Blackstar ID:CORE Stereo 40 - modelingové šestikanálové stereo kombo

Blackstar ID:CORE Stereo 40 - modelingové šestikanálové stereo kombo
Blackstar ID:CORE Stereo 40 - modelingové šestikanálové stereo kombo

Na první pohled vypadá jako větší taška s dlouhým uchem, která by se hodila na rameno elektrikáři nebo instalatérovi. Takový jsem z toho měl dojem. A měl jsem taky trochu strach, co z toho poleze za zvuk... jestli tedy vůbec něco. :-)

Po zapojení kytary a zevrubném odzkoušení jsem zjistil, že to hraje. Po dalším zkoumání jsem přišel i na to, že to má zabudované nějaké efekty, a dokonce to hraje stereo - na kombo ne moc obvyklá věc. Stále mi tam něco chybělo... aha... ono to nemá korekce? A tohle vypadá jako USB konektor? A co ta různobarevně podsvětlená tlačítka u efektů? Kde je manuál?

 

Nakonec jsme se s kombem skamarádili. :-) Ale je k tomu potřeba PC nebo Mac a nainstalovat Microsoftí produkt Silverlight a poté nainstalovat aplikaci od Blackstaru, která ke spuštění vyžaduje právě ten Silverlight a jmenuje se Insider. Jako dlouholetý uživatel Linuxu jsem neochotně nabootoval z druhého hard disku Windows 7 a jal se tohle všecko udělat.

 

Kombo životně důležitě potřebuje ve své blízkosti počítač s USB kabelem a výše zmíněným programem Insider. Proč? Protože teprve v Insideru se dostaneme k ovládání výšek, středů, basů a k detailnějšímu ovládání zabudovaných efektů. Taky se nám v programu nabízí ladička. Takže se naladíme, pohrajeme si se zvukem, přidáme nějaký ten efekt a můžeme si zvuk uložit... No jo, ale kam? Aha, do  počítače, to je jasné, a taky do toho komba, přes ten USB kabel. Máme k dispozici šest kanálů (šest zvuků neboli šest modelingových typů zesilovačů) a ty můžeme v PC editovat a ukládat a exportovat do komba. Clean1 (warm), Clean2 (bright), Crunch, Super Crunch, OD1 a OD2. Na kombu jsou fyzicky přítomny potenciometry Voice (přepínač kanálů), Gain - zkreslení, Level - celková hlasitost, ISF -vychytávka Blackstaru (americký/britský zvuk), ovládání efektů pomocí dvou dalších potenciometrů, čtyři podsvětlená a blikající tlačítka. Pak ještě tlačítko Manual, kterým se dostanete k funkci WYSIWYG (what you see is what you get). To znamená, že to, co vidíte nastaveno na potenciometrech, bude opravdu hrát. Jinak to hraje jinak. :-) A to tak, jak jsou uloženy presety. Složité? Ano.

 

Jo, ještě jsem zapomněl na malé jacky Line in a Line out/sluchátka. A velký jack pro připojení footswitche. Footswitch bohužel, stejně jako USB kabel, není součástí balení komba. Což považuji za ránu pod pás. A nebo firma počítá s tím, že už každý z nás doma nějaký ten kabel s malým USB konektorem máme. Máme, ale ten footswitch nemáme. A jak jsem koukal, není úplně levný...

 

Jak to hraje? Na modelingové kombo to hraje slušně, zvuky jsou nastaveny rozumně. Při vyšší hlasitosti a přiblížení se kytary ke kombu to chytá i docela hezkou zpětnou vazbu. Efekty jsou taky hezké, delay se dá přímo na kombu „natapovat“. Ale když chci přidat výšky, jsem bez počítače v háji. Zabudované efekty jsou: phaser, chorus, flanger, vibrato, 4x reverb a 4x delay. Něco více a něco méně stereo. Jo a má to taky noise gate, který se zapíná nebo vypíná globálně v Insideru. Dá se nastavit na high, low a off.

 

Reproduktory jsou v kombu minimálně dva, blíže nespecifikované a menšího průměru, ale basuje to docela akorát. Středy jsou hutné - bez výhrad. Výšky jsou trochu tenčí, chybí tam taková ta drzá průraznost. Ale to modelingy dělají.

 

V programu Insider je ještě zabudovaná funkce importování zvuku, např.  vaší oblíbené skladby ve formátu mp3, kterou si můžete pomocí poněkud netradičním ovládáním zpomalit a trénovat. To netradiční ovládání vypadá jako starý, plochý monofonní kazetový magnetofon. Kytaristé ročníku cca 1998+ pravděpodobně již vůbec nebudou chápat, co to jako má být. :-)

 

Komba Blackstar ID:CORE se dělají ve třech výkonostních provedeních a já myslím, že na hraní a nahrávání s PC bude stačit to nejmenší 2x 5 W. Jsem zvědav jestli se v ostré a zahuštěné konkurenci modelingových kombíček tyhle produkty prosadí.

 

Info:

Blackstar ID:CORE Stereo 40 je modelingové, šestikanálové, stereo kombo o výkonu 2x 20 W hodící se pro kytaristu trénujícího v obýváku, který občasně nahrává na počítači demáče. Cena je 6529 Kč.

 

Plus:

vše v jednom

stereo

 

Mínus:

bez PC nemožnost ovládat korekce

externí zdroj

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Výkon 2x 20 W
Hmotnost 6,2 kg
Rozměry 434 x 336 x 185 mm
Propojení s počítačem mini USB
Výstup na sluchátka jack 3,5 mm
Vstup aux jack 3,5 mm

 

www:

www.blackstaramps.com/idcore/id-core-stereo-40.html

Psáno pro časopis Muzikus