Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box

Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box
Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box

Tento test je mým prvním seznámením se se značkou Blackstar. Představím vám v něm dobře vybavený zesilovač disponující výkonem sedm set wattů spolu s 4x 10” kabinetem.

Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box
Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box

Zesilovač

Po otevření krabice jsem našel pěkný gigbag ukrývající zesík a příslušenství. Začnu podrobným ohledáním. Dobrý přehled v nastavení zajistí velké retro knoflíky jasně ukazující příslušnou hodnotu. Toto ovládání je doplněno páčkovými přepínači pro aktivaci filtrů a efektů, u kterých bych asi uvítal světelnou kontrolku pro lepší orientaci (pokud bych si tedy měl vymýšlet). Pojďme si přiblížit jednotlivé prvky předního panelu.

První je logicky nástrojový vstup, následuje řada potenciometrů, a to: Gain - vstupní citlivost, Drive - úroveň zkreslení, Low - nastavení basů, Mid/Frequency jsou dva knoflíky pro ovládání středů, tedy pro úroveň a výběr pásma, High - nastavení výšek, Respose s polohami Linear/6L6/6550 je přepínač pro rychlé nastavení charakteru korekcí, dále Compressor - nastavení úrovně kompresoru a poslední je centrální hlasitosti Master. Jednotlivé funkce páček zvolil výrobce takto: pod vstupem pro instrument je možnost volby jeho citlivosti 0 dB/-10 dB, následuje páčka pro další možnost naladění charakteru zesilovače Classic/Modern/Flat, dále nastavení charakteru zkreslení OD/Dist/Fuzz (overdrive/distortion/fuzz), další je aktivace chorusu nebo oktáveru Off/Chorus/Octave a poslední páčka Off/On je pro zapnutí kompresoru. Přední panel zakončuje kontrolka zapnutí zesilovače. Na zadním panelu naleznete síťový spínač a síťovou zástrčku, doplněnou o přepínač napětí 100-120 V / 220-240 V (je chvályhodné, že přestávají vznikat evropské a americké verze). Následuje výstup pro reproduktor v provedení konektoru speakon, který podporuje minimální zátěž 2,67 Ω (dva 4Ω boxy tedy zapojit nelze). Následuje Footswitch pro aktivaci zvoleného zkreslení a aktivaci zvoleného efektu, tedy chorus nebo oktáver. Footswitch se dvěma spínači výrobce přikládá, kontrolér s pěti spínači lze dokoupit. Následuje vstup Mp3 / Line In, výstup USB pro nahrávací software, výstup pro sluchátka, dále mikropotenciometr pro ovládání úrovně všech linkových výstupů kromě výstupu Cabinet Link. Linkový výstup XLR má možnost „odzemnění“ a možnost náběru signálu před korekcemi nebo po korekcích (tato volba se projeví i ve sluchátkách). Následuje efektová smyčka a dva mikropotenciometry, jeden pro nastavení úrovně chorusu, druhý pro oktáver. Tuto bohatou výbavu zakončuje linkový výstup Cabinet Link (XLR) pro připojení aktivního kabinetu.

Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box
Blackstar U700H Elite Top a Unity U410C Elite Cab - baskytarová hlava a baskytarový box

Box

Pěkně a čistě zpracovaný čtyřdesítkový box patří díky konstrukci a použitým reproduktorům k těm menším a lehčím. Černý tolex, niklové rohy, tkaninová ochrana repro a pěkné železné logo s černou hvězdou, to vše podtrhuje povedený retro styl. Výrobce použil osvědčené reproduktory Eminence Beta 10A a tweeter APT:80 rovněž od Eminence. Na zadním panelu nalezneme zástrčky pro vstup a výstup, a to opět v provedení speakon. Pro ovládání tweeteru výrobce zvolil třípolohový přepínač s funkcemi Low/Off/High. Na zadní straně rovněž nalezneme otvor bassreflexu. Při nahlédnutí do nitra boxu je vidět vodorovnou a svislou přepážku. Každý reproduktor tedy má samostatnou komoru. Jestli jsou jednotlivé komory mezi sebou propojené, to pouhým okem nezjistím, pomohlo by jedině endoskopické vyšetření.

 

Víte, že i vedle dlouhé řady kytaristů spojovaných s firmou Blackstar, jsou uvedeni i basisté, jako např. Mark King a Bootsy Collins?

 

Zvuk

V samotném základu je ovládání přímočaré. Díky přednastaveným filtrům se můžete posunout do rozmanitých zvukových variací. Knob Response vás teleportuje od rovného nastavení Linear do rozpáleného světa elektronek. V poloze přepínače 6L6 a 6550 je zvuk temnější s elektronkovým nádechem. Páčka Classic/Modern/Flat nabízí další rychlé naladění charakteru korekcí. Bude jen na vašich potřebách a fantazii, jaký mix navolíte. Osobně jsem skončil u kombinace Classic/Linear. Nejvíce jsem se tak přiblížil svému zvuku. Hlava má opravdu dostatečný výkon, zvuk je barevný s bohatou možností korekce. Přednastavení efektů chorus/oktáver/kompresor mně bez námitek vyhovuje. Rozhodně si dovedu představit jejich použití v akci. Box zřejmě díky konstrukci separátních komor zní plně, razantně a konkrétně. Tento aparát může oslovit široký okruh hráčů nejrůznějších stylů, je na to dobře připraven.

 

Info:

Blackstar U700H Elite Top je dobře vybavená baskytarová hlava o výkonu 700 W. Cena je 18 900 Kč.

Blackstar Unity U410C Elite Cab, je baskytarový box osazený čtyřmi desetipalcovými reproduktory a tweeterem od firmy Eminence. Box disponuje 800 W výkonu. Cena je 32 500 Kč.

 

Plus:

zvuk

bohatá výbava

design

 

Mínus:

Minimální zátěž 2,67 Ω konstrukce koncového stupně 2 Ω zřejmě neumožňuje.

 

Technická specifikace

Blackstar U700H Elite Top

výkon 700 W
minimální zatíženi 2,67 Ω
footswitch ano
bag ano
efekty chorus/oktáver/kompresor
USB port pro nahrávání ano
rozměry 378 x 77 x 245 mm
hmotnost 4,2 kg

 

Blackstar Unity U410C Elite Cab

výkon 800 W
počet repro 4x Eminence Beta-10A, 1x Eminence APT:80 Tweeter
ovládání tweetru ano, přepínač Low/Off/High
potah ne
impedance 8 Ω
rozměry 620 x 400 x 660 mm
hmotnost 28 kg

 

https://www.blackstaramps.com/uk/ranges/unity-elite

Psáno pro časopis Muzikus