Blackstar LT Metal - kytarový distortion

Blackstar LT Metal - kytarový distortion
Blackstar LT Metal - kytarový distortion

Blackstar LT Metal je klasický kytarový jednokanálový distortion. Celá krabička je v matné černé barvě a na první uchopení do ruky je docela těžká (asi je LT Metal z metalu). Nahoře jsou čtyři příjemně široké knoflíky s výraznou bílou ryskou, takže nejenže se dají pohodlně otáčet, ale je i dobře vidět, v jaké jsou poloze.

 

Fyzicky je to téměř klasika. Vstup, výstup, napájecí konektor pro 9V adaptér (není součástí balení) a vespod šroubovací dvířka na 9V baterii. Na celém spodku je masívní guma, takže krabička docela dobře drží na podlaze a nešoupe se sem tam. Zvláštní pozornost bych chtěl věnovat přepínači, který je ze solidního plechu (měl by něco vydržet), a hlavně necvaká! A to vůbec! To znamená, že se nekoná klasický přepínač ani mikrospínač. Kytaristi, kteří jsou zvyklí, že ucítí po došlápnutí nohou známé přeskočení spínače, možná na chvíli znejistí, jestli se něco vůbec přeplo. Červená LED dioda a zvuk však upozorní. Spínač prostě funguje bezvadně, po pár přešlapech si na to zvyknete. A možná je to lepší než ten cvakací...

 

Jak to hraje? Hraje to hezky, zvuk je průrazný, není nepříjemný. Tón je přirozeně zakončený do jemna. Divné chrčení a jiné pazvuky se při doznívání tónu nekonají. Ovládání nabízí Gain, Level, ISF a Tone.

 

Gain nabízí od lehkého zkreslení jen po velké. Záměrné píšu jen, protože ultrazkreslení s nekonečně dlouhým sustainem z toho nedostaneme - tedy při slabé hlasitosti aparátu. Ovšem když se zesilovač trochu „vosolí“, tak najednou zjistíme, že toho zkreslení je až až. Takže je to efekt vyladěný tak, aby hrál dobře až při větších hlasitostech a zbytečně vám při tom nepískaly snímače. Je proto vhodný na live vystoupení a do zkušebny. Na domácí cvičení po večerech při nízké hlasitosti by to chtělo dokrmit ještě kompresorem nebo boostem.

 

Level čili volume (hlasitost). Funguje dobře, co dodat.

 

ISF (Infinite Shape Filter) volba mezi americkým a britským zvukem. Doleva American - výšky akorát, více vyšších tředů, basy jsou tak akorát. Doprava British - více výšek (s citem), středy neutrální a více středobasů. Úplně krajní polohy se mi už moc nelíbí, optimum pro mě je tak na devátou hodinu doleva a na patnáctou hodinu doprava. Změny zvuku s ISF pracují především v oblasti středů, chce to zkusit.

 

Tone přidává a ubírá výšky a vyšší středy, zhruba asi jako funkce presence na zesilovači.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce kov
Ovládání Gain, Level, Tone, ISF
Vstup/výstup oboje 1x 6,3mm jack
Napájení 9V baterie, adaptér (není součástí balení)
Cena 2450 Kč

 

www:

www.blackstaramps.com/products/lt-metal/

Psáno pro časopis Muzikus