Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní

Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní
Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní

Blackstar ID:Core B

Super  aparátek na doma s technologií Bluetooth

Konečně něco, co se opravdu hodí na domácí obývákové hraní. A to je stereo minikombo Blackstar ID:Core B 2x 10 W.

Především se mi velmi líbí zvuk tohoto diblíka. Kombo má celkem 12 „kanálů“ (12 typů zvuku). K tomu několik efektů, ladičku a navíc čtyři další druhy zkreslení. Protože jsem již testoval digitální kombo Blackstar ID:Core stereo 40, neměl jsem problém se zorientovat v poněkud netradičním ovládání, které je téměř stejné, a pustil jsem se do zkoušení. Nejvíc mně zajímal zkreslený zvuk. A ten se pánům inženýrům u Blackstaru opravdu povedl. Když hned na začátku přepneme kombo do manuálního režimu a vypneme efekty, dostaneme dravý, syrový zvuk, který se pohybuje od velmi lehkého crunche až po metalové zkreslení. (Je potřeba mít stále na mysli, že se jedná o malé kombíčko na doma, takže kalhoty se z toho zvuku třepat nebudou.) Na tohle minikombo se dá zahrát úplně všechno, folk, blues, jazz, rock, hardrock, metal... cokoli. Umí to simulaci akustických kytar, lze na to hrát na i na baskytaru, ale myslím, že je určeno hlavně pro elektrickou kytaru (simulace akustických kytar je ucházející, ale “opravdická” akustická kytara hraje mnohem líp).

 

Ovládání

Zleva první otočný přepínač na kombu nastavuje dvakrát šest kanálů. Prvních šest je signalizováno červenou LED diodou, druhých (alternativních) šest kanálů zelenou LED diodou. Přepínání mezi červeným a zeleným modem se děje pomocí stisknutí potenciometru dolů (jako tlačítko). To je hlavní rozdíl mezi ID:Core BEAM a staršími ID:Core - ty nemají šest alternativních kanálů. Dvanáct kanálů není úplně megačíslo, ale kdo z nás potřebuje víc? Dělal jsem si takovou malou soukromou anketu a většina kytaristů odpověděla, že používají tři až pět zvuků za koncert. Takže dvanáct kanálů na doma je dost.

 

Přestože ty dva poslední „zelené“ kanály jsou určeny pro baskytaru, mně se velmi líbily při hře na kytaru. Proč? Protože se k těm dvěma (trochu víc nabasovaným) kanálům dají přiřadit čtyři další zkreslovací efekty s názvy Overdrive, Distortion, Modern a Fuzz. A tím se dostáváme k vintage zvukům, které se z toho dají dostat (ne že by těch prvních šest kanálů hrálo špatně, hrají velmi dobře, mají moderní zvuk - to se od nich tak nějak očekává), ale ty basové kanály s těmi efekty mi připomínají doby, kdy jsem začínal hrát na kytaru přes různá rádia a magnetofony. No a tyhle staré zvuky se mi vryly někam hluboko do hlavy a tady z toho minikomba se to najednou sypalo ven.

Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní
Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní

Kanály

6x kanál pro elektrickou kytaru/Clean Warm, Clean Bright, Crunch, Super Crunch, OD1, OD2;

2x kanál pro akustickou kytaru;

2x kanál pro elektrickou kytaru, se simulací akustiky;

2x kanál pro baskytaru, s čtyřmi dalšími zkreslovacími efekty.

 

Efekty

Reverb: Room, Hall, Spring, Plate;

modulační efekty: Phaser, Flanger, Chorus a Tremolo;

delay: Linear, Analog a Tape, Multi.

Pomocí propojení USB kabelem s PC lze editovat parametry efektů a noise gate.

 

Ladička a další skryté vychytávky

Po stisknutí tlačítka Tap na víc než jednu vteřinu se spustí mod Tuner/ladička na kombu.

Po stisknutí tlačítka Tap a současným otáčením přepínače kanálů, se zvětšuje efekt stereo/audio.

Po stisknutí tlačítka Tap a současným otáčením potenciometru Gain, se zesiluje audio připojené přesBluetooth audio.

 

ISF

ISF (Infinite Shape Feature) je patentovaná vychytávka firmy Blackstar, která zajistí plynulý přechod mezi americkým a britským zvukem-. Americký zvuk je víc agresivní ve středech, bristký je víc dřevní a méně agresivní. Obě nastavení jsou použitelná. Může se to hodit při tvorbě demosnímků, kdy chceme, aby kytary neměly úplně stejný zvuk.  

Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní
Blackstar ID:Core B - stereo minikombo pro domácí hraní

Propojení s počítačem přes USB

ID:Core Beam lze propojit pomocí USB kabelu s počítačem. Je k tomu potřeba mít nainstalován Silverlight od Microsoftu a program Insider od Blackstar. Poté můžeme ovládat celé kombo z PC či Macu. Můžeme zálohovat a importovat uložené zvuky (patche) zapínat a vypínat jednotlivé kanály, přiřazovat a editovat efekty, ovládat basy, středy a výšky, vypnout a zapnout gate a zvuky pak uložit do kanálů na kombu. Dále Insider umožňuje naladit přes PC kytaru, lze importovat do programu jakoukoli muziku a tu pak následně zpomalit či zrychlit k tréninku. Umí to i metronom. Přes USB můžeme také z komba nahrávat přímo do DAW a údajně to umí i reamping (ale to je složitější obsáhlá problematika mimo rámec testu). Zvuky (patche) lze importovat z uživatelské databáze zvuků z internetu. Kombo bude asi většinou ležet trvale v dosahu PC (aby mohl kytarista přes USB editovat zvuk) a nebo si ho vezmeme na víkend na chatu a tam potrénujeme přes Bluetooth. Ano, kombo může fungovat jako externí aktivní stereo reprobox pomocí připojení přes Bluetooth.

 

Bluetooth

Technologie Bluetooth ještě zdaleka neřekla poslední slovo, obzvláště v oblasti kytarových modelingových (digitálních) aparátů. Možnost bezdrátově propojit mobilní telefon nebo tablet přímo se stereo kombem nemá chybu. Cokoli hraje z mobilu/tabletu, lze přehrávat ve slušné kvalitě - automatický bubeník, YouTube, GuitarPro atd. Jistě můžete namítnout, že již dávno měla komba výstup aux a mohlo se to propojit kabelem. Ale tohle reprodukuje audio mnohem líp než kytarový reproduktor Celestion. Jen škoda, že nejde ovládat přes Bluetooth veškeré parametry komba a jako handsfree se to taky použít nedá, umí to jen připojení audia. Na tom by mohli inženýři ještě zapracovat.

 

Line in, line out

Kombo má také Line in a Line out na 3,5 mm mini jack, výstup na sluchátka je společný s Line out. Na zadní straně komba je vstup pro footswitch s velkým jackem (footswitch není součástí balení).

 

Závěr

Kombo Blackstar ID:Core B je malá a šikovná věcička s dobrým zvukem, se slušnými stereo efekty a s Bluetooth. Lze to dát pohodlně do cestovní tašky a vzít na výlet. A může fungovat i jako poslechové centrum místo starého gramofonu. :-) Bohužel jako napájení se musí používat externí zdroj (je součástí balení).

 

Info:

Blackstar ID:Core B je stereo minikombo určené pro domácí hraní, trénink a recording. Cena je XXXXX Kč.

 

Plus:

zvuk

Bluetooth

PC/Mac konektivita

 

Mínus:

externí síťový zdroj

cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Typ: modelingové, digitální kombo (žádné elektronky)
Výkon: 2x 10 W
Reproduktor: 2x 3”
Hmotnost: 3,9 kg
Rozměry (š, v, h): 291 x 202 x 166 mm

 

www:

www.blackstaramps.com/products/id-core-beam

Psáno pro časopis Muzikus