. Novinkou je zde zařazení zkreslovacího obvodu ceněných lampových HT podlahových krabiček a přiřazení digitálního reverbu. Čistý kanál má ovládání pouze hlasitosti a tónové clony. Zkreslený kanál kromě gainu a hlasitosti disponuje třípásmovými korekcemi Bass, Middle, Treble a pro Blackstar zásadní patentovanou funkcí ISF. Ta, zjednodušeně řečeno, napodobuje „americký“ zvuk v poloze zcela vlevo a „britský“ zvuk zcela vpravo. A vše mezi tím. Kombo nemá master hlasitost, pro oba kanály společné je pouze nastavení reverbu. Přepínání kanálů je na dálku možné i přiloženým jednocestným nožním přepínačem. Na „palubě“ je rovněž sériová efektová smyčka, emulovaný výstup pro nahrávání nebo do sluchátek a vstup pro připojení CD či mp3 přehrávače.

 

HT-5R je představován jako aparátek pro nahrávání a cvičení a tyto funkce beze zbytku a skvěle naplňuje. Výborný čistý kanál přes spartánské ovládání přináší ve špičkách lehce zkomprimovaný zvuk, jenž ve vyšších nastaveních hlasitosti přechází do příjemného crunch zvuku. Totálním překvapením je pro mě osobně zkreslený zvuk. V necelé polovině gainu se dynamikou a charakterem tónu podobá Marshallu s pokojovou hlasitostí, s vyšší hlasitostí přechází do vazby (!) a s gainem u horní hranice jsou sóla měkce zpívavá a nekonečná. Na věrnosti hutně basových podladěných zvuků se zásadním způsobem podílí padesátiwattový reproduktor neznámé citlivosti a původu. Třešničkou na dortu je výtečný emulovaný výstup pro nahrávání. Skvělé kombo nejen na cvičení a rychlé nahrávání, ale i do živých, ponožky nerolujících produkcí.

 

výkon: 5 W

lampy: 1x ECC83, 1x 12BH7

počet kanálů: 2

rozměry: 444 x 237 x 400 mm

hmotnost: 12,3 kg

Psáno pro časopis Muzikus